Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Hroby, náhrobníky a pohrebné kaplnky v okrese Púchov

BELUŠA. Hrob neznámeho ruského vojaka.

Hrob neznámeho ruského vojaka, ktorý padol v 2.svetovej vojne sa nachádza na obecnom cintoríne.

BELUŠA. Náhrobok maďarských vojakov.

Náhrobok 4 obetí 2.svetovej vojny, maďarských vojakov (István Balogh, Schúszter Jozsef, Liviuzs Vajda a Lukacs Vitézacs), sa nachádza na cintoríne v miestnej časti Hloža.

HOROVCE. Mauzóleum rodiny Vietoris.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2017. Novoklasicistickú kryptu dal postaviť na začiatku 19.storočia Ladislav Vietoris. Boli v nej pochovaní poslední majitelia kaštieľa. Prízemná stavba s dvojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Hrobka dlhé roky chátrala. Ešte v 50.rokoch 20.storočia sa tu nachádzalo päť neporušených rakiev s poslednými členmi rodu Vietoris, ktoré ale vandali porozbíjali. Koncom 90.rokov 20.storočia boli zvyšky kostier pochované pri kostole nad hrobkou. Stáli pri nej dva mohutné stromy, z ktorých jeden v roku 2000 spadol a zničil strechu. V rokoch 2017-2019 prebehla postupná rekonštrukcia objektu. Nachádza sa v stráni južne od rímsko-katolíckeho kostola.

HOROVCE. Obelisk v parku.

Pozoruhodná stavba, trojplošný obelisk ako náhrobok vysoký 4m s kužeľom k vrcholu. Okrem niekoľkých mien a letopočtov 1801 a 1810 je na jednej strane citát: „Boli sme a nie sme – ste a nebudete“.

LAZY POD MAKYTOU. Hrob obetí 2.svetovej vojny.

Skupinový hrob 28 obetí 2.svetovej vojny sa nachádza na obecnom cintoríne.

LEDNICA. Náhrobok obetí SNP.

Pamätník je venovaný 3 obetiam SNP z 2.svetovej vojny: Emil Jaroš, Florián Kluka a Juraj Staňo. Nachádza sa na miestnom cintoríne.

LEDNICKÉ ROVNE. Mauzóleum J. Schreibera.

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ s areálom vyhlásený v roku 1963. Mauzóleum Josefa Schreibera postavené v 2.polovici 19.storočia v novorenesančnom slohu. Stavba na najkrajšom mieste v Parku. Dal ju postaviť Josef Schreiber v roku 1890. Tu ho v roku 1902 pochovali. Pôdorys štvorcový, centrálna dispozícia, kupolová strecha s vežičkou, krížom a štyrmi vikiermi. Prístup je po celom obvode. Josef Schreiber bol zakladateľom sklární v roku 1892. Autormi diela sú E. Hauser a A. Gróf. Mauzóleum stojí v parku pri kaštieli.

LEDNICKÉ ROVNE. Náhrobník grófky Aspremontovej.

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ s areálom vyhlásený v roku 1963. Sarkofág grófky Aspremontovej z kameňa. Vybudovaný v roku 1819 v empírovom slohu. Je z čierneho mramoru. Socha truchliacej ženy predstavuje dcéru grófa Máriu Erdődiovú. Kamenný náhrobník sa nachádza v parku pri kaštieli.

LEDNICKÉ ROVNE. Mauzóleum v Mednom.

V blízkosti kaštieľa v Mednom sa nachádza novogotické mauzóleum rodiny Medňanských z 19.storočia (okolo 1890).

LEDNICKÉ ROVNE. Rímsky sarkofág.

Je z bieleho, červeno-žilkovaného mramoru. Postavil ho gróf Aspremont manželke rodenej Baťán.

MOJTÍN. Hrob obeti 2.svetovej vojny.

Hrob obeti z 2.svetovej vojny sa nachádza v lokalite Gábrišské vrchy, časť Grúne. Okolo hrobu sa nachádza kovová konštrukcia s krížom.

MOJTÍN. Obelisk cisárskeho svätého vojaka.

Cisársky svätý vojak. Z obce pochádzal najstarší vojak sveta Ladislav Škultéty-Gábriš (1738-1831). V 12 rokoch vstúpil do pluku baróna Jána Gilániho. Slúžil v husárskom pluku baróna K. Nauendorfa. Žil 93 rokov. Z toho ako vojak slúžil 81 rokov. Na koni s banderiálnou zástavou ho na veľkom plátne zobrazil J. B. Klemens. Obraz sa nachádza na miestnej fare.  Škultéty bojoval v 22 bitkách (2 proti Turkom, 7 proti Nemcom, 1 proti Rusom a 12 proti Francúzom). Zvlášť sa vyznamenal pri dobytí Berlína v sedemročnej vojne a pri obliehaní Belehradu. Bol držiteľom dvoch významných vojenských vyznamenaní, a to Striebornej medaily za hrdinstvo a delového kríža. Trikrát bol zranený. Rodák z obce, spisovateľ Ján Martiš (nar. 1931) o ňom napísal román. Zomrel v plukovnom lazarete v obci Sanicolau Mic, ktorá je dnes súčasťou rumunského Aradu. V obci mu postavili obelisk a v roku 2013 previezli a uložili po 275 rokoch jeho pozostatky do hrobky v rodnej obci.

PÚCHOV. Hrob baróna E. F. J. H. O´Carroll.

Emil Friedrich Johann von Hoenning O´Carroll (1834-1894), bol nemecký šľachtic a zanietený amatérsky archeológ. Na Púchovskej skale našiel pozostatky diluviálneho človeka. Tieto riadne a odborne zdokumentoval. Za významný považoval nález pohrebiska kmeňového vodcu, starešinu, s jeleňou trofejou pri nohách. Jeho nálezy boli tak významné, že podľa miesta vykopávok bola pomenovaná celá praveká kultúra ako púchovská. Barón Hoenning v Púchove dožil. Je pochovaný na hlavnom cintoríne.

PÚCHOV. Hrob obetí 2.svetovej vojny.

Hrob 10 obetí 2.svetovej vojny sa nachádza na mestskom cintoríne.

PÚCHOV. Pohrebná kaplnka A. Balogha.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pohrebná rímsko-katolícka Kaplnka nanebovzatia Panny Márie bola postavená v 2.polovici 19.storočia (po roku 1846, pravdepodobne okolo roku 1880) v novobarokovom slohu. Dal ju postaviť Florián Augustín Balogh. Kaplnka slúžila pohrebným sprievodom na ceste k cintorínu ako zastavenie na krátku modlitbu. Slúžili sa v nej aj výročné sväté omše. Pôvodne je to ale rodinná hrobka. Slúžila do 1.svetovej vojny. V 80.rokoch 20.storočia bola opravovaná. Opravovaná bola i v roku 2019. Dvojvežová jednoloďová stavba s obdĺžnikovým pôdorysom s rovným záverom stojí nad cestou v brehu pod cintorínom pri železničnej stanici v časti Horné Kočkovce.

ZÁRIEČIE. Hrob obetí 2.svetovej vojny.

Hrob 6 obetí 2.svetovej vojny sa nachádza na miestnom cintoríne.

ZUBÁK. Hrob neznámeho partizána.

Hrob neznámeho partizána z 2.svetovej vojny sa nachádza na obecnom cintoríne.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist