Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Dopravné a športové stavby v okrese Vranov nad Topľou

HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Drevený most.

Drevený, čiastočne krytý most cez rieku Topľa.

 

HANUŠOVCE NAD TOPĽOU. Hanušovský viadukt.

Národná kultúrna pamiatka Súbor mostov a pamätných tabúľ vyhlásená v roku 1984. Hanušovský viadukt je vzácnou technickou pamiatkou. Patrí k najdlhším železničným mostom postaveným v oblúku v strednej Európe. Jeho zvláštnosťou je oblúk. Stožiare sú vysoké 27m. Autormi sú inžinieri Lozovský a Štefanec. V dôsledku Viedenskej arbitráže bolo štátnou hranicou prerušené jediné železničné spojenie s východnou časťou Slovenska, keďže Košice a súčasná trať z Košíc do Čopu pripadli Maďarsku. Slovenský štát konal a rozhodol sa postaviť novú trať. Jej súčasťou sú aj štyri viadukty pri Hanušovciach, na trase od Strážskeho do Prešova. Dokončená bola v roku 1943. Je dlhá takmer 390m. Veľmi smutnou škvrnou je fakt, že ho stavali väzni z neďalekého koncentračného tábora a slávnostne ho otvoril prezident fašistického štátu Jozef Tiso. Jeden pilier vyhodili do vzduchu partizáni Čapajevovci v auguste 1944, aby zabránili prechodu Nemcov na východný front. No oprava bola rýchla. V januári 1945 úplne zničili viadukt Nemci, keď ustupovali pred Rusmi.  Konštrukcie boli prerezané, zhodené z pilierov a ležali skrútené dolu v údolí. Opravili ho až v roku 1947. Koľajnice sú na najvyššom mieste 40m. Každý pilier má pod sebou základ hlbší, ako je jeho výška. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Pamätný železničný most 1. Modernistický most (viadukt). Nachádza sa na ulici SNP pred železničnou stanicou Hanušovce nad Topľou v smere od Bystrého.
  • Pamätný železničný most 2. Modernistický most, Hanušovský viadukt. Nachádza sa v lokalite Hrabovec nad údolím Hanušovského potoka a prechádza ponad južnú časť mesta.
  • Pamätný železničný most 3. Modernistický most (viadukt). Nachádza sa v priamom smere medzi zastávkou Staré Bystré a Pavlovce.
  • Pamätný železničný most 4. Modernistický most, Pavlovský viadukt. Nachádza sa medzi zastávkou Staré Bystré a Pavlovce pred železničnou zastávkou Pavlovce.
  • Pamätná tabuľa vyhodenia mostu. (Pozri Pamätné tabule v okrese Vranov nad Topľou).

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist