Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Brezolupy

POLOHA.

Obec leží na Podunajskej pahorkatine, v podhorí Strážovských vrchov, na brehoch Miezgovského potoka v juhovýchodnej časti okresu. Leží juhovýchodne od okresného mesta Bánovce nad Bebravou.

HISTÓRIA.

Prvýkrát sa obec písomne spomína v roku 1294 ako terra Brezolup, (ďalšie názvy: 1323 Brezolup, Berzolup, 1471 Brezolwpy, 1773 Brezolubje, 1927 Brezolupy). Do roku 1321 patrila panstvu Uhrovec. V roku 1389 kráľ Žigmund daroval Uhrovský hrad aj s obcami bratislavskému grófovi Štiborovi zo Štiboríc. Od polovice 16.storočia patrila obec trenčianskemu panstvu a zemanom Sárovským-Bešeňovským, Haláčiovcom a Podmanickým. Od začiatku 17.storočia patrila bánovskému panstvu. V roku 1663 obec napadli a spustošili turecké nájazdy. Od konca 19.storočia patrila panstvu Bánovce-Trenčín. V roku 1598 mala obec 13 domov, v roku 1784 mala 21 domov a v roku 1828 mala 20 domov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a obchodom s drevom. V 19.storočí tu pracovala pálenica. Pri požiari v roku 1921 vyhorela celá obec, neskôr bola obnovená. Začiatkom 20.storočia obyvatelia pracovali ako roľníci a robotníci na veľkostatku. V 20.storočí veľká časť obyvateľstva pracovala v priemyselných a stavebných podnikoch v Bánovciach nad Bebravou, Prievidzi a Partizánskom. Súčasťou obce bola osada Prestovník, ktorá sa spomína v rokoch 1389-1391.

HISTÓRIA OSÍDLENIA.

Významná archeologická lokalita. Slovanský mohylník a sídlisko z predveľkomoravského obdobia (675-791). Pohrebisko so žiarovým hrobom z čias Veľkej Moravy s keramikou pražského typu (pravdepodobne z 8. a 9.storočia).

Archeologické nálezisko Turecké hroby severovýchodne od obce.

 

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.

 

Človek.

Kaplnka.

Príroda.

Vodná nádrž Brezolupy.

Turistika.

MIESTNE ČASTI.

 

Brezolupy

Jerichov

Do roku 1996 bol samostatnou obcou. Opatrením 234/1996 účinným od 1.7.1996 sa zlúčil s obcou Brezolupy a stal sa jej miestnou časťou.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist