Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Cintoríny v okrese Prešov

BREŽANY

Historický cintorín, na ktorom nie je problém nájsť hroby a kríže staršie ako 100 rokov. Hlavne železné kríže pôsobia určite pútavo. Časť cintorína je vyhradená pre hroby novorodeniatok. Blízko seba sa nachádza 6 hrobov, ktorých dĺžka nepresahuje meter s drevenými krížmi nie väčšími ako 20cm. Pohľad na ne je určite zaujímavý aj desivý zároveň. Cintorín sa nachádza pri grécko-katolíckom Chráme svätého Jána Evanjelistu na juhovýchodnom okraji obce na kopci.

 

CHMEĽOVEC. Príkostolný cintorín.

Pamiatkový objekt NKP Kostol s areálom vyhlásený v roku 2013. Zaniknutý cintorín okolo evanjelického kostola z polovice 13.storočia. Pochovávalo sa na ňom v období 14. až koniec 18.storočia.

 

ĽUBOTICE. Židovský cintorín.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Židovský cintorín z roku 1834. Upravovaný bol začiatkom a v 2.polovici 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys. Nachádza sa na ulici Strážnická v severovýchodnej časti obce.

 

PREŠOV. Príkostolný cintorín.

Pamiatkový objekt NKP Zaniknutý kostol s areálom vyhlásený v roku 2003. Stredoveký príkostolný cintorín z 2.polovice 13.storočia. Nachádza sa v areáli zaniknutého kostola na ulici Slanská v časti Nižná Šebastová v parku.

 

PREŠOV. Židovský neologický cintorín.

Národná kultúrna pamiatka Židovský cintorín a márnica vyhlásená v roku 2000. Nachádza sa na ulici Krátka pri mestskom cintoríne. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Židovský cintorín. Židovský neologický cintorín (Beth Olam) s približne 750 náhrobníkmi bol zriadený v roku 1876. Má päťuholníkový pôdorys.
  • Židovská márnica. Historizujúca stavba Ciduk Hadin (obradná hala) z 20.-30.rokov 20.storočia. Prízemná stavba s trojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom.

 

PREŠOV. Židovský ortodoxný cintorín.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2000. Židovský ortodoxný cintorín (Bet Olam) s približne 50 náhrobníkmi z rokov 1827-1887. Má pôdorys nepravidelného lichobežníka. Nachádza sa na ulici Tehelná na Sídlisku III.

 

ŠIROKÉ. Židovský cintorín.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2000. Židovský cintorín s približne 80 náhrobníkmi z konca 18.storočia. Má pôdorys v tvare nepravidelného lichobežníka. Nachádza sa v lokalite Padanisko.

 

VÍŤAZ. Príkostolný cintorín.

Pamiatkový objekt NKP Kostol s areálom vyhlásený v roku 2005. Cintorín okolo rímsko-katolíckeho Kostola svätého Ondreja, apoštola z 1.polovice 14.storočia. Upravovaný bol v 14.-18.storočí a v 20.storočí.

 

ZÁHRADNÉ. Príkostolný cintorín.

Pamiatkový objekt NKP Zaniknutý kostol s areálom vyhlásený v roku 2007. Nachádza sa v areáli zaniknutého Kostola svätého Štefana na ulici Cintorínska v severovýchodnej časti obce.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist