Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Historické budovy v okrese Bratislava III

NOVÉ MESTO. Bytové domy. Legionárska 3, 5, 7. 

Národná kultúrna pamiatka Súbor bytových domov vyhlásená v roku 1985. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Bytový dom. Radový schodiskový nájomný bytový dom stojí na ulici Legionárska 3. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, trojtraktovú dispozíciu, je päťpodlažný s podkrovím a pivnicou. Autormi stavby sú Alois Balán a Jiří Grossmann. Nachádza sa na ulici Legionárska 3.
 • Bytový dom. Radový schodiskový nájomný bytový dom stojí na ulici Legionárska 5. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, trojtraktovú dispozíciu, je päťpodlažný s podkrovím a pivnicou. Autormi stavby sú Alois Balán a Jiří Grossmann. Nachádza sa na ulici Legionárska 5.
 • Bytový dom. Radový schodiskový nájomný bytový dom stojí na ulici Legionárska 7. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, trojtraktovú dispozíciu, je päťpodlažný s pivnicou. Autormi stavby sú Alois Balán a Jiří Grossmann. Nachádza sa na ulici Legionárska 7.

 

NOVÉ MESTO. Bytové domy. Šancová. Unitas.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1985. Pavlačové solitérne bytové domy Unitas boli postavené v rokoch 1930-1931 vo funkcionalistickom štýle. Všetky domy sú šesťpodlažné s pivnicou. Autormi sú Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Bytový dom, dom A. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia. Má pôdorys v tvare obráteného L a dvojtraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 21, 23, 25, 27.
 • Bytový dom, dom B. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 29, 31, 33.
 • Bytový dom, dom C. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 35, 37, 39.
 • Bytový dom, dom D. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 41, 43, 45.
 • Bytový dom, dom E. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 47, 49, 51.
 • Bytový dom, dom F. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 53, 55, 57.
 • Bytový dom, dom G. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia a po roku 2000. Má obdĺžnikový pôdorys a jednotraktovú dispozíciu. Stojí na ulici Šancová 59, 61, 63.

 

NOVÉ MESTO. Bytové domy. Vajnorská. Nová Doba.

Národná kultúrna pamiatka Súbor bytových domov vyhlásená v roku 1985. Bytové domy Nová Doba boli postavené v rokoch 1928-1932 vo funkcionalistickom štýle. Upravované boli v 2.polovici 20.storočia. Majú pôdorys v tvare U, jednotraktovú dispozíciu, sú päťpodlažné s pivnicou. Autormi sú Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Bytový dom. Dom stojí na Vajnorskej ulici 48-62.
 • Bytový dom. Dom stojí na križovatke ulíc Vajnorská 64-78 a Bajkalská.
 • Bytový dom. Dom stojí na križovatke ulíc Vajnorská 80-96 a Bajkalská.

 

NOVÉ MESTO. Bytové domy. Zátišie.

Národná kultúrna pamiatka Súbor bytových domov vyhlásená v roku 1990. Domy zamestnaneckej kolónie boli postavené boli postavené v roku 1926. Majú pôdorys v tvare obráteného L, dvojtraktovú dispozíciu, sú dvojpodlažné s pivnicou. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Bytový dom. Nárožný bytový rodinný dom stojí na ulici Zátišie 3.
 • Bytový dom. Upravovaný bol na prelome 20. a 21.storočia. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 5.
 • Bytový dom. Upravovaný bol na prelome 20. a 21.storočia. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 7.
 • Bytový dom. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 9.
 • Bytový dom. Upravovaný bol v roku 1937. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 11.
 • Bytový dom. Upravovaný bol na prelome 20. a 21.storočia. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 13.
 • Bytový dom. Radový bytový dom stojí na ulici Zátišie 15.
 • Bytový dom. Nárožný bytový rodinný dom stojí na ulici Zátišie 17 pri ulici Tetmayerova.

 

NOVÉ MESTO. Bytový dom. Legionárska 1.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1985. Bytový dom bol postavený v rokoch 1921-1922 v kubistickom štýle. Má štvorkrídlový uzatvorený pôdorys, je päťpodlažný s pivnicou. Autorom stavby je Klement Šilinger. Nárožný schodiskový bytový nájomný dom poštových zriadencov stojí na ulici Legionárska 1 pri uliciach Šancová a Račianske mýto v Pamiatkovej zóne.

 

NOVÉ MESTO. Bytový dom. Nobelova 9.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1990. Bytový dom bol postavený v eklekticizme koncom 19.storočia. Upravovaný bol v 20.storočí a začiatkom 21.storočia. Má pôdorys v tvare E, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s podkrovím. Bytový nájomný dom stojí ako solitér na ulici Nobelova 9 oproti DK Vernosť. Autorom stavby je Alexander Feigler.

 

NOVÉ MESTO. Čatlošova vila.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1990. Čatlošova vila, zotavovňa, doliečovacie zariadenie Slovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, bola postavená v štýle moderného hnutia v roku 1942. Upravovaná bola v roku 1986. Má nepravidelný pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je trojpodlažná s podkrovím a pivnicou. Autorom je Ján Štefanec. Solitér stojí na Ceste mládeže 18 na Železnej studničke v časti Vinohrady.

 

NOVÉ MESTO. Pavilón.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2010. Solitérny altánok v štýle rustikálnej secesie stojí na Ceste mládeže pri bývalej záhradnej reštaurácii Železná studnička v lokalite Vinohrady. Pochádza zo začiatku 20.storočia. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia. Má polygonálny pôdorys, centrálnu dispozíciu, je jednopodlažný. Názov Železná studnička pochádza od zaniknutého železitého prameňa pred budovou hostinca, pôvodne Kúpeľov kráľa Ferdinanda z roku 1928. Kúpele od roku 1845 boli majetkom bohatého bratislavského mešťana Jakuba Paluďaia. V roku 1894 kúpilo celú Železnú studničku mesto.

 

NOVÉ MESTO. Súbor bytových domov.

Poštové domy boli postavené v štýle rondokubizmu v rokoch 1923-1925. Stoja v Pamiatkovej zóne.

 

RAČA. Meštiansky dom. Námestie Andreja Hlinku 3.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1984. Radový prejazdový meštiansky dom, kaštieľ, bol postavený v renesančnom slohu na prelome 16. a 17.storočia. Upravovaný bol v 2.polovici 17.storočia, v 3.štvrtine 18.storočia, v 2.polovici 19.storočia a v 2.polovici 20.storočia. Má pôdorys v tvare L, jedno a dvojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. Stojí na Námestí Andreja Hlinku 3.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist