» Dopravné a športové stavby v okrese Poprad
GERLACHOV. Cestný most.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2008. Kamenný oblúkový jednoklenbový cestný most z roku 1865. Upravovaný bol v roku 1943. Mostík cez potok sa nachádza juhovýchodne od centra obce.
LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. Rušňové depo.
Národná kultúrna pamiatka Rušňové depo s areálom vyhlásená v roku 1989. Stavby v štýle ľudového staviteľstva z roku 1919. Nachádza sa na severnom okraji intravilánu obce. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:
- Rušňové depo. Rušňové depo čiernovážskej železnice. Hrázdená architektúra. Prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stavba č.623.
- Ľudový dom. Drevená prízemná stavba s podpivničením, trojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stavba č.622.
- Strážny dom. Drevená prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stavba č.620.
- Železničná stanica. Železničná stanica, čakáreň. Drevená prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Budova č.1.
POPRAD. Most.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1986. Kamenný most cez Červený potok z roku 1903. Nachádza sa v časti Matejovce.
SVIT. Výpravná budova.
Národná kultúrna pamiatka Železničná stanica vyhlásená v roku 2017. Výpravná budova železničnej stanice Svit bola postavená vo funkcionalistickom štýle v rokoch 1948-1949. Dvojpodlažná halová stavba s podpivničením a podkovovým pôdorysom. Solitér sa nachádza na severnom okraji mesta.
ŠTRBA. Železničná stanica.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Secesná budova železničnej stanice Štrbské Pleso (stará stanica elektrickej dráhy) z roku 1912. Upravovaná bola v rokoch 1997-1998. Trojpodlažná stavba s dvojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Budova č.4046 sa nachádza na juhozápadnom brehu plesa pri Solisku.
VYSOKÉ TATRY. Lanovka.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Stavba z roku 1939. Od roku 1937 premávala visutá lanovka z Tatranskej Lomnice ku Skalnatému plesu a od roku 1940 až na vrchol Lomnického štítu. Do Skalnatej doliny v súčasnosti premáva kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice od penziónu Sasanka. Pôvodný úsek visutej lanovky Tatranská Lomnica-Skalnaté pleso, ktorá premávala od Grandhotela Praha, je od roku 2000 mimo prevádzky. Lanovka bola demontovaná a odstránená. V prevádzke je iba úsek visutej lanovky Skalnaté pleso-Lomnický štít. Vzdušná vzdialenosť medzi stanicami je 1.782m, výškový rozdiel je 856m a premávková dĺžka je 1.870m. Kabínka má kapacitu 29 osôb, prepravná kapacita je 75 osôb/hod. a transport trvá 8 minút. Nachádza sa v časti Tatranská Lomnica. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:
- Stanica lanovky 1. Funkcionalistická budova údolnej stanice visutej kabínkovej lanovej dráhy na Skalnaté pleso. Autormi stavby sú F. Wiesner a D. Jurkovič. Údolná stanica, budova č.1 sa nachádza v Tatranskej Lomnici.
- Stanica lanovky 2. Funkcionalistická budova medzistanice Štart visutej lanovej dráhy. Autormi stavby sú F. Wiesner a D. Jurkovič. Budova č.2 sa nachádza medzi Tatranskou Lomnicou a Skalnatým plesom.
- Stanica lanovky 3. Funkcionalistická budova stanice lanovky (hotelu Encián) na Lomnický štít a meteorologickej stanice. Autormi stavby sú F. Wiesner a D. Jurkovič. Budova č.4 sa nachádza na Skalnatom plese.
- Stanica lanovky s observatóriom. Funkcionalistická budova stanice visutej lanovej dráhy a observatória. Upravovaná bola v rokoch 1952-1961. Autormi stavby sú F. Wiesner, D. Jurkovič a L. Beisetzer. Budova č.7 sa nachádza na Lomnickom štíte.
- Generátor osvetlenia. Asynchrónny generátor osvetlenia.
- Sústrojenstvo pohonu. Druhý pohonný úsek.
- Dynamo druhého úseku.
- Funkčná časť sústrojenstva W-L.
- Naftový motor.
- Ovládací pult.
- Riadiaci panel. Riadiaci panel s poruchovou signalizáciou.
- Ručný montážny vrátok. Ručný montážny vrátok druhého úseku.
- Spúšťač hlavného pohonu.
- Spúšťač pomocného pohonu.
- Spúšťač sústrojenstva W-L.
- Elektrická regulácia W-l.
- Remeňový náhon. Časť remeňového pohonu.
- Zabezpečovací systém.
- Zariadenie vetromera. Nefunkčné zariadenie vetromera bez snímacej ružice.
- Brzdový systém. Brzdový systém s mastením.
VYSOKÉ TATRY. Meniareň.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2010. Secesná budova trakčnej meniarne TEŽ postavená pred rokom 1912. Prízemná stavba s troma podkrovnými podlažiami a podpivničením s pôdorysom v tvare L. Nachádza sa v časti Starý Smokovec na severnej strane železničnej trate.
VYSOKÉ TATRY. Pozemná lanovka.
V roku 1908 bola vybudovaná pozemná lanovka na Hrebienok. Zrekonštruovaná bola v roku 2007. Trať je dlhá 2.019m výškový rozdiel medzi Starým Smokovcom a Hrebienkom je 354m. Vagóny sa pohybujú kyvadlovým spôsobom. Prepravná kapacita je 800 osôb/hod. v jednom smere.
VYSOKÉ TATRY. Úzkorozchodná železnia.
V roku 1908 bola vybudovaná elektrická úzkorozchodná železnica z Popradu do Starého Smokovca.
VYSOKÉ TATRY. Výpravná budova.
Národná kultúrna pamiatka Železničná stanica vyhlásená v roku 2016. Výpravná budova železničnej stanice Tatranská Lomnica s reštauráciou bola postavená v štýle hrazdenej architektúry v rokoch 1893-1895. Prízemná stavba s päťtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Autorom stavby je J. Niedenthal. Nachádza sa v centre mestskej časti Tatranská Lomnica južne od TEŽ.
VYSOKÉ TATRY. Železničná stanica.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Budova železničnej stanice (pôvodná stanica elektrickej dráhy) postavená v štýle hrázdenej architektúry v rokoch 1906-1908. Upravovaná bola v rokoch 1950, 1983, 1990, 1995, 1996 a 2004. Dvojpodlažná stavba s dvojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Solitér sa nachádza v časti Tatranská Lomnica 95 v strede obce v Pamiatkovej zóne.
VYSOKÉ TATRY. Železničná zastávka Nový Smokovec.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2017. Železničná zastávka TEŽ Nový Smokovec bola postavená v roku 1911. Drevená rámová stavba v historizujúcom štýle. Prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v strede miestnej časti.
VYSOKÉ TATRY. Železničná zastávka Popradské Pleso.
Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2017. Železničná zastávka TEŽ Popradské Pleso bola postavená v štýle hrazdenej architektúry z kameňa a dreva v roku 1912. Prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa severovýchodne od Štrbského Plesa v lokalite Popradské Pleso, južne od Popradského plesa.
» Najnovšie
Pramene a studničky v okrese Trenčín
ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …
Pramene a studničky v okrese Prievidza
Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …
Pramene a studničky v okrese Partizánske
VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …
Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom
DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …
Pramene a studničky v okrese Myjava
PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …