Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Historické budovy v okrese Zlaté Moravce

CHOČA. Škola.

Budova školy postavená v roku 1860. V roku 1965 bola zrenovovaná.

 

SKÝCOV. Pamätný dom č.1.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažný s podpivničením. Pamätný je v súvislosti so štábom Maximova. Nachádza sa v obci Skýcov 1.

 

SKÝCOV. Pamätný dom č.268.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Dom v štýle ľudového staviteľstva postavený v 1.polovici 20.storočia. Má trojpriestorovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažný s podpivničením. Pamätný je v súvislosti so štábom majora Zoriča. Nachádza sa v obci Skýcov 268.

 

TOPOĽČIANKY. Vila Šeyblovcov.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2016. Funkcionalistická vila, dom Šeyblovcov, bola postavená v rokoch 1935-1936. Upravovaná bola po roku 1945. Dvojpodlažná stavba s podpivničením, dvojtraktovou osempriestorovou dispozíciou a nepravidelným pôdorysom. Autorom stavby je V. A. Rámiš. Solitér sa nachádza na ulici Cintorínska 14 južne od rímsko-katolíckeho kostola.

 

ZLATÉ MORAVCE. Hostinec.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1995. Baroková budova prícestného hostinca, hotela, z 2.polovice 17.storočia. Upravovaná bola v 18.storočí, v 2.polovici a v 90.rokoch 20.storočia. Dvojpodlažná stavba s podpivničením, jedno a dvojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Radová stavba sa nachádza na Námestí A. Hlinku 9 v centre mesta v Pamiatkovej zóne.

 

ZLATÉ MORAVCE. Kláštor Bratov tešiteľov.

Národná kultúrna pamiatka Kláštor vyhlásená v roku 2017. Nachádza sa v severozápadnej časti mesta. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Konvent. Kláštor Bratov tešiteľov bol postavený v modernistickom slohu v rokoch 1948-1950. Dvojpodlažná stavba s podpivničením, trojtraktovou dispozíciou a pôdorysom v tvare T. Autorom stavby je Juraj Bocian. Nachádza sa na ulici Hviezdoslavova 77.
  • Kostol Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. (Pozri Rímsko-katolícke kostoly v okrese Zlaté Moravce).

 

ZLATÉ MORAVCE. Nemocnica.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2013. Historizujúca budova bývalej župnej nemocnice z roku 1874. Má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažná. Solitér sa nachádza na ulici Bernolákova 4 v Pamiatkovej zóne.

 

ZLATÉ MORAVCE. Pamätný dom.

Národná kultúrna pamiatka Pamätný dom a pamätná tabuľa vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Pamätný dom. Klasicistický dom z 2.štvrtiny 19.storočia. Upravovaný bol v rokoch 1972, 1987 a 1999. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažný. Pamätný je v súvislosti s básnikom Jankom Kráľom /1822-1876/. Nachádza sa na ulici Janka Kráľa 35 v Pamiatkovej zóne.
  • Pamätná tabuľa J. Kráľa. (Pozri Pamätné tabule v okrese Zlaté Moravce).

 

ZLATÉ MORAVCE. Vila. Vila dr. Lüleya.

Národná kultúrna pamiatka Vila a oplotenie vyhlásená v roku 2015. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Vila. Secesná vila postavená v roku 1913. Upravovaná bola v 2.polovici 20.storočia. Má trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare L, je jednopodlažná s podpivničením. Solitér sa nachádza na ulici Sládkovičova 460 juhozápadne od námestia v Pamiatkovej zóne.
  • Oplotenie. Kamenné a kovové secesné oplotenie z roku 1913.

 

ZLATÉ MORAVCE. Župný dom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančná budova postavená po roku 1573. Upravovaná bola pred rokom 1643, pred rokom 1735 a v roku 1758. V roku 1789 bola barokovo upravená. Ďalšie úpravy v 19.storočí a na prelome 19. a 20.storočia. Má jedno, dvoj a trojtraktovú dispozíciu, štvorkrídlový uzatvorený pôdorys, je dvojpodlažná s podpivničením. Nárožná budova sa nachádza  na ulici Župná 16 pri ulici Robotnícka v Pamiatkovej zóne.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist