» Jablonové
POLOHA.
Obec leží v Súľovských vrchoch, v Manínskej vrchovine, pod Súľovskými skalami. Leží na brehoch riečky Hradnianka, južne od okresného mesta.
HISTÓRIA.
Listina Belu III. z roku 1193 je prvou priamou správou o osídlení horného okresu Trenčianskej stolice a prvou nepriamou správou o obci. Odzrkadľuje tu základné pomery osídlenia tohto územia. Prvá priama správa o Jablonovom je v listine z roku 1268, vydanej konventom Krížovníkov svätého Štefana v Ostrihome. Určujú sa v nej hranice Hrabovského chotára, ktorého vlastníkmi boli Gurgus a jeho syn Bedech. V tejto listine sa vyskytuje aj údaj o menách a miestnych názvoch, ktoré svedčia o slovenskosti tohto územia a obyvateľstva, ktoré na ňom žilo. Je tiež priamym dokladom o osídlení v okolí Bytče a Predmiera po páde a odchode Tatárov. Ďalší vývoj vlastníckych vzťahov sa zračí z písomností rodu Podmanických, ktoré sú uložené mimo územia Slovenska. Peter, syn Mikuláša, rečeného Bútora a Peter, rečený Horoš z Jablonového sa spomínajú v listine vydanej 22.septembra 1405 v Považskej Bystrici. Na niekoľko desaťročí je vývoj v Jablonovom zahalený tmou. Dedinka znovu figuruje v dokumentoch až v polovici 15.storočia. Zmienka sa týka obce iba nepriamo, ilustruje vlastnícke vzťahy na okolí. Podrobnejšie sa o Jablonovom hovorí v listine sedmohradského vojvodu Stibora, vydanej v Trenčíne 8.septembra 1480. Stibor bol županom Trenčianskej stolice a pánom celého Váhu. Listina potvrdzuje transakciu, ktorá znamená odovzdanie Jablonového Petrovi Bútorovi z Maršovej a jeho synom Blažejovi, Mikulášovi, Jánovi a Tomášovi. Peter Bútora bol vlastne jedným zo zakladateľov rodu Maršovský. Názov obce bol Jablonowa. Bola to zemianska obec.
HISTÓRIA OSÍDLENIA.
V chotári obce sa našlo púchovské sídlisko.
V skalách sú malé hrádky, ktoré pravdepodobne tvorili predsunuté hlásky hradu Súľov.
OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.
Človek.
Hrad Súľov.
Kostoly: Ružencovej Panny Márie, 1.
Kaplnka.
Zvonica.
Starý cintorín.
Pamätná tabuľa J. N. Daniš.
Socha svätý Ján Nepomucký.
Príroda.
Vrchy: Brada, Roháč.
Hlbocká dolina.
NPR Súľovské skaly.
PP Hlbocký vodopád.
PP Súľovský hrádok.
Jaskyne: Boscova búda, Nad starou chatou, PP Šarkania diera.
Skalné útvary: Bašta, Budzogáň, Butkova veža, Cibuľník, Cínanie, Dolné skálie, Dva hrby, Dvojča, Gotická brána, Harfa, Havrania skala, Hrebenáč, Chochuľky, Chrám, Indián, Jašterička, Kapucín, Kocúrove uši, Kohýlna, Kostol, Kotlišče, Kozie diery, Macejovec, Mačka, Malý Roháč, Mária Terézia, Mních, Mravenisko, Marek, Nad konský cinter, Nad kruhom, Nad starým, Obrovská brána, Opásaná, Organy, Papagáj, Petrova lúka, Piesky, Podsvetie, Pod Šarkance, Skálie, Skotňa, Slopy, Smatanice, Smrčok, Sokolia veža, Sova a sovička, Spiaci dinosaurus, Štefánikova vyhliadka, Toranie, Trojzubec, Veterná, Všivavý kopec, Vyhliadka, Zabudnutý kaňon, Za Pátrikovú, Zrkadlo, Železná kráľovná.
Turistika.
Cyklotrasa /5404/.
Náučné chodníky: Lietavská Závadka – Súľovské skaly, Súľovské skaly.
Turistický chodník /5662/.
» Najnovšie
Pramene a studničky v okrese Trenčín
ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …
Pramene a studničky v okrese Prievidza
Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …
Pramene a studničky v okrese Partizánske
VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …
Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom
DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …
Pramene a studničky v okrese Myjava
PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …