Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Chvojnica

POLOHA.

Obec leží v severozápadnej časti okresu, v Strážovských vrchoch, v severnej časti pohoria Magura. Leží severozápadne od okresného mesta.

HISTÓRIA.

Osídlenie obce úzko súvisí s ťažbou zlata. Prví osadníci boli baníci, ktorí boli povolaní na ťažbu rudy. Meno osady naznačuje, že to boli nemeckí kolonisti, prišli sem z Nitrianskeho Pravna v roku 1337. Bývalá banícka obec je prvýkrát písomne doložená v roku 1614 ako Chojnica (ďalšie názvy: 1920 Chvojnica). Vznikla na prelome 16. a 17.storočia ako banícka osada nemeckou kolonizáciou známa pod nemeckým názvom Fundstollen. Pôvodne patrila panstvu Bojnice a od roku 1637 Pálffyovcom. Ťažilo sa tu zlato. Zlatá baňa sa rýchlo vyčerpala. Obyvateľstvo bolo dlho prevažne nemeckej národnosti. PO skončení ťažby sa obyvatelia zaoberali poľnohospodárstvom. V roku 1614 mala obec 5 domov, v roku 1787 mala 43 domov, v roku 1828 mala 88 domov. V roku 1945 prebehol odsun prevažne nemeckého obyvateľstva obce a obec bola čiastočne znovu osídlená repatriantmi z Maďarska. V 2.polovici 20.storočia obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve a v lesoch. Od konca 80.rokov 19.storočia do roku 1908 pracovala v obci rezbárska dielňa na výrobu drevených hračiek, úžitkových predmetov a náboženských plastík. Rozšírené bolo pletenie košíkov z prútia.

HISTÓRIA OSÍDLENIA.

Osídlenie už v mladej bronzovej dobe (mladšia bronzová doba) v období 1.200 p. n.l. – 1.000 p. n.l., čo dokladá sídlisko ľudu lužickej kultúry.

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.

 

Človek.

Kostol povýšenia svätého Kríža.

Príroda.

Vrchy: Magura, Malá Magura, Čičerman.

Doliny: Čičermanská dolina, Hlboká dolina nad obcou, Hlboká dolina pred obcou, Kravská dolina, Obšiar, Promincľova dolina, Silná dolina.

Vodná elektráreň Chvojnica.

Turistika.

Cyklotrasy /019,8323/.

Turistický chodník /2607/.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist