Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Cintoríny v okrese Žilina

TERCHOVÁ. Symbolický cintorín.

Symbolický cintorín obetiam hôr je vybudovaný v lesnom zákutí neďaleko chaty Vrátna vo Vrátnej doline. Je venovaný obetiam Malej Fatry. Od roku 1957 do roku 2001 bolo zaregistrovaných 56 obetí horských nešťastí. Sú tu umiestnené aj tabuľky s menami obetí povodne v osade Štefanová v roku 1848.

 

ŽILINA. Príkostolný cintorín.

Pamiatkový objekt NKP Kostol s areálom vyhlásený v roku 1963. Cintorín založený v polovici 13.storočia. Používaný bol v 14.-19.storočí. Nachádza sa v areáli rímsko-katolíckeho Kostola svätého Štefana Kráľa v časti Závodie, v lokalite Dolné Rudiny na Závodskej ceste. Na cintoríne sa nachádzajú základy kostnice, Kaplnky Božieho Tela.

 

ŽILINA. Vojenský cintorín.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1981. Vojenský cintorín s pomníkom, spoločnými hrobmi a hrobmi 1.780 vojakov sovietskej armády bol vybudovaný v rokoch 1946-1948. Nachádza sa v lokalite Bôrik.

 

ŽILINA. Židovský cintorín.

Cintorín sa rozprestiera na západnej strane mesta. Vchod je opatrený bránou s mrežami. Za ním je javorová aleja. Hneď pri vchode je rozsiahla ceremoniálna hala. V tejto veľkej impozantnej hale postavili po vojne podľa návrhu architekta Jozefa Zweigenthala nádherný 5,5m vysoký pomník v tvare pyramídy, pokrytej čiernou švédskou žulou. Pamätník na cintoríne za obete holocaustu postavila a financovala Židovská náboženská obec Žilina z prostriedkov svojich členov. Na stenách ceremoniálnej haly sú v mramorových doskách vyryté mená takmer 2.700 židovských obetí zo Žiliny a blízkeho okolia, pričom na čestnom mieste pri pamätníku sú mená padlých bojovníkov.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist