Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Evanjelické kostoly v okrese Bratislava I

Malý evanjelický kostol.

Národná kultúrna pamiatka Kostol a záhrada vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Kostol. Neskorobarokový kostol z roku 1778 je napojený na renesančný meštiansky dom s ústredným arkádovým dvorom. Upravovaný bol v 70.rokoch 20.storočia. Spolu so záhradou obohnanou múrom a Veľkým evanjelickým kostolom vytvára evanjelický cirkevný okrsok mimo pôvodných hradieb mesta, ohraničený ulicami Konventná a Panenská. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, je jednoloďový. Autorom stavby je M. Walch, staviteľom F. K. Römisch. Autorom prestavby v 70.rokoch 20.storočia je E. Kramár. Stojí na južnej strane Panenskej ulice v západnej časti Pamiatkovej zóny.
  • Záhrada. Prírodno-krajinárska farská záhrada s historickou zeleňou bola vybudovaná po roku 1778. Má nepravidelný pôdorys. Nachádza sa na južnej strane kostola. (Pozri Záhrady v okrese Bratislava I).

 

Nový evanjelický kostol.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1997. Postavený bol v rokoch 1929-1933 vo funkcionalistickom štýle. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednoloďový, jednovežový. Autorom stavby je Milan Michal Harminc. Stojí na hranici Starého a Nového Mesta na ulici Legionárska v Pamiatkovej zóne.

 

Veľký evanjelický kostol.

Národná kultúrna pamiatka Kostol a záhrada vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Kostol. Neskorobarokový kostol bol postavený v rokoch 1774-1776. Spolu so záhradou obohnanou múrom a Malým evanjelickým kostolom vytvára evanjelický cirkevný okrsok mimo pôvodných hradieb mesta, ohraničený ulicami Konventná a Panenská. Má obdĺžnikový pôdorys, je trojloďový. Autorom stavby je M. Walch. Stojí na Panenskej ulici južne od lýcea v Pamiatkovej zóne.
  • Záhrada. Prírodno-krajinárska záhrada s historickou zeleňou s nepravidelným pôdorysom sa nachádza severne a západne od kostola. Bola vybudovaná po roku 1784 a upravovaná koncom 19.storočia a v 2.polovici 20.storočia. (Pozri Záhrady v okrese Bratislava I).

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist