Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Evanjelické kostoly v okrese Púchov

DOHŇANY. Evanjelický kostol v Zbore.

Dňa 7.júla 1991 bol položený základný kameň stavby filiálneho Božieho chrámu v Zbore, ktorý posvätili br. konsenior Ján Zaťko a br. farár Miroslav Hvožďara. Autorom projektu bol Ing. arch. Jozef Lovíšek z Považskej Bystrice. Interiér je dielom architekta Horsta Anlaufa zo Stuttgartu. Posviacka kostola sa konala 17.mája 1992. Jednoloďový sieňový priestor kostola s priznanými konštrukciami krovu je osvetľovaný predovšetkým preskleným priečelím, pred ktoré autor postavil štvorcovú stenu s jednoduchým oltárom. Opačné svetlo prichádza z presklenej vstupnej steny pod sedlovou strechou, ktorá sa zdvíha do veže, ukončenej polvalcom strechy. Nad vchodom do kostola sa na veži nachádza reliéf Lutherovej ruže. Vo veži s hodinovým strojom sa nachádza jeden zvon elektrifikovaný v roku 2011. Celému interiéru dominuje prírodné drevo. Oltár, kazateľnica i krstiteľnica je drevená. Na neveľkom chóre sa nachádza dvojmanuálový digitálny organ.

LAZY POD MAKYTOU

Kostol bol postavený v rokoch 1846-1859. Nahradil predchádzajúci tolerančný drevený chrám z roku 1787. Architektúra budovy nesie novogotické prvky, má jednoloďový priestor zaklenutý pruskými klenbami s polkruhovou svätyňou od lode oddelenou víťazným oblúkom. Drevená krstiteľnica z roku 1801 z predošlého kostola. Dve neskorobarokové sochy Mojžiša a Krista z konca 18.storočia (dnes sú v súkromnej zbierke). Najstarší zvon je z roku 1802. Kostol bol opravovaný v rokoch 1927, 1957-1959.

PÚCHOV

Národná kultúrna pamiatka Kostol s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Kostol. Evanjelický kostol na Moravskej ulici bol postavený v roku 1880 v novogotickom slohu na mieste starého kostola. Kostol je trojloďová stavba. V interiéri je renesančný oltár z roku 1643. Pôvodne bol v Marcibániho kaplnke, ktorá dnes už neexistuje. Neznámy rezbársky majster ho vyhotovil pravdepodobne podľa cudzieho vzoru.
  • Pamätná fara. (Pozri Historické budovy v okrese Púchov).
  • Pamätná tabuľa J. A. Komenského. (Pozri Pamätné tabule v okrese Púchov).
  • Pamätná tabuľa V. Roya. (Pozri Pamätné tabule v okrese Púchov).

ZÁRIEČIE

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Kostol tolerančný, drevený bez veže s troma empórami, bol postavený na mieste starého dreveného kostola v roku 1786 v klasicistickom slohu s centrálnou dispozíciou. Čelná fasáda s vykrajovaným štítom bola doplnená malou vežičkou v roku 1856. V roku 1859 bol kostol prestavaný a doplnený vežou. Sakristia bola pristavaná v roku 1986. Z pôvodného dreveného kostola z roku 1657 zostal v kostole renesančný oltár s kazateľnicou, ktorý zmizol počas prestavby. Je to jednoloďová jednovežová stavba s obdĺžnikovým pôdorysom s rovným záverom. Kostol stojí v stred obce južne od cesty.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist