Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Dopravné a športové stavby v okrese Čadca

NOVÁ BYSTRICA. Colnica.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1998. Zrubová budova pohraničnej finančnej stráže bola postavená v roku 1926. Upravovaná bola v rokoch 1977 a 1985. Jednopodlažná stavba s dvoma podkrovnými podlažiami a podpivničením má obdĺžnikový pôdorys a trojtraktovú dispozíciu. Nachádza sa v lokalite Vychylovka 208.

 

NOVÁ BYSTRICA. Kysucko-oravská lesná úvraťová železnica. Časť Chmúra-Tanečník.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1972. V rokoch 1915-1918 tu talianski vojnoví zajatci postavili úzkorozchodnú lesnú železnicu, ktorá spájala Kysuce s Oravou. V rokoch 1925-1926 bola vybudovaná spojovacia trať s lesnou železnicou na Orave (Lokca – Erdútka) cez sedlo Demänová. Dosahovala dĺžku 110km v kopcovitom teréne, viedla až z Oščadnice. Železnice podobného typu sa nachádzajú v juhoamerických Andách a v Indii. V Európe je to ojedinelá a jediná fungujúca železnica tohto typu a jedna z mála na svete. Do 70.rokov 20.storočia slúžila hlavne na prepravu kmeňov stromov z lesa. V roku 1969 bola trať z ekonomických dôvodov zrušená. Novovybudovaná komunikácia č.520 znovu od roku 2008 spája Kysuce s Oravou. Je nedeliteľnou súčasťou Múzea kysuckej dediny. Vedie z Vychylovky až na Oravu. Stúpanie do sedla Demänová prekonáva ojedinelým technickým riešením – úvraťami. Obnovená časť (od ústia doliny) sa využíva v dĺžke 3,6km na prepravu návštevníkov Múzea kysuckej dediny, ďalšia sa obnovuje (po hájovňu Tanečník v Oravskej Lesnej). Na trati premáva historická lokomotíva známa pod označením U-34.901. Vyrobená bola v roku 1909 strojárňami Maďarských železníc v Budapešti. Autormi sú E. a L. Gal z Ružomberka. Do roku 1975 jazdila na lesnej železnici v údolí Čierneho Hrona. V roku 1975 ju odkúpilo Kysucké múzeum v Čadci. V rokoch 1977-1995 bola lokomotíva využívaná na skúšobné a ukážkové jazdy historických vlakov v národopisnej expozícii vo Vychylovke. Od roku 1995 sa začala riadna prevádzka.

 

NOVÁ BYSTRICA. Kysucko-oravská lesná úvraťová železnica. Časť Kubátkovci-Chmúra.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. V rokoch 1915-1918 tu talianski vojnoví zajatci postavili úzkorozchodnú lesnú železnicu, ktorá spájala Kysuce s Oravou. V rokoch 1925-1926 bola vybudovaná spojovacia trať s lesnou železnicou na Orave (Lokca – Erdútka) cez sedlo Demänová. Dosahovala dĺžku 110km v kopcovitom teréne, viedla až z Oščadnice. Železnice podobného typu sa nachádzajú v juhoamerických Andách a v Indii. V Európe je to ojedinelá a jediná fungujúca železnica tohto typu a jedna z mála na svete. Do 70.rokov 20.storočia slúžila hlavne na prepravu kmeňov stromov z lesa. V roku 1969 bola trať z ekonomických dôvodov zrušená. Novovybudovaná komunikácia č.520 znovu od roku 2008 spája Kysuce s Oravou. Je nedeliteľnou súčasťou Múzea kysuckej dediny. Vedie z Vychylovky až na Oravu. Stúpanie do sedla Demänová prekonáva ojedinelým technickým riešením – úvraťami. Obnovená časť (od ústia doliny) sa využíva v dĺžke 3,6km na prepravu návštevníkov Múzea kysuckej dediny, ďalšia sa obnovuje (po hájovňu Tanečník v Oravskej Lesnej). Na trati premáva historická lokomotíva známa pod označením U-34.901. Vyrobená bola v roku 1909 strojárňami Maďarských železníc v Budapešti. Autormi sú E. a L. Gal z Ružomberka. Do roku 1975 jazdila na lesnej železnici v údolí Čierneho Hrona. V roku 1975 ju odkúpilo Kysucké múzeum v Čadci. V rokoch 1977-1995 bola lokomotíva využívaná na skúšobné a ukážkové jazdy historických vlakov v národopisnej expozícii vo Vychylovke. Od roku 1995 sa začala riadna prevádzka.

 

SKALITÉ. Železničná stanica.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2001. Historizujúca výpravná budova železničnej stanice bola postavená v roku 1884. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažná s podkrovím a pivnicou. Stojí v obci Skalité 735.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist