Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Dohňany

 

POLOHA.

Obec leží na styku Javorníkov a Bielych Karpát v doline Bielej vody.

 

HISTÓRIA.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1471, kedy sa v súpise hradu Lednica spomína ako Dohnanye (ďalšie názvy: 1492 Dohnan, 1504 Dohnany, 1786 Dohanin, 1808 Dohňany). Patrila hradnému panstvu Lednica. Koncom 15.storočia počas valašskej kolonizácie vznikali početné kopanice a lazy. V roku 1598 mala mlyn a 33 domov, v roku 1784 mala 101 domov, v roku 1828 mala 86 domov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. V minulosti tu pracoval panský pivovar a pálenica, pracovala tu píla. V 20.storočí časť obyvateľov pracovala v priemyselných závodoch v Púchove, Považskej Bystrici, Ilave a Žiline.

 

HISTÓRIA OSÍDLENIA.

Osídlenie územia siaha do starého neolitu (5.700 p. n.l. – 5.200 p.n.l.). Dôkazom sú rôzne zväčša náhodné nálezy (mamutia kosť, brúsená kamenná sekerka pravekého roľníka nájdená na skale v obci Mestečko a iné).

Osídlenie z mladej železnej doby (laténska doba) a starej rímskej doby. Hradisko z obdobia 200 p. n.l. – 200 na Dohňanskej skale z okruhu púchovskej kultúry. Preskúmal ich Ernest Poliak v roku 1963.

Nálezy železných nástrojov (nôž, kosák, kliešte, plužná radlica, strieborné a zlaté keltské mince – biateky) z laténskej kultúry.

V hrobe, ktorý našiel barón Emil Friedrich Johannes Hoening O´Carroll na kopci Gýmeš, bol pochovaný tatársky vojak s konskou podkovou, 18cm dlhým železným oštepom s tulajkou, 56cm dlhou železnou dýkou, 59cm dlhou železnou šabľou a okrúhlym pozostatkom kovového pancierového obleku.

 

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.

 

Človek.

Kostoly: Dohňany, Zbora.

Kaplnka Mostište.

Zvonica.

Historické budovy: Kamenná škola.

Ľudová architektúra Zbora.

Dujkov mlyn.

Múzeá: Dom kultúrnych tradícií, Dujkov mlyn, Pamätná izba obce.

Kríž v obci.

Pamätné tabule: A. K. Bielek, E. Dujka, J. G. Tajovský, F. Urbánek.

 

Príroda.

Chránené stromy Zborské lipy /Zbora/.

Skalné útvary: Čertova skala, Lazovská skala, Skala Vieska.

 

Turistika.

Náučné chodníky: Tri skaly, Prepojenie náučných chodníkov SR a ČR.

Rozhľadňa Tlstá hora.

 

MIESTNE ČASTI.

 

Dohňany

Mostište

Obec sa spomína v roku 1471 ako Mozthysche (ďalšie názvy: 1475 Mosthysche, 1504 Mostczysscze). Patrila hradnému panstvu Lednica. V roku 1598 mala 8 domov a v roku 1828 mala 33 domov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. Časť pracovala v 20.storočí v závodoch v Púchove.

Zbora

Osídľovanie územia začalo asi už v 13.storočí. Prvá zmienka o obci je z roku 1471, kedy sa spomína ako Zbosse (ďalšie názvy 1475 Zbore, 1515 Zbor, 1598 Zbora). Patrila hradnému panstvu Lednica. V roku 1598 mala mlyn a 18 domov, v roku 1720 tri mlyny, v roku 1784 mala 96 domov a v roku 1828 mala 84 domov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom a chovom dobytka. Začiatkom 20.storočia mnohí obyvatelia odchádzali na sezónne poľnohospodárske práce. V roku 1923 zničil požiar polovicu obce. V 20.storočí obyvatelia pracovali v poľnohospodárstve e v priemyselných závodoch v Púchove a inde.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist