Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Drobná architektúra v okrese Púchov

BELUŠA. Lurdské jaskynky.

Jaskynky sa nachádzajú v lokalite Belušské Slatiny. V prvej jaskynke je socha Panny Márie, pred ňou kľačí Bernadetta, ktorej sa zjavila v roku 1879. Pred súsoším vyteká termálna voda z prameňa. Druhá jaskynka je v údolí za Belušskými vrátami. Vyteká pri nej pramenistá pitná voda.

 

LEDNICKÉ ROVNE. Chrám bohyne Minervy.

Antický chrám. Stála v ňom socha gréckej bohyne Minervy do roku 1918. Ľudia ju rozbili v ošiale ukončenia 1.svetovej vojny. Chrám stojí na najvyššom mieste v parku pri kaštieli. Má obdĺžnikový pôdorys a je prístupný z troch strán, na štvrtej strane je murovaná tehlová stena, kde bola socha bohyne. Sedlová strecha (už chýba) bola umiestnená nad trojuholníkovým tympanónom, ktorý niesli štyri dórske antické stĺpy so štvorcovým podstavcom.

 

LEDNICKÉ ROVNE. Studnička.

Kamenný podstavec s vázou nad prameňom vyvierajúcim zo svahu. Studnička je poškodená. Nachádza sa pri chodníku v parku v areáli kaštieľa.

 

LEDNICKÉ ROVNE. Šibenica.

Jednoduchý stavebný portál ponad chodník. Dva dórske antické stĺpy na štvorhranných podstavcoch nesú trojuholníkový tympanón. Šibenica je poškodená. Nachádza sa v parku v areáli kaštieľa.

 

PÚCHOV. Fontána baróna Hoenninga.

Modrá fontána stojí od roku 2013 pred mestským divadlom. Bola pomenovaná podľa nemeckého šľachtica, archeológa, ktorý na Púchovskej skale uskutočnil vykopávky, na základe ktorých bola pomenovaná celá praveká kultúra ako púchovská. Fontána Emila Friedricha Johanna von Hoenninga O´Carroll /1834-1894/.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist