Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Doliny v okrese Považská Bystrica

HLUCHÁ DOLINA

Dolinka, ktorá sa nachádza v celku Strážovské vrchy, podcelok Zliechovská hornatina, pod vrchom Sokolie /1.032,4m/. Začína sa oddelením od doliny, ktorou preteká Biely potok a končí v sedle pod Javorinou /1.010,0m/. Väčšiu časť tvorí asfaltová cesta.

MARIKOVSKÁ DOLINA

Nachádza sa v celku Javorníky. Je najdlhšou dolinou v Javorníkoch zo slovenskej strany. Prebieha v smere od juhovýchodu na severozápad. Od ústia po záver meria približne 27km. Tečie ňou, a vo flyšovom podloží ju vytvoril, Marikovský potok so svojimi prítokmi Gacovecký potok, Besné a Radotiná. Dolina je husto osídlená. Ležia v nej obce Udiča, Klieština (v bočnej dolinke potoka Radotiná), Hatné, Dolná Mariková a Horná Mariková. Kopaničiarske osídlenie a spôsob hospodárenia vtlačil krajine charakteristický ráz, ktorý sa zachoval až do dnešných čias. Obce ležiace v doline sa skladajú z množstva osád a samôt. Archeologické nálezy svedčia o osídlení tejto oblasti už v neskorom paleolite (11.000 p. n.l. – 8.300 p. n.l.) a bronzovej dobe (2.300 p. n.l. – 700 p. n.l.). Charakteristickou pre túto oblasť sú dvojpriestorové zrubové drevenice pokryté šindľovou strechou, postavené na kamennej podmurovke. Zaujímavými nápadnými útvarmi, vytvorenými ľudskou činnosťou, sú tzv. kamenice, ktoré vznikli zberom a ukladaním kameňov pri čistení pasienkov. Dolinou prechádza modro značená cyklotrasa (2307) s mnohými odbočkami (5312, 5326, 8314, 8315, 8316, 8317, 8319, 8338).

PAPRADNIANSKA DOLINA

Nachádza sa v celku Javorníky. Prebieha v smere od juhovýchodu na severozápad. Tečie ňou a vytvorila ju riečka Papradnianka. V doline žil človek už v neskorom paleolite (11.000 p. n.l. – 8.300 p. n.l.), čo dokazuje nález úlomkov brúsenej kamennej sekery. Dolina je husto osídlená. Osídľovanie doliny začalo v 13.-16.storočí valašskou kolonizáciou. V obciach ležiacich v doline je možné obdivovať zachovalú ľudovú architektúru. Tzv. „bačovy“ sú charakteristickou ukážkou valašskej architektúry. V doline ležia obce Jasenica, Stupné, Brvnište a Papradno. Dolinou prechádza modro značená cyklotrasa (2307).

RADOTINÁ

Dolinka leží v celku Strážovské vrchy, podcelok Zliechovská hornatina. Začína v časti Riedka a končí na rázcestí v Priedhorí. Je to kaňonovitá dolina epigenetického pôvodu. Potok vo vápencoch a dolomitoch vytvoril divoké bralnaté krasové útvary. Tečie ňou a vytvoril ju Strážovský potok. V jej svahu sa nachádza jaskyňa Babirátka. Dolinou prechádza zelený turistický chodník (5584).

SUCHÁ DOLINA

Dolina v celku Strážovské vrchy, podcelok Zliechovská hornatina, ktorá leží východne od obce Domaniža. Začína pri obci Rajecká Lesná a svojím záverom prechádza na územie okresu. V úvode doliny sa na pravom svahu nachádzajú skalné útvary.

ŠIROKÁ

Dolinka v celku Strážovské vrchy, podcelok Zliechovská hornatina, východne od obce Malé Lednice. Nachádza sa medzi vrchmi Cibuľková /585,1m/ a Baby /639,8m/. Dolinou preteká riečka Čierňanka. Vedie ňou spevnená cesta.

ZÁKOPČIE

Dolinka, ktorá leží v celku Súľovské vrchy. Nachádza sa po odbočení zo štátnej cesty do Pružiny doľava smerom na Ďurďové. Leží pod vrchmi Podlúčie /634,0m/ a Kohilovec /644,3m/. Prechádza ňou zelená cyklotrasa (5313).

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist