Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Drobná architektúra v okrese Ilava

DUBNICA NAD VÁHOM. Grotta.

Grotta s vyhliadkovou vežou je romantická stavba z lomového a tufového kameňa. Skladá sa z umelej jaskyne a vyhliadkovej veže. Vyhliadková veža pochádza z 1.polovice 17.storočia a je vysoká 16m. Záhrada s grottou bola postavená v rokoch 1723-1729, v čase kedy sa francúzsky park pretváral na anglický. Dal ju vybudovať rod Ilešháziovcov. Prvá písomná zmienka o grotte je z roku 1826. Súčasnú podobu dostala koncom 19.storočia. V 40.rokoch 20.storočia vežu zničil požiar a celá stavba začala chátrať. Prvá zásadná rekonštrukcia sa uskutočnila v rokoch 2005-2010, ďalšie úpravy prebehli v rokoch 2018-2019. Nachádza sa v najvyššom bode parku za kaštieľom Ilešháziovcov.

DUBNICA NAD VÁHOM. Pranier.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Pranier (stĺp hanby) z roku 1728 je z pieskovca. Má jednoduchú rímsovú hlavicou a na troch stranách má železá. V hornej časti je ukončený kamennou guľou. Postavený bol v časoch veľkého sucha, kedy sa začali rozmáhať krádeže. Slúžil na verejné tresty za krádež, cudzoložstvo a iné menšie previnenia. K pranieru bol vinník pripútaný železami a vystavený na posmech okoloidúcim. Už dlhší čas je pranier premiestnený z jeho pôvodného miesta, ktoré bolo na trhovisku uprostred trhového mesta, do parku pred kaštieľom na ulicu 1.mája. Opravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a v roku 2015.

KOŠECA. Slnečné hodiny.

Slnečné hodiny sa nachádzajú na starej zvonici. Vytvorené boli pravdepodobne v roku 1755. V minulosti boli súčasťou starého rímsko-katolíckeho kostola, z ktorého ich spolu so zvonmi presunuli do starej zvonice (neskororenesančnej brány do starého cintorína). Dôvodom bola narušená statika kostola. Obnovené boli v rokoch 2006-2011.

LADCE. Skleník.

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1963. Skleník z 1.polovice 19.storočia s obdĺžnikovým pôdorysom sa nachádza v parku s historickou zeleňou východne od kaštieľa Motešických.

PRUSKÉ. Fontána.

Na jar roku 2014 bola pred kostolom v obci vybudovaná fontána. Symbolizuje jednu z troch kedysi veľmi využívaných studní.

PRUSKÉ. Grotta.

Grotta sa nachádza v parku pri kaštieli Königseggovcov.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist