Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Jaskyne v okrese Liptovský Mikuláš

ABRI PRI LÍŠČOM BRLOHU

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 994m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ABRI PRI MEDVEDEJ (NÍZKA PRI MEDVEDEJ)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 869m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ABRI V KONSKOM GRÚNI

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

ABRI VO VEĽKOM SOKOLE

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 913m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

AKTÍVNY PONOR POD STAROU POĽANOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

ANDAHÁZYHO DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 8m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

AŇUŠA

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.152m v katastri obce Bobrovec.

 

ATLANTÍDA (JASKYŇA V STENE)

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

AUGUSTOVÁ JASKYŇA

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 225m dlhej a 21m hlbokej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska, priestory jaskyne obývajú kolónie netopierov. Verejnosti nie je  prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Lazisko v doline Mošnica.

 

AUTOBUSOVÁ JASKYŇA (SKALNÉ OKNO)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 914m v katastri obce Ižipovce.

 

BALKÓNIK (JASKYŇA S BALKÓNIKOM)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.485m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

BARANIA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 99m a hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 890m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BARANIA SMRŤ (BARANIA DIERA)

Zlomovo-korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 58m a hĺbkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.190m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BENÍKOVÁ (KLEPÁČOVA JASKYŇA)

Prírodná pamiatka v NPR Demänovská dolina. Ochrana 490m dlhej a 15m hlbokej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Vyznačuje sa pozoruhodnou kvapľovou výzdobou. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 908m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 17 (JASKYŇA Č.17)

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 919m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 18 (JASKYŇA Č.18)

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 931m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 20 (JASKYŇA Č.20)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 877m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 23

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 861m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 24 (JASKYŇA Č.24)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 28m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 838m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENÍKOVÁ 25 (JASKYŇA Č.25)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 842m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BENŠOVÁ

Prírodná pamiatka na území NPR Jánska dolina. Fluviokrasová inaktívna jaskyňa s dĺžkou 82m. Významná je z geologického a geomorfologického hľadiska. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.380m v katastri obce Liptovský Ján pod vrcholom Kopy /1.420,3m/. Verejnosti nie je prístupná.

 

BESKYDSKÁ ROZSADLINA

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 15m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.300m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BIELA JASKYŇA

Prírodná pamiatka na území NPR Jánska dolina. Fluviokrasová inaktívna jaskyňa s dĺžkou 65m vyznačujúca sa pozoruhodnou kvapľovou výzdobou. Vyskytujú sa v nej bezstavovce. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.090m v katastri obce Liptovský Trnovec pod Opálenicou /1.274,0m/. Verejnosti nie je prístupná.

 

BIELA JASKYŇA (SD-9)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 900m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BIELA JASKYŇA V STANIŠOVSKEJ DOLINE

Jaskyňa s dĺžkou 34m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

BIELA JASKYŇA V ŠINDLIARKE

Jaskyňa s dĺžkou 85m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 825m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BIELA JASKYŇA V ŠPATNEJ (BIELA JASKYŇA V KORENI)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 913m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BIVAKOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 49m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.434m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BIVAKOVÁ V HLBOKEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 864m v katastri obce Važec.

 

BLATNAČKA (V-3)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 40m, hĺbkou 6m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 700m v katastri obce Prosiek.

 

BOBIKOV KANÁL

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.085m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BOCIANSKA JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách v katastri obce Nižná Boca.

 

BOČNÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 767m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BOČNÁ JASKYŇA (J-5 SD)

Kryogénna jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 923m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

BOJARSKÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 913m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BOROŠKOVA JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.150m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

BORSUČIA JASKYŇA 1 (JAZVEČIA JASKYŇA NAD SÚTOKOM BIELEHO A ČIERNEHO VÁHU 1 )

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 696m v katastri obce Hybe.

 

BORSUČIA JASKYŇA 2 (JAZVEČIA JASKYŇA NAD SÚTOKOM BIELEHO A ČIERNEHO VÁHU 2)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 694m v katastri obce Hybe.

 

BOSORKA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovské Matiašovce.

 

BRADA (CHLADOVÁ JASKYŇA, PRIEPASŤ V KLIMBERKU)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Rozsadlinovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 100m a hĺbkou 30m. Výskyt netopierov. Je významná z geologického a geomrfologického hľadiska. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 1.050m v katastri obce Važec. Verejnosti nie je prístupná.

 

BRÁNA V PODKOVE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 64m a hĺbkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

BREZA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 40m a hĺbkou 15m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

BRLOH pri Demänovskej Doline

Jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 900m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BRLOH pri Liptovskom Jáne

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

BRLOH A – MEDVEDÍ

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 927m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BRLOH (SD-25)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 985m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BRLOH NAD VODOPÁDOM ŠUŠTIAČKA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 958m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BRLOH NA HRÁDKOVEJ

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.053m v katastri obce Kvačany.

 

BRLOH POD DIEROU S OKNOM

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 850m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

BRLOH PRI STANIŠOVSKEJ JASKYNI

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 732m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BRLOH V OBERTOVICI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 826m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BRLOH V SITIENI

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

BRLOH V SKALNEJ DOLINKE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 822m v katastri obce Východná.

 

BRTKOVICA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 72m a hĺbkou 21m. Výskyt netopierov. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 824m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

BRTKOVICA II

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 832m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

BUBLINA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.036m v katastri obce Liptovský Ján.

 

BUZÁK 2 (B-2)

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 8m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 780m v katastri obce Lazisko.

 

CELINY

Jaskyňa (sonda v ponorovom závrte) sa nachádza v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Smrečianskej pahorkatine v katastri obce Jamník.

 

CYKLISTICKÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Ľubeľskej pahorkatine v nadmorskej výške 714m v katastri obce Závažná Poruba.

 

ČERTOVA PEC

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 56m a hĺbkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách v nadmorskej výške 1.137m v katastri obce Východná.

 

ČERVENÝ SKOK

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

ČIERŤAŽ (JASKYŇA NAD CESTOU, TIERŤAŽ)

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 27m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 720m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DANIELKA

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

DAŽĎOVÁ JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

DELOVÁ GUĽA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 22m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 830m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DEMÄNOVSKÝ JASKYNNÝ SYSTÉM

Národná prírodná pamiatka. Jaskynný systém fluviokrasových jaskyň s celkovou dĺžkou 41.463m a hĺbkou 196m vyerodovaný ponorovou riekou Demänovka vo vápencoch stredného triasu, ktorá i dnes preteká cez mohutné priestory týchto jaskýň. Súčasťou jaskynného systému sú jaskyne: Demänovská jaskyňa mieru, Demänovská jaskyňa slobody, Demänovská ľadová jaskyňa, Demänovská medvedia jaskyňa, Jaskyňa pod útesom, Jaskyňa trosiek, Pavúčia jaskyňa, Pustá jaskyňa, Sonda v Machnatom, Točište 15, Údolná jaskyňa a jaskyňa Vyvieranie. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

Demänovská jaskyňa mieru. Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1972, novelizovaná v rokoch 2004 a 2009. Fluviokrasová jaskyňa s aktívnym vodným tokom a pozoruhodnou sintrovou výzdobou. Jaskyňa nie je verejnosti prístupná. Nachádza sa v nadmorskej výške 812m.

Demänovská jaskyňa slobody (Chrám slobody). Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1972, novelizovaná v rokoch 2004 a 2009. Je to morfologicky najpestrejšia časť  jaskynného systému. Dĺžka fluviokrasovej jaskyne je 8.497m, bohatá sintrová výplň, unikátne sintrové lekná a iné jazerné formy, mohutné sintrové vodopády, stalagmity a stalagnáty, excentrické sférolitické stalaktity, náteky mäkkého sintra, podzemný tok Demänovky pretekajúci jaskyňou. Považuje sa za najkrajšiu kvapľovú jaskyňu na Slovensku. Náučná lokalita. Jaskyňa bola objavená v roku 1921 cez suchý ponor Demänovky, v roku 1924 bola čiastočne sprístupnená. V roku 1933 bola rozšírená prehliadková trasa. Využívaná bola počas 2.svetovej vojny. Veľký prehliadkový okruh má dĺžku 1.800m, prevýšenie 85m a čas prechodu 1 hodina 40 minút. Malý Prehliadkový okruh má dĺžku 1.145m a čas prechodu je 1 hodina. Nachádza sa v nadmorskej výške 870m.

Demänovská ľadová jaskyňa (Čierna jaskyňa, Dračia jaskyňa). Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1972, novelizovaná v rokoch 2004 a 2009. Dĺžka fluviokrasovej jaskyne 1.975m. Je vyvinutá v troch úrovniach, pozostáva z riečne modelovaných chodieb s ľadovou výplňou v spodných častiach jaskyne (podlahový ľad, stalaktity, stalagmity, ľadové stĺpy) a tiež s početnou sintrovou výzdobou. Paleontologické nálezy a historické nápisy. V jaskyni sa našli pozostatky kostí kvartérnych zvierat, jaskynného medveďa a iných stavovcov, vyskytujú sa v nej netopiere. Jaskyňa je známa oddávna. Preskúmaná bola už v 1.polovici 18.storočia. Koncom 19.storočia bola čiastočne sprístupnená. Náučná lokalita. Jaskyňa bola osvetlená a verejnosti sprístupnená v rokoch 1950-1952. Dĺžka prehliadkovej trasy 650m, prevýšenie 48m a čas prechodu 45 minút. Otvorená je od polovice mája do konca septembra. Nachádza sa v nadmorskej výške 840m.

Demänovská medvedia jaskyňa. Fluviokrasová jaskyňa s vodným tokom s dĺžkou 1.567m a hĺbkou 70m. Nachádza sa v nadmorskej výške 900m.

Jaskyňa pod útesom (Útesová jaskyňa, Jaskyňa č.34). Fluviokrasová jaskyňa s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v nadmorskej výške 817m.

Jaskyňa trosiek (Jaskyňa č.27). Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 849m.

Pavúčia jaskyňa. Fluviokrasová jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 866m.

Pustá jaskyňa (Psie diery). Fluviokrasová jaskyňa s aktívnym vodným tokom. Antropologické nálezy. Nachádza sa v nadmorskej výške 943m.

Sonda v Machnatom. Jaskyňa s hĺbkou 9m.

Točište 15 (Jaskyňa č.15). Fluviokrasová jaskyňa s výskytom netopierov sa nachádza v nadmorskej výške 814m.

Údolná jaskyňa. Ponorná fluviokrasová jaskyňa s aktívnym vodným tokom sa nachádza v nadmorskej výške 812m.

Vyvieranie. Výverová fluviokrasová jaskyňa s aktívnym vodným tokom s odberom vody. Nachádza sa v nadmorskej výške 791m.

 

DESNÝ KANÁL

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.227m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIELNICE

Sufózna jaskyňa s dĺžkou 12m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Smrečianskej pahorkatine v nadmorskej výške 760m v katastri obce Liptovské Beharovce.

 

DIERA MEDZI BLOKMI

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 878m v katastri obce Bobrovec.

 

DIERA NAD HLAVNOU CESTOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 719m v katastri obce Malužiná.

 

DIERA NAD MALIARIKOVOU CHATOU 1

Jaskyňa s dĺžkou 13m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA NAD MALIARIKOVOU CHATOU 2

Jaskyňa s dĺžkou 6m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA NAD MALIARIKOVOU CHATOU 3

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA NAD OBJAVNÝM PONOROM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 842m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA NAD POD ÚPNOU

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 750m v katastri Liptovského Hrádku.

 

DIERA NAD PORTÁLOM (DIERA NAD PREVISOM)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 657m v katastri Liptovského Hrádku.

 

DIERA NAD SLEPÝMI MOSTAMI

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.045m v katastri obce Východná.

 

DIERA NAD VIECHOU

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 997m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA NAD ŽIARSKYM SEDLOM

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 5m vytvorená v granitoch. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Liptovských Tatrách v nadmorskej výške 1.950m v katastri obce Žiar.

 

DIERA NA HRADSKEJ HORE

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

DIERA NA SVORADE

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 912m v katastri obce Prosiek.

 

DIERA NA ZADNÝCH

Jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.270m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA POD BODOVOU

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 856m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

DIERA POD BOROVICOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 916m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA POD NETOPIEROU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 868m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA POD PETINOU

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA POD TUNELOVOU JASKYŇOU

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 796m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA POD ÚPNOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

DIERA PRI BIELEJ JASKYNI

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 10m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA PRI CESTE

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 710m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA PRI MIŠOVEJ

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 893m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA PRI STANIŠOVSKEJ JASKYNI

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 753m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA S OKNOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 865m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA S PRIEVANOM

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovské Matiašovce.

 

DIERA ŠTUDENTOV

Jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 750m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA V ČERENOVEJ SKALE

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Ižipovce.

 

DIERA V DOLINKE ZÁPOĽNÁ

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty v nadmorskej výške 857m v katastri obce Východná.

 

DIERA V MAŠI

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 656m v katastri Liptovského Hrádku.

 

DIERA V OSLIVČENÍ

Sufózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Smrečianskej pahorkatine v nadmorskej výške 815m v katastri obce Bobrovec.

 

DIERA V STENE

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 931m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

DIERA V STENE NA HRÁDKOVEJ

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.015m v katastri obce Kvačany.

 

DIERA V STUPNI ZA OKNOM

Jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 959m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DIERA V ŠINDLIARKE (DIERA NAD BIELOU)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

DIERA V ŽIARSKEJ DOLINE

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Liptovských Tatrách v nadmorskej výške 970m v katastri obce Žiar.

 

DIERA V ŽIARSKOM SEDLE

Jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Liptovských Tatrách v nadmorskej výške 1.943m v katastri obce Žiar.

 

DIKULA

Jaskyňa s hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.276m v katastri obce Východná.

 

DIVNÝ BIVAK

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

DLHÝ PREVIS

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 877m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DOKONALÁ RÚRA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 746m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DOLNÁ KOSTOLNÉHO JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DULICE

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.176m v katastri obce Bobrovec.

 

DÚPNICA

Prírodná pamiatka na území NPR Suchá dolina. Ochrana 150m dlhej a 25m hlbokej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Je významná z hydrologického, paleontologického, antropologického, archeologického (nálezy z obdobia halštatu, doby rímskej a stredoveku) a historického hľadiska (bola využívaná počas SNP). Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 765m v katastri obce Liptovské Matiašovce neďaleko ústia Suchej doliny.

 

DVERE (VEĽKÁ JASKYŇA V BAŠTE)

Prírodná pamiatka v NPR Demänovská dolina. Ochrana inaktívnej fluviokrasovej jaskyne s dĺžkou 128m a hĺbkou 12m. Archeologické nálezy zo stredoveku a paleontologické nálezy. Vyznačuje sa pozoruhodnou sintrovou výzdobou. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 836m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DVOJITÁ PREVISOVÁ JASKYŇA

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 878m v katastri obce Liptovský Ján.

 

DVOJVCHODOVÁ JASKYŇA pri Demänovskej Doline

Jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 917m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

DVOJVCHODOVÁ JASKYŇA pri Liptovskom Jáne

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

DVOJVCHODOVÁ JASKYŇA pri Závažnej Porube

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Závažná Poruba.

 

DVOJVCHODOVÁ JASKYŇA V STODÔLKE (SD-5)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

EMILOVA DIERA

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.349m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

FALOŠNÝ MEANDER (JASKYŇA V JAME 3)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.032m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

FIALKA (IBOLYA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

FRAGMENT MEANDRA POD KANCĽOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Liptovský Ján.

 

GOROVA BÚDA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 967m v katastri obce Liptovský Ján.

 

GOTICKÁ PUKLINA (J-7 HS)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.250m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

GRÚŇ I (G-1)

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

GRÚŇ II (G-2)

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 885m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HADIA JASKYŇA pri Hybe.

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Hybe.

 

HADIA JASKYŇA pri Liptovskom Jáne.

Jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.505m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HÁMRIK

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 39m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.079m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

HARASKA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 363m a hĺbkou 34m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.007m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HAVRAN (HAVRANIA PRIEPASŤ III, HP-III)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 360m a hĺbkou 187m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.349m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HAVRANIA PRIEPASŤ (J-MD 4)

Prírodná pamiatka na území NPR Ohnište. Ochrana 40m hlbokej korózno-rútivej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. V jej priestoroch sa udržiava ľad. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.372m v katastri obce Liptovská Porúbka v hornej časti Michalovej doliny.

 

HAVRANIA PRIEPASŤ 2 (HP-II)

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.361m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HAVRANIA PRIEPASŤ 4 (HP-IV)

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.356m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HAVRANIA PRIEPASŤ 5 (HP-V)

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.356m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HAVRANIA PRIEPASŤ 6 (HP-VI)

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.362m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HIPMANOVE KOMÍNY

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 34m a hĺbkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.047m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HLBOKÉ KOŠARISKO 1

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

HLBOKÉ KOŠARISKO 2

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.090m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

HMYZIA JASKYŇA – PRIEVANOVÝ KANÁL

Jaskynný systém s dĺžkou 25m. Skladá sa z jaskýň Hmyzia jaskyňa a Prievanový kanál. Fluviokrasová Hmyzia jaskyňa sa nachádza v nadmorskej výške 880m. Jaskyňa Prievanový kanál sa nachádza v nadmorskej výške 883m. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

HOLÍKOVA SONDA

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 975m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

HÔĽNO (JASKYŇA U SPIACEHO JASKYNIARA)

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

HORNÁ HLINENÁ SONDA (JASKYŇA V TEMNEJ DOLINKE 1, HORNÉ ORLIE HNIEZDO)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 23m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 934m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HORNÁ KOSTOLNÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

HORNÁ NÁDRŽ 1 (HN-1)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

HORNÁ NÁDRŽ 2 (HN-2)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 9m odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

HORNÁ NÁDRŽ 3 (HN-3)

Korózna jaskyňa s hĺbkou 26m odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

HORNÁ NÁDRŽ 4 (HN-4)

Korózna jaskyňa s hĺbkou 17m odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

HORNÁ NÁDRŽ 5 (HN-5)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 60m a hĺbkou 14m odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

HORNÉ OKO

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.035m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HRÁDOCKÁ JASKYŇA 1

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 37m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 650m v katastri Liptovského Hrádku.

 

HRÁDOCKÁ JASKYŇA 2

Korózna jaskyňa s dĺžkou 15m využívaná ako sklad. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 654m v katastri Liptovského Hrádku.

 

HRÁDOCKÁ JASKYŇA 3

Korózna jaskyňa s dĺžkou 9m využívaná ako sklad. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 654m v katastri Liptovského Hrádku.

 

HRADOVÁ (J-1 HS)

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.325m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRADOVÁ SKALA 1 (J-2 HS)

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.270m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRADOVÁ SKALA 2 (J-3 HS)

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRADOVÁ SKALA 3 (J-4 HS)

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRADOVÁ SKALA 5 (J-5 HS)

Kryogénna jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRADOVÁ SKALA 6 (J-6 HS)

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.080m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

HRÁŠKOVÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 26m a hĺbkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.007m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HREBEŇOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.063m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HROZIENKO V ŠINDLIARKE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 48m a hĺbkou 23m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.304m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HRÔZOSTRAŠNÝ BRLOH

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.252m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

HUGOVA DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 934m v katastri obce Bobrovec.

 

HUMNO

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.471m v katastri obce Liptovský Ján.

 

HURTAJOVA SONDA

FLuviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

HYBSKÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 712m v katastri obce Važec.

 

CHLADIVÝ DYCH

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 589m a hĺbkou 46m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

CHOCHLA 1 (CH-1)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 27m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 995m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

CHOCHLA 2 (CH-2)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 925m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

CHOCHLA 3 (CH-3)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 17m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

CHOCHLA 4

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 988m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

CHOCHLA 5 (CH-5)

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 915m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

IĽANOVSKÝ MEANDER

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 31m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.582m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

INTERŽIVOČÍŠNY ÚKRYT

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JÁNOŠÍKOVA SKRÝŠA

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 891m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JARNÁ DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA 22

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 845m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA BEZ FILIPA

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.160m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA BIELY VÁH 2

Jaskyňa s dĺžkou 5m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA BLÍŽENCOV

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 888m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA ČIERNEJ VYVIERAČKY (V 7, STARÁ VYVIERAČKA ZA KAMENNOU CHATOU)

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 750m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA DEVIATICH UTEČENCOV

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Využívaná bola počas 2.svetovej vojny. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.109m v katastri obce Bobrovec.

 

JASKYŇA DREVORUBAČA

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách v katastri obce Nižná Boca.

 

JASKYŇA LEŽOVISKO DVA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.297m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA LEŽOVISKO JEDNA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.308m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NA BELANSKOM

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 38m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 937m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA NAD BODOVOU

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 990m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

JASKYŇA NAD CESTOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 728m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA NAD CHODNÍKOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 757m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD MALIARIKOVOU CHATOU

Jaskyňa s dĺžkou 42m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD POTOKOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 808m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NAD PRAMEŇMI (J-3 SD)

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA NAD PREVISOM

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 760m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NAD PROSIECKOU VYVIERAČKOU (V-1, PROSIECKA JASKYŇA)

Prírodná pamiatka na území NPR Prosiecka dolina. Fluviokrasová inaktívna jaskyňa s dĺžkou 57m a hĺbkou 13m. Významná je z geologického a geomorfologického hľadiska. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 702m v katastri obce Prosiek. Verejnosti nie je prístupná.

 

JASKYŇA NAD SEDMIČKOU (JASKYŇA Č.19)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 40m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 908m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD SKALNÝM AMFITEÁTROM

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NAD SUCHOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD ŠLÓGOM I

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 847m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NAD ŠLÓGOM II

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 847m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NAD VODOJEMOM (JASKYŇA NAD KVAČANMI)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m a stálym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 680m v katastri obce Kvačany.

 

JASKYŇA NAD VYVIERANÍM 1 (JASKYŇA Č.13)

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 146m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 823m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD VYVIERANÍM 2 (JASKYŇA Č.9)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 165m a hĺbkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 860m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD VYVIERANÍM 3 (JASKYŇA Č.33)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 52m a hĺbkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 831m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NAD ŽELEZNIČKOU (DŠM-2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 723m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA NA HREBENI

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NA SALATÍNE 1

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v nadmorskej výške 1.300m v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

JASKYŇA NA SALATÍNE 2

Jaskyňa s dĺžkou 29m a hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v nadmorskej výške 1.375m v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

JASKYŇA NA STARHRADE 1 (POD STARHRADOM, SIELNICKÁ JASKYŇA)

Jaskyňa s dĺžkou 51m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Sielnických vrchoch v nadmorskej výške 898m v katastri obce Liptovská Sielnica.

 

JASKYŇA NA STARHRADE 2

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Sielnických vrchoch v nadmorskej výške 862m v katastri obce Liptovská Sielnica.

 

JASKYŇA NA STARHRADE 3

jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Sielnických vrchoch v katastri obce Liptovská Sielnica.

 

JASKYŇA NA STARHRADE 4

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Sielnických vrchoch v katastri obce Liptovská Sielnica.

 

JASKYŇA NA STARHRADE 5

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 35m a hĺbkou 7m. Archeologické nálezy zo stredoveku. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Sielnických vrchoch v nadmorskej výške 1.000m v katastri obce Liptovská Sielnica.

 

JASKYŇA NA TERASE V MALOM SOKOLE (JASKYŇA SPIEVAJÚCEJ HUBY)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 74m a hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.032m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA NA VRSTEVNICI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.584m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NA VYŠNOM BELANSKOM (PUKLINOVÁ JASKYŇA)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 938m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA NA ZADNÝCH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 64m a hĺbkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.296m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA NEHYBNEJ SALAMANDRY

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.007 v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PK 1932

Korózna jaskyňa s dĺžkou 13m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 928m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA POD BRTKOVICOU (PONOROVÁ PRIEPASŤ ZA BRTKOVICOU, JASKYŇA ZA BUKOVICOU)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 310m, hĺbkou 91m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 948m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA POD CESTOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 30m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA POD GRÚŇOM

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 853m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA POD HAVRÁNKOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 1.031m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA POD CHODNÍKOM

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA POD IHLOU

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD JAVORMI

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD JAVOROM

Jaskyňa s dĺžkou 50m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA POD KONČITÝM

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.222m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

JASKYŇA POD KOPOU

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD KÓTOU

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.646m v katastri obce Závažná Poruba.

 

JASKYŇA POD LISTOM

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.027m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD MNÍCHOM

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Bobrovec.

 

JASKYŇA POD MNÍCHOM

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD MORÉNOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD MOTÚZOM

Jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA POD POLUDNICOU

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Závažná Poruba.

 

JASKYŇA POD PREVISOM

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.225m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD RADOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.030m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD ROZHĽADŇOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.146m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

JASKYŇA POD STENOU

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA POD STODÔLKOU (SD-34)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 207m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.060m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA POD ÚPLAZNOU SKALOU I

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 925m v katastri obce Lazisko.

 

JASKYŇA POD ÚPLAZNOU SKALOU II

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Lazisko.

 

JASKYŇA POD ÚPNOU

Jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 653m v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA POD ÚŠUSTOM

jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD VEĽKOU KOPOU

Jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.444m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

JASKYŇA POD VRAŽENOU

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v nadmorskej výške 1.060m v katastri obce Liptovské Kľačany.

 

JASKYŇA POD VÝVRATOM

Jaskyňa s dĺžkou 23m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 962m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA POD ZAPAČOM

Travertínová kráterová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 630m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA PRED VRÁTAMI 1(O-1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

JASKYŇA PRED VRÁTMI 2 (O-2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

JASKYŇA PRED VRÁTAMI 4 (O-4)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

JASKYŇA PRI BARANEJ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 887m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI BARANEJ SMRTI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA PRI CESTE (SD-16)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 830m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI HREBEŇOVEJ

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.044m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA PRI CHODNÍKU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 753m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA PRI JANOŠKOVOM DOMOVE

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 684m v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA PRI KAMENNEJ CHATE

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 424m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 758m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI KAMZÍČEJ (J1)

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.037m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI ODTRHNUTEJ SKALE

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 888m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA PRI OKNE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI OKNE V STODÔLKE (SD-38)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.062m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI PARKOVISKU (JASKYŇA Č.37, TOČIŠTE 37)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 11m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 818m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI SMREKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 960m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA PRI SONDE ČIERŤAŽ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 720m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA PRI STAROM CHODNÍKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.210m v katastri obce Závažná Poruba.

 

JASKYŇA ROZPRÁVKOVÝCH ZVUKOV

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.223m v katastri obce Malužiná.

 

JASKYŇA S BAZOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 865m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA SLNEČNÉHO LÚČA (PRIEPASŤ NA KRAKOVEJ HOLI)

Prírodná pamiatka na území NPR Ďumbier. Ochrana fluviokrasovo-rútivej jaskyne s dĺžkou podzemných priestorov 836m a hĺbkou 140m. Jaskyňa je významná z geologického a geomrfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.698m v katastri obce Liptovský Ján na Krakovej holi /1.751,6m/.

 

JASKYŇA SOMAR

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA S OZVENOU (MACKOVE NATRHNUTÉ SPODKY)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA SO ŽLTOU HLINOU

Jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 803m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA SPIACEHO PLCHA (BRTKOVIČNÁ JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 31m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 938m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA S PLESŇOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 881m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA S REBRÍKOM (REBRÍKOVÁ JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 923m v katastri obce Ižipovce.

 

JASKYŇA STUDENÉHO VETRA

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 1.818m a hĺbkou 129m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Ďumbieri v nadmorskej výške 1.714m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA SVETLONOSA

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.125m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

JASKYŇA TROCH KRÁĽOV

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.015m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA U VTÁKA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 813m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V AMFITEÁTRI

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V AMFITEÁTRI PRI OKNE 1

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V AMFITEÁTRI PRI OKNE 2

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 965m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V AMFITEÁTRI V ČIERNEJ DOLINKE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.299m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V BALNOM (ĽUPČIANSKA JASKYŇA)

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 35m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v nadmorskej výške 774m v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

JASKYŇA V BRALE pri Liptovskom Hrádku

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA V BRALE pri Liptovskom Jáne

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.412m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V BUZÁKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 723m v katastri obce Lazisko.

 

JASKYŇA V CESTE NAD HUTAMI

Jaskyňa s dĺžkou 35m so zasypaným vchodom. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Huty.

 

JASKYŇA V DOBÁKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 725m v katastri obce Lazisko.

 

JASKYŇA V DOLINE DOBROŠOVO

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

JASKYŇA V DÚBRAVE 1 (DÚBRAVA)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 30m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 780m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V DÚBRAVE 2

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 784m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V DÚBRAVE 3

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 783m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V DÚBRAVE 4

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 808m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V HLBOKEJ

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v katastri obce Malužiná.

 

JASKYŇA V HLBOKOM (HLBOKÔ, HLBOKÁ JASKYŇA)

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 308m a aktívnym vodným tokom s vodnými jazerami. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 774m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V HRADOVICI 1 (JASKYŇA POD HRADOVOU SKALOU 1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 29m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.280m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V HRADOVICI 2 (JASKYŇA POD HRADOVOU SKALOU 2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 46m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.280m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V KAMEŇOLOME NA PLOŠINE

Korózna jaskyňa s dĺžkou 10m zničená stavbou. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 925m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V KAŇONE ČIERNEHO VÁHU

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V KOSODREVINE

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Závažná Poruba.

 

JASKYŇA V KOSTOLCOCH

Prírodná pamiatka na území NPR Demänovská dolina. Ochrana inaktívnej fluviokrasovo-rozsadlinovej jaskyne dlhej 123m a hlbokej 31m. Je významná z geologického a geomrfologického hľadiska. Využívaná bola počas SNP. V jaskyni boli objavené osteologické nálezy. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 891m v katastri obce Demänovská Dolina v ústi doliny Machnaté.

 

JASKYŇA V MALOM SOKOLE (JASKYŇA V JAME Č.4)

Prírodná pamiatka na území NPR Demänovská dolina. Ochrana 103m dlhej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne, ktorá je významná z geologického, geomorfologického a historického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 931m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V MEDVEDEJ DOLINKE

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v katastri obce Malužiná.

 

JASKYŇA V MEDZIBRODÍ (JASKYŇA PRI OBČASNEJ VYVIERAČKE V MEDZIBRODÍ)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V MOKREJ DOLINE

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA VO SVIDOVSKEJ DOLINE (J-2 SD)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 890m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA VO VÁPENCOVEJ ČIAPKE

Zlomová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Bobrovec.

 

JASKYŇA VO VÁPENICI NAD MOTELOM

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 750m v katastri obce Hybe.

 

JASKYŇA VO VRSTVE NA PROSEČNOM

jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

JASKYŇA VO VYVIERAČKE

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m s aktívnym vodným tokom. Archeologické nálezy z obdobia eneolitu a doby rímskej. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 735m v katastri obce Prosiek.

 

JASKYŇA V PORUBSKOM KAMEŇOLOME

Čiastočne odťažená jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Ľubeľskej pahorkatine v nadmorskej výške 742m v katastri obce Závažná Poruba.

 

JASKYŇA V PRIELOME I

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 843m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V PRIELOME II

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 843m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V PRIEPADLÁCH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 60m, hĺbkou 30m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 858m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V SALATÍNE

Zlomová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Bobrovec.

 

JASKYŇA V SKALE

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Hybe.

 

JASKYŇA V SKALNOM AMFITEÁTRI

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 821m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SKALNOM AMFITEÁTRI 1 (SA 1)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.377m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SKALNOM AMFITEÁTRI 2 (SA 2)

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.377m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SKALNOM AMFITEÁTRI 3 (SA 3)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.377m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SKALNOM AMFITEÁTRI 4 (SA 4)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.377m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SMREKOVICI

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.022m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SOKOLE (JASKYŇA V BLATNÍKU)

Prírodná pamiatka na území NPR Demänovská dolina. Ochrana 283m dlhej a 41m hlbokej fluviokrasovo-koróznej jaskyne. Významná je z geologického a geomorfologického hľadiska. Využívaná bola počas SNP. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou kvapľovou výzdobou. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 969m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 1

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 950m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 2 (TUNEL V BLATNÍKU)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 42m a hĺbkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 950m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 3 (JASKYŇA V NIŽNOM BLATNÍKU Č.3)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 930m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 4 (JASKYŇA V NIŽNOM BLATNÍKU Č.4)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 17m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 916m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 5 A 6

Jaskynný systém s dĺžkou 67m a hĺbkou 18m. Skladá sa z Jaskyne v Sokole 5 a Jaskyne v Sokole 6. Fluviokrasová Jaskyňa v Sokole 5 (Jaskyňa v Nižnom Blatníku č.5) sa nachádza v nadmorskej výške 917m. Fluviokrasová Jaskyňa v Sokole 6 (Jaskyňa v Nižnom Blatníku č.6). Archeologické nálezy z praveku, stredoveku a novoveku. Nachádza sa v nadmorskej výške 934m. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 7 (JASKYŇA V NIŽNOM BLATNÍKU Č.7)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 90m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 935m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 8

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 869m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 9

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 867m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLE 10

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 941m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V SOKOLOVEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V SOVEJ SKALE

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 848m v katastri obce Važec.

 

JASKYŇA V STANIŠOVSKEJ 3 (STANIŠOVSKÁ 3)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 786m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V STENE pri Malužinej

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v katastri obce Malužiná.

 

JASKYŇA V STENE pri Východnej

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 715m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V STENE (SD-29)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 997m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V STRMAVE 1

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.030m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V STRMAVE 2

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.090m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V SUCHOM HRÁDKU I

Korózna jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Tatranskom podhorí v nadmorskej výške 1.040m v katastri obce Pribylina.

 

JASKYŇA V SUCHOM HRÁDKU II

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Tatranskom podhorí v nadmorskej výške 1.040m v katastri obce Pribylina.

 

JASKYŇA V SUCHOM HRÁDKU III

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Tatranskom podhorí v nadmorskej výške 1.192m v katastri obce Pribylina.

 

JASKYŇA V SUCHOM HRÁDKU IV

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Tatranskom podhorí v nadmorskej výške 1.194m v katastri obce Pribylina.

 

JASKYŇA V TIESŇAVE (PUKLINOVÁ JASKYŇA V TIESŇAVE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 794m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V TIESŇAVE ŠUŠTIAČKY

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 979m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V ZÁREZE ŽELEZNIČKY

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Liptovských nivách v nadmorskej výške 664m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JASKYŇA V ZÁSKOČÍ – NA PREDNÝCH

Národná prírodná pamiatka. Jaskynný systém s dĺžkou 5.034m a hĺbkou 285m. Skladá sa z Jaskyne v Záskočí a jaskyne Na Predných. Fluviokrasovo-korózna Jaskyňa v Záskočí (Záskočská jaskyňa) s aktívnym vodným tokom. Paleontologické nálezy. Výskyt netopierov. Nachádza sa v nadmorskej výške 1.332m. Jaskyňa Na Predných. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA V ŽERUCHE

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 250m a hĺbkou 35m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 972m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V ŽERUCHE 2

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.006m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V ŽERUCHE 3

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 989m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V ŽERUCHE 4

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 988m v katastri obce Východná.

 

JASKYŇA V ŽĽABE I (SD-6)

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 868m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA V ŽĽABE II (SD-7)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 36m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 870m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA VO VYŠNOM BLATNÍKU (SKALNÁ DIERA V BLATNÍKU)

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.000m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA VÝCHOVNEJ ČINNOSTI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA ZÁBORSKÝCH

Jaskyňa s dĺžkou 20m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.097m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

JASKYŇA ZÁBORSKÝCH 2

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

JASKYŇA ZA HUMNOM (P-1)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 92m dlhej a 21m hlbokej koróznej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.441m v katastri obce Liptovský Ján v masíve Poludnice /1.548,7m/.

 

JASKYŇA ZA CHATOU (SD-1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 835m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA ZA KANCĽOM (ŽIDOVSKÁ JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 140m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA ZA LETOHRÁDKOM 1

Erózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA ZA LETOHRÁDKOM 2

Erózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA ZA LETOHRÁDKOM 3

Erózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

JASKYŇA ZA SKALOU

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 865m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA ZLOMÍSK (JOŽOVA JASKYŇA)

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 2001. Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 11.077m, hĺbkou 147m a vodnými jazerami. Je to najbohatšie nálezisko plastického sintra v rôznom vývoji s najtypickejším príkladom vzniku podzemných priestorov zrútením po vrstevných plochách. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 854m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JASKYŇA 13a

Jaskyňa s dĺžkou 9m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 838m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYŇA 41 (TOČIŠTE 41)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 883m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JASKYNNÝ HRAD 1 (JH-1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.110m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JAVOROVÁ PRIEPASŤ

Prírodná pamiatka na území NPR Ďumbier. Ochrana 330m hlbokej fluviokrasovo-koróznej jaskyne s aktívnym vodným tokom. Dĺžka podzemných priestorov je 2.322m. Priepasť je významná z geologického, geomorfologického a hydrologického hľadiska. Výskyt minerálov. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.599m v katastri obce Liptovský Ján v masíve Krakovej hole /1.751,6m/.

 

JAZVEČIA DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

JAZVEČIA JASKYŇA (PODLUBIE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 32m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 876m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JAZVEČIA NORA (B-3)

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

JAZVEČÍ BRLOH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 927m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JAZVEČÍ HRAD

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 8630m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JAZVEČÍ HRAD V SKALNEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 813m v katastri obce Východná.

 

JELENIA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 63m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 960m v katastri obce Liptovský Ján.

 

JELENIA PRIEPASŤ (ZÁVRTOVÁ PRIEPASŤ)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 32m a hĺbkou 18m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.487m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

JELENÍ PREVIS (VH-1, VYŠNÝ HAVRAN 1)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.185m v katastri obce Lazisko.

 

JELENÍ PREVIS (SD-3)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 855m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

JONÁSOVA JASKYŇA

Inaktívna fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.082m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KAČIATKO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KAJMANOVO VÍNO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m s nálezmi malakofauny. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KALCITOVÁ JASKYŇA 1

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 12m s výskytom kryštálov kalcitu. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.450m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

KALCITOVÁ JASKYŇA 2

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 7m s výskytom kryštálov kalcitu. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.450m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

KAMENICA 4 (K-4)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Lazisko.

 

KAMENICA 5 (K-5)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 815m v katastri obce Lazisko.

 

KAMENICA 7 (K-7)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

KAMENICA 9

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

KAMENICA 10

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

KAMENICA 11

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

KAMENNÉ MLIEKO

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1994, novelizovaná v roku 2009. Ochrana 55m dlhej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou výzdobou a je významná z archeologického a historického hľadiska (bola využívaná počas SNP). Jaskyňa je prístupná návštevníkom za účelom zotavenia a poznávania jej prírodných a historických hodnôt. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.250m v katastri obce Liptovský Ján v masíve Poludnice /1.548,7m/.

 

KAMENNÝ MOST

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 963m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

KAMZÍČIA JASKYŇA NAD SOKOLOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.041m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁL

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

KANÁL NAD JEDENÁSTKOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 882m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁLOVÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 66m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 800m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KANÁLOVÁ JASKYŇA (TUNELOVÝ KANÁL, JASKYŇA 1 A 2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 19m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 918m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁLOVÁ JASKYŇA NAD LÚČKAMI

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.300m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁLOVÁ MEDZIVRSTVOVÁ JASKYŇA I

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 865m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁLOVÁ MEDZIVRSTVOVÁ JASKYŇA II

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 866m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁLOVÁ PRI PIVNICI

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 773m v katastri obce Hybe.

 

KANÁL V PREVISE

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 845m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KANÁL V SKALNEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 881m v katastri obce Východná.

 

KAPLNKA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

KAVERNA PRI KRÁĽOVEJ LEHOTE (KAVERNA POD VYSIELAČOM)

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Liptovských nivách v nadmorskej výške 668m v katastri obce Kráľova Lehota.

 

KLEPÁČOVA JASKYŇA V MALOM SOKOLE (JASKYŇA V JAME 2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 40m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 963m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KLESAJÚCA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 925m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KLESAJÚCA JASKYŇA

Erózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

KLESAJÚCI KANÁL (KRYPTOKOMUNISTICKÁ SONDA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 875m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KĽÚČ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 316m a hĺbkou 66m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.456m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KĽUKATÝ KANÁL (JASKYŇA Č.11)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 202m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 876m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KOLIBA

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.440m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KOLKOVÁ 1

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Uhorská Ves.

 

KOLKOVÁ 2

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Uhorská Ves.

 

KOMBINOVANÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.214m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

KOMORA V ŠPATNEJ

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.335m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KOMORA ZBOJNÍKOV

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.110m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KOPANÁ JASKYŇA POD VOLOVOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.013m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KOPÝTKOVÁ JASKYŇA

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Závažná Poruba.

 

KOREŇOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

KOREŇOVÁ JASKYŇA (SD-13)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 930m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KOSIENKY

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana inaktívnej fluviokrasovej jaskyne s dĺžkou 350m a hĺbkou 97m. Je významná z geologického a geomrfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.558m v katastri obce Demänovská Dolina v masíve Krakovej hole /1.751,6m/.

 

KOSTNICA

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Paleontologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 845m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KOŠIAREC

Zlomovo-korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 29m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 827m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

KOVÁČOVA DIERA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 994m v katastri obce Važec.

 

KRÁSNA DITA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KRASOVÁ DUTINA 1 (P-1)

Jaskyňa odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

KRASOVÁ DUTINA 2 (P-2)

Jaskyňa odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

KRASOVÁ DUTINA 3 (P-3)

Jaskyňa odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

KRASOVÁ DUTINA 4 (P-4)

Jaskyňa odkrytá a zaniknutá výstavbou PVE Čierny Váh. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

KRÁTKA DIERA PRI STANIŠOVSKEJ (KRÁTKA DIERA)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 731m v katastri obce Liptovský Ján.

 

KRÁTKA KORÓZNA DIERA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.378m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

KRIESLO

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 15m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 912m v katastri obce Važec.

 

KRUHOVÁ PRIEPASŤ

Jaskyňa s hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.015m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KRYŠTÁLOVÁ DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 2m s aktívnym vodným tokom vytvorená v travertíne. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 632m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

KÚT

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.245m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ĽADOVÁ DIERA

askyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 970m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ĽADOVÁ DIERA 1 (ĽADOVÁ DIERA HORIZONTÁLNA)

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 840m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ĽADOVÁ DIERA 2 (ĽADOVÁ DIERA VERTIKÁLNA)

Čiastočne zavalená jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 842m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ĽADOVÁ DIERA 3 (ĽADOVÁ DIERA ZASYPANÁ)

Zasypaná jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 840m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ĽADOVÁ DIERA 4

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 843m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LEHOTSKÁ KAMENICA I

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.060m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

LEHOTSKÁ KAMENICA II

Jaskyňa s dĺžkou 4m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.055m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

LENKOVA PRIEPASŤ

Korózna jaskyňa s dĺžkou 13m a hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.055m v katastri obce Malužiná.

 

LEŠINSKÉHO ZÁVRT

Jaskyňa s hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.342m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LIBOROFKA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.123m v katastri obce Malužiná.

 

LIBOROVA STUDŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 173m a hĺbkou 35m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.601m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

LIEHOVÁ SONDA

Jaskyňa s dĺžkou 17m a hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.393m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LIEVIKOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 4m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

LIEVIKOVÁ JASKYŇA V SLEMÄ

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.342m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LÍŠČIA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 749m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LÍŠČIA DIERA PRI LIEVIKOVEJ JASKYNI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.344m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LÍŠČIA DIERA V KAMEŇOLOME

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 699m v katastri obce Hybe.

 

LÍŠČIA DIERA VO VACHTÁROVEJ (DIERA VO VACHTÁROVEJ, DETSKÝ ÚKRYT)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 698m v katastri obce Hybe.

 

LÍŠČIA JASKYŇA 1 (SD-22)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 930m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

LÍŠČIA JASKYŇA 2 (SD-23)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 931m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

LÍŠČÍ BRLOH

Korózna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 993m v katastri obce Liptovský Ján.

 

LÍŠČÍ BRLOH PRI PIVNICI

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 761m v katastri obce Hybe.

 

LÍŠČIA DIERA (SONDA V PONOROVOM ZÁVRTE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 27m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 792m v katastri obce Važec.

 

LÍŠČIA DIERA PRI PIVNICI

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Hybe.

 

LÍŠČIA DIERA V PALIESKACH

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Smrečianskej pahorkatine v nadmorskej výške 635m v katastri obce Podtureň.

 

LÍŠČÍ KANÁL 1

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

LÍŠČÍ KANÁL 2

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MACHOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 2m s aktívnym vodným tokom vytvorená v travertínoch. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 633m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MALÁ JASKYŇA (DŠM-3)

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri obce Východná.

 

MALÁ JASKYŇA (SD-10)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 905m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MALÁ JASKYŇA POD BAŠTOU (MALÁ JASKYŇA V BAŠTE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 108m a hĺbkou 17m. Výskyt netopierov. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 798m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MALÁ JASKYŇA POD BENÍKOVOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 887m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MALÁ JASKYŇA POD SLEMÄ

Jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.410m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MALÁ JASKYŇA V PRIEPADLÁCH

Jaskyňa s dĺžkou 4m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Važec.

 

MALÁ JASKYŇA V TIESŇAVE HYBICE (JASKYŇA NA KONCI TIESŇAVY HYBICE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 787m v katastri obce Východná.

 

MALÁ JASKYŇA ZA KANCĽOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 43m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 892m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MALÁ NAD PORÚBKOU

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.031m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MALÁ SÍROVÁ JASKYŇA (J-MD 3)

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.249m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MALÁ STANIŠOVSKÁ JASKYŇA

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1994, novelizovaná v roku 2009. Účelom návštevného poriadku je prispieť k ochrane jaskyne a jej únosnému využívaniu na kultúrno-výchovné účely úpravou podrobností o územnej ochrane a využívaní jaskyne a o správaní sa jej návštevníkov. Lokalita je známa od nepamäti a spolu s Veľkou Stanišovskou jaskyňou patria k najznámejším historickým lokalitám Jánskej doliny. Fluviokrasová jaskyňa je dlhá 872m a hlboká 24m. Archeologické nálezy zo stredoveku a novoveku. Verejnosti je prístupná so sprievodcom. Dĺžka sprístupnenej časti je 410m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 766m v katastri obce Liptovský Ján v ústí bočnej dolinky Stanišová do Jánskej doliny, v južnom svahu Smrekovice /1.285,1m/.

 

MALÁ ŠTEFANOVÁ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 894m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MALÁ VRSTVOVÁ JASKYŇA (SD-11)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 910m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MALUŽINSKÁ JASKYŇA

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 328m dlhej inaktívnej fluviokrasovo-rútivej jaskyne. Jaskyňa je geologicky a geomorfologicky významná a vyznačuje sa pozoruhodnou výzdobou. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 781m v katastri obce Malužiná nad jeho východným okrajom. V okolí sa nachádza niekoľko ďalších jaskýň.

 

MALUŽINSKÁ JASKYŇA 2

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 27m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 728m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MALUŽINSKÁ JASKYŇA 3

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 743m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MALUŽINSKÉ OKNO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 792m v katastri obce Malužiná.

 

MAROŠOVA JASKYŇA

Prírodná pamiatka v NPR Demänovská dolina. Ochrana 88m dlhej a 23m hlbokej inaktívnej fluviokrasovo-rútivej jaskyne. Významná je z geologického a geomorfologického hľadiska. Boli v nej nájdené archeologické nálezy. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MAŠTAĽ (MEDVEDÍ BRLOH V ŠINDLIARKE, ŠINDLIARKA III)

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

MATIAŠOVECKÝ ZÁVAL

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 30m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovské Matiašovce.

 

MEANDROVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách v katastri obce Malužiná.

 

MEANDROVÁ JASKYŇA (PUKLINOVÁ JASKYŇA PRI SKAUTSKEJ)

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 19m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 770m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MEANDROVÁ JASKYŇA V SMREKOVICI (JASKYŇA POD BARINOU)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.039m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MEDVEDIA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Paleontologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.045m v katastri obce Lazisko.

 

MEDVEDIA JASKYŇA (JASKYŇA V SYPKÝCH SKALÁCH)

Prírodná pamiatka na území NPR Suchá dolina. Ochrana 160m dlhej inaktívnej fluviokrasovo-rútivej jaskyne. V jaskyni boli objavené paleontologické nálezy, bola tiež využívaná počas SNP. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.133m v katastri obce Liptovský Trnovec pod Opálenicou /1.274,0m/.

 

MEDVEDIA JASKYŇA (ZIMNÁ JASKYŇA)

Prírodná pamiatka v NPR Jánska dolina. Ochrana 1.420m dlhej a 44m hlbokej inaktívnej fluviokrasovo-rútivej jaskyne, ktorá je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Vyznačuje sa pozoruhodnou sintrovou výzdobou. Paleontologické nálezy (pozostatky kostí kvartérnych zvierat). Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 878m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MEDVEDIA JASKYŇA POD SINOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.470m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MEDVEDIA SPÁLŇA

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.333m v katastri obce Malužiná.

 

MEDVEDÍ BRLOH (MEDVEDÍ BRLOH MEDZI ŠINDLIARKOU A MEDZIBRODÍM)

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.302m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MEDVEDÍ BRLOH POD IHLOU

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

MEDVEDÍ BRLOH VO VYVIERANÍ

Korózna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 892m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MEDVEDÍ BRLOH V ŠUŠTIAČKE

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.302m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MEDVEDÍ DYCH

Jaskyňa sa nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MEDZIVRSTVOVÁ JASKYŇA (SD-37)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.005m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MIKOVÁ SKALA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 910m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

MILANOVA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MILOŠOVA JASKYŇA

Erózna jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 973m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MIRKA

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.049m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MIŠOVA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 902m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MODRÉ OČI

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.010m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MOŠNICKÁ JASKYŇA (JASKYŇA POD SKOKOM)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1986. Ochrana cenného krasového útvaru s kvapľovou výzdobou. Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 440m a výskytom netopierov. Využívaná bola počas SNP. Súčasťou prírodnej pamiatky je aj veľká skalná brána 12m široká a 8m vysoká nachádzajúca sa neďaleko jaskyne. Jaskyňa nie je verejnosti prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.060m v katastri obce Lazisko.

 

MOTÝLIA JASKYŇA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 42m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.351m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MOTÝLIA JASKYŇA (SD-8)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 890m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

MRAZIVÁ DIERA (SONDA POD SLNEČNÝM LÚČOM)

Jaskyňa s dĺžkou 26m a hĺbkou 6m vykopaná archeologickou činnosťou. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.559m v katastri obce Liptovský Ján.

 

MÚĽOVÁ JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 998m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NÁDEJNÁ DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 858m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

NÁDEJNÝ BRLOH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

NAD MEDVEĎOU SPÁLŇOU

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.337m v katastri obce Malužiná.

 

NA KRČAHOVE BRLOH MEANDER

Jaskyňa s dĺžkou 60m a hĺbkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.230m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NÁSYPOVÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 845m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NENÁPADNÁ JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NEPRAVÁ JASKYŇA

Fluviokrasovo-korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 693m v katastri obce Východná.

 

NETOPIERIA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 894m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NEVYUŽITÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.025m v katastri obce Východná.

 

NEZNÁMA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 49m a hĺbkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.320m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NIJAK

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

NIKOLAJ

Jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NIKOLAJOVA SEDMIČKA

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.200m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

NINA

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

NÍZKA JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 818m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NÍZKA JASKYŇA PRI ZLOMISKÁCH

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 853m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NÍZKA JASKYŇA V KORENI

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NÍZKA VRSTVOVÁ JASKYŇA (SD-39)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.080m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NIŽNÁ CHROCHOTNÁ 1 (NCH-1)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.125m v katastri obce Lazisko.

 

NIŽNÁ CHROCHOTNÁ 2 (NCH-2)

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.120m v katastri obce Lazisko.

 

NIŽNÁ CHROCHOTNÁ 3 (NCH-3)

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.122m v katastri obce Lazisko.

 

NIŽNÁ CHROCHOTNÁ 4 (NCH-4)

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.122m v katastri obce Lazisko.

 

NORA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.210m v katastri obce Závažná Poruba.

 

NORA (P-NORA)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 893m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NOVÁ JASKYŇA POD BAŠTOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 126m. Paleontologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 830m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NOVÁ JASKYŇA V STENE

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.023m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

NOVÁ STANIŠOVSKÁ JASKYŇA (JASKYŇA Č.4)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3.242m, hĺbkou 42m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 755m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NOVÝ PONOR ŠTIAVNICE (PONOR POD STAROU POĽANOU)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 835m v katastri obce Liptovský Ján.

 

NOVÝ VCHOD DO NOVEJ STANIŠOVSKEJ

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 773m v katastri obce Liptovský Ján.

 

OBČASNÁ VYVIERAČKA V ČIERNEJ DOLINKE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 96m, hĺbkou 21m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.042m v katastri obce Liptovský Ján.

 

OBČASNÁ VYVIERAČKA V MEDZIBRODÍ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 400m, hĺbkou 30m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 777m v katastri obce Liptovský Ján.

 

OBČASNÁ VYVIERAČKA VO SVIDOVSKEJ DOLINE I (J-4 SD)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 57m, hĺbkou 15m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 924m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

OBČASNÁ VYVIERAČKA VO SVIDOVSKEJ DOLINE II

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m s občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

OBČASNÁ VYVIERAČKA V UHLISKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m s občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 850m v katastri obce Bobrovec.

 

OBČASNÝ VÝVER

Fluviokrasovo-rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 13m s občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 694m v katastri obce Východná.

 

ODLOMENÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 962m v katastri obce Liptovský Ján.

 

OCHLADZOVACIA JASKYŇA POD ROZHĽADŇOU

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.121m v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

OKNO

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 2001. Ochrana inaktívnej fluviokrasovej jaskyne s dĺžkou 2.289m a hĺbkou 110m, ktorá predstavuje hodnoty celoslovenského charakteru. Vyznačuje sa pozoruhodnou sintrovou výzdobou a boli v nej objavené archeologické nálezy z obdobia eneolitu. Využívaná bola počas SNP. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 915m v katastri obce Demänovská Dolina v NPR Demänovská dolina.

 

OKRAJOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

OKRAJOVÁ JASKYŇA (SD-40)

Rozsadlinovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.094m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

OSIA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 817m v katastri obce Liptovský Ján.

 

OVČIA JASKYŇA 1

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 815m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

OVČIA JASKYŇA 2

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

OVČIA JASKYŇA 3

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

OVČÍ POTOK (JASKYŇA PRI PONORE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 60m a hĺbkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.011m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

OVO (OBO)

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

PÁLENICA (JASKYŇA NA SKALKE)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 904m v katastri obce Východná.

 

PAĽOVA MIGRÉNA

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.024m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PETRÁNOVA JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 15m odkrytá v záreze železničnej trate. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 716m v katastri obce Hybe.

 

PARTIZÁNSKA JASKYŇA pri Lazisku

Jaskyňa s dĺžkou 20m s munícou z 2.svetovej vojny. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.200m v katastri obce Lazisko.

 

PARTIZÁNSKA JASKYŇA pri Liptovskom Jáne

Prírodná pamiatka v NPR Jánska dolina. Ochrana 114m dlhej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Je významná z geologického, geomorfologického a historického hľadiska, bola využívaná počas SNP. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 846m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PARTIZÁNSKA JASKYŇA (ŽIDOVSKÁ JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.094m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

PARTIZÁNSKY PREVIS

Jaskyňa bola využívaná počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PASCA (PRIEPASŤ NAD DOLINOU)

Korózna jaskyňa s hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 785m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PAVÚČIA JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 985m v katastri obce Východná.

 

PETINA (PRIEPASŤOVITÁ JASKYŇA V ČIERŤAŽI)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 73m a hĺbkou 29m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 905m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PIVNICA pri Liptovskom Jáne

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 748m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PIVNICA pri Važci

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 829m v katastri obce Važec.

 

PIVNICA (PIVNICA NA OHNIŠTI)

Jaskyňa s dĺžkou 11m a hĺbkou 6m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.485m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PIVNICA V ÚDOLÍ ČIERNEHO VÁHU (PIVNICA PRI SVARÍNE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 99m a hĺbkou 23m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 794m v katastri obce Hybe.

 

PLAČÚCA SKALA

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 18m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 722m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PLAZIVKA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.275m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

POBREŽNÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 716m v katastri obce Východná.

 

POLHÔRNA JASKYŇA

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 43m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.200m v katastri obce Prosiek.

 

POLNOČNÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

POĽOVNÍCKA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 46m a hĺbkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.607m v katastri obce Liptovský Ján.

 

POĽOVNÍCKA JASKYŇA 2

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.600m v katastri obce Liptovský Ján.

 

POĽOVNÍCKA JASKYŇA 3

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.622m v katastri obce Liptovský Ján.

 

POLUDNICA 1 A 2

Jaskynný systém s dĺžkou 45m. Skladá sa z jaskýň Poludnica 1 a Poludnica 2. Korózno-rútivá jaskyňa Poludnica 1 (P-2) a korózno-rútivá jaskyňa Poludnica 2 (P-2a). Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.410m v katastri obce Liptovský Ján.

 

POLUDNICA 3 (P-3)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.433m v katastri obce Liptovský Ján.

 

POLUDNICA 4 (P-4, STRUNGA)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.476m v katastri obce Závažná Poruba.

 

PONOR BYSTREJ (PONOROVÁ JASKYŇA PRED BYSTROU)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa so zasypaným vchodom pri oprave cesty. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR BYSTREJ I

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR BYSTREJ II

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR NAD DIEROU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 846m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PONOR NA MUROCH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 936m v katastri obce Važec.

 

PONOR NA SVORADE

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 912m v katastri obce Prosiek.

 

PONOROVÁ JASKYŇA V ŽERUCHE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m so zavaleným vchodom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 965m v katastri obce Východná.

 

PONOROVÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 787m v katastri obce Východná.

 

PONOR POD KRIVÁŇOM č.1

Jaskyňa s dĺžkou 16m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 1.012m v katastri obce Važec.

 

PONOR POD KRIVÁŇOM č.2

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Važec.

 

PONOR POD KRIVÁŇOM č.3

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Važec.

 

PONOR POD SOKOLOM (PONOR ŠTIAVNICE, P1)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 30m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR POD ŠUŠTIAČKOU

Ponorová fluviokrasová jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR PRI MOSTE (PONOROVÁ JASKYŇA PRI LESNEJ ŠKÔLKE)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m zasypaná pri stavbe cesty. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 796m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PONOR PRI PUSTEJ DOLINKE (PONOR OPROTI OPUSTENEJ)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 5m zanesená fluviálnymi sedimentami. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PONOR V MICHALOVSKEJ DOLINE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m s vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 829m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PONOR ZADNEJ VODY

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 830m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PORTÁL

Korózna jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 655m v katastri Liptovského Hrádku.

 

PORTÁL POD BENÍKOVOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 890m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PORTÁLOVÁ JASKYŇA (SD-24)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 90m dlhej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 949m v katastri obce Demänovská Dolina neďaleko lokality Repiská v Demänovskej doline.

 

POSCHODOVÝ POTOK

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 347m, hĺbkou 20m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 871m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREKVAPENIE POD HREBEŇOM

Fluviokrasovo-korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.104m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PREPADNUTÝ ZÁVRT NA SUCHOM

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s hĺbkou 30m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Východná.

 

PREVIS

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 684m v katastri obce Hybe.

 

PREVIS 1

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PREVIS 2

Jaskyňa s dĺžkou 26m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PREVIS NAD STRELNICOU (K-6)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

PREVIS NA ZADNÝCH

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.202m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREVISOVÁ HRANATÁ JASKYŇA (J-1 SD)

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.180m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PREVIS POD STANIŠOVSKOU

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 751m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREVIS S PRIEVANOM

Jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 889m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PREVIS V HLBOKEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 815m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREVIS V KOSTOLNÍKOVEJ DOLINE

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.075m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREVIS V MEDZIBRODÍ

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PREVIS V PRAVNÁČI

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.085m v katastri obce Liptovská Anna.

 

PREVIS V SKALNEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 800m v katastri obce Východná.

 

PRIECHODNÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 860m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PRIEPASŤ NA MNÍCHU 1 (KAMENNÁ DIERA)

Prírodná pamiatka na území NPR Mních. Zlomová jaskyňa s hĺbkou 51m. Významná je z geologického, geomorfologického a historického hľadiska. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.407m v katastri obce Bobrovec. Verejnosti nie je prístupná.

 

PRIEPASŤ NA MNÍCHU 2

Zlomovo-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 45m a hĺbkou 25m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.434m v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ NA MNÍCHU 3

Zlomovo-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 28m a hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.412m v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ NA PREDNÝCH (ZÁVRT NA PREDNÝCH)

Jaskyňa s dĺžkou 30m a hĺbkou 24m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRIEPASŤOVO-TUNELOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PRIEPASŤ POD CHODNÍKOM

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.006m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRIEPASŤ POD SENNÍKOM

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRIEPASŤ V GRÚNI

Jaskyňa s dĺžkou 40m, hĺbkou 20m a vodným jazerom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 949m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PRIEPASŤ V MALOM SEDLE 1

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 15m a hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.232m v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ V MALOM SEDLE 2

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 52m a hĺbkou 21m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.224m v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ V MALOM SEDLE 3

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ V MALOM SEDLE 4

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.238m v katastri obce Bobrovec.

 

PRIEPASŤ V PETINE

Korózna jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.006m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRIEPASŤ V PRAVNÁČI (GRAVITAČNÁ PRIEPASŤ)

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 28m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Liptovská Anna.

 

PRIEPASŤ V ŠINDLIARKE

Jaskyňa s hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.241m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRIEPASŤOVÁ JASKYŇA (JASKYŇA V KORENI)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 198m dlhej a 28m hlbokej inaktívnej fluviokrasovo-rútivej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 987m v katastri obce Liptovský Ján nad Jánskou dolinou v lokalite Šuštiačka.

 

PRIEVANOVÁ DIERA NAD SVIDOVSKOU JASKYŇOU 2

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 820m v katastri obce Malužiná.

 

PRI VODOPÁDE 1 (PV-1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 865m v katastri obce Prosiek.

 

PRI VODOPÁDE 2

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PRI VODOPÁDE 3

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PRI VODOPÁDE 4

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PRI VODOPÁDE 5

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PRI VODOPÁDE 6

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

PROSIECKA JASKYŇA (O-3, JASKYŇA PRED VRÁTAMI 3)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 1.230m a hĺbkou 52m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 676m v katastri obce Prosiek.

 

P-RÚRA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.040m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PRVÁ HIPMANOVA SONDA

Jaskyňa s dĺžkou 6m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.473m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

PUKLINA

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 860m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PUKLINA V SOKOLOVEJ

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 899m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PUKLINOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.150m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PUKLINOVÁ JASKYŇA POD VYHLIADKOU

Korózna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 812m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PUKLINOVÁ JASKYŇA PRI SERPENTÍNACH (JASKYŇA Č.35)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 835m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PUKLINOVÁ JASKYŇA V KRČAHOVE

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.060m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

PUKLINOVÁ JASKYŇA V ŠUŠTIAČKE

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 878m v katastri obce Liptovský Ján.

 

PYTAGOREJSKÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.035m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

RASŤOVA DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

RIEČNA JASKYŇA POD SEDMIČKOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.142m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

RIEČNY FRAGMENT

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 19m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

RIŤ UHORSKA

Jaskyňa so zasypaným vchodom sa nachádza v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 760m v katastri obce Hybe.

 

RODÁKOVA DIERA

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.156m v katastri obce Bobrovec.

 

ROZPADNUTÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 804m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ROZPADNUTÁ SKALA 1 (RS-1)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 819m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ROZPADNUTÁ SKALA 2 (RS-2)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 821m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ROZPADNUTÁ SKALA 4 (RS-4)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 825m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ROZPADNUTÁ SKALA 5 (RS-5)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.079m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ROZSADLINA NA MNÍCHU

Rozsadlinovo-rútivá jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.450m v katastri obce Bobrovec.

 

ROZSADLINA PRI PUSTEJ

Rozsadlinovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 52m a hĺbkou 23m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ROZSADLINA ŠTVRTÁ SESTRA

Jaskyňa s dĺžkou 6m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 760m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ROZSADLINA V RÁZTOKE

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 6m vytvorená v granodioritoch. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Liptovských Tatrách v nadmorskej výške 1.700m v katastri obce Žiar.

 

ROZSADLINOVÁ JASKYŇA (ROZSADLINA)

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 942m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

RÚRA

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.098m v katastri obce Liptovský Ján.

 

RÚRA DOLU HLAVOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

RÚRA NAD DÓMOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

RÚROVITÁ JASKYŇA POD SKAUTSKOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 766m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

RÚTENÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

RYSIA JASKYŇA (SD-28)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.000m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SALAŠ

Jaskyňa s dĺžkou 20m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Bobrovec.

 

SALATÍNSKA SONDA

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

SAMOVA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

SEDIELKO (SMREKOVICA)

Jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SILVOŠOVA DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 154m a hĺbkou 50m. Osteologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.470m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SINTROVÁ JASKYŇA (PV-0)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

SÍROVÁ JASKYŇA (J-MD 2)

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.250m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SKAUTSKÁ JASKYŇA

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 86m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 770m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SKLADISKO pri Demänovskej Doline

Fluviokrasová jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 825m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SKLADISKO pri Liptovskom Hrádku

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v katastri Liptovského Hrádku.

 

SKLADISKO pri Východnej

Jaskyňa s dĺžkou 17m využívaná ako sklad. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 720m v katastri obce Východná.

 

SKOKOVÁ DOLINKA 3 (S-3)

Kryogénna jaskyňa sa nachádza a v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 990m katastri obce Lazisko.

 

SKOKOVÁ DOLINKA 4 (S-4)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.055m v katastri obce Lazisko.

 

SKOKOVÁ DOLINKA 4 (S-4)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.025m v katastri obce Lazisko.

 

SKRYTÁ JASKYŇA (SD-36)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 987m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SKRYTÁ RIEČNA JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 19m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SLEPÉ MOSTY (JASKYŇA V CESTE ZA (NE)ŠŤASTÍM)

Jaskyňa s dĺžkou 12m a hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 727m v katastri obce Východná.

 

SLEPÉ MOSTY 2

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v katastri obce Východná.

 

SLIAČANSKÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

SMRADĽAVÁ JASKYŇA (J-5 HS)

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.040m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SOKOLOVÁ (JASKYŇA V SOKOLE, PREDBYSTRÁ, JASKYŇA POD BYSTROU)

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 1.460m s aktívnym vodným tokom. Archeologické a antropologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 899m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA

Jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.059m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA NAD KRČAHOVOM I

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.635m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA NAD KRČAHOVOM II

Jaskyňa s hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.605m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA NAD MEDZIBRODÍM

Jaskyňa s dĺžkou 15m a hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA NAD STRIEBORNOU JASKYŇOU (SONDA ZA ZADNOU VODOU)

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA NAD ZADNOU VODOU

Jaskyňa s hĺbkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA NA ZÁKLUKÁCH

Jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 963m v katastri obce Kvačany.

 

SONDA PRI KANÁLOVEJ JASKYNI

Jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 798m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA PRI MALEJ JASKYNI POD BAŠTOU

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 807m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA PRI MALOM VODOPÁDE V ŠUŠTIAČKE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 848m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA PRI MOSTE

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 808m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA PRI SPELEODOMCI

Zasypaná jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA V HLBOKEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 835m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SONDA V STODÔLKE (ŠMOLLOVA SONDA)

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 894m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SONDA 54 (ŠTYRIDSAŤSEDMIČKA, SONDA Č.47)

Rozsadlinová jaskyňa s hĺbkou 60m so zasypaným vchodom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 809m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SOVIE OČI

Korózna jaskyňa s dĺžkou 37m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 857m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SPODNÁ HLINENÁ SONDA (JASKYŇA V TEMNEJ DOLINKE 3, SPODNÉ ORLIE HNIEZDO)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 931m v katastri obce Liptovský Ján.

 

STANIŠOVSKÁ JASKYŇA (VEĽKÁ STANIŠOVSKÁ JASKYŇA)

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1972, novelizovaná v roku 1996. Ochrana 3.138m dlhých jaskynných priestorov a chodieb, ktoré vyerodovala pozemná riečka Štiavnica vo vápenci stredného triasu v dvoch úrovniach. Vchod je v nadmorskej výške 761m. Inaktívna fluviokrasovo-rútivá jaskyňa má archeologický a historický význam, bola osídlená v stredoveku. Čiastočne narušená kvapľová výzdoba. Horné časti majú bohatú výzdobu. K jaskyni patrí i Malá Stanišovská jaskyňa. Spolu s ňou je najvýznamnejším zimoviskom netopierov v Jánskej doline. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 761m v katastri obce Liptovský Ján. Nachádza sa pri obci Liptovský Ján.

 

STARÁ POĽANA (JASKYŇA V STAREJ POĽANE)

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 291m, hĺbkou 18m a jazerami. Výskyt netopierov. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 877m v katastri obce Liptovský Ján.

 

STARÁ RIEČNA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 892m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STARÁ ŠROLOVA SONDA

Zasypaná jaskyňa sa nachádza v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 840m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

STARÁ VRETENICA

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

STARÉ SMETISKO

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 842m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STARÝ KOMÍN

Korózna jaskyňa s hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.255m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

STODÔLKA 4 (SD-4)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 875m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 14 (SD-14)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 942m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 18 (SD-18)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 960m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 19 (SD-19)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.008m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 20 (SD-20)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 21 (SD-21)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 885m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 27 (SD-27)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 993m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 30 (SD-30)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.015m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 31 (SD-31)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.012m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STODÔLKA 33 (SD-33)

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 2m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.055m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STRATENÝ BRLOH

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.268m v katastri obce Liptovský Ján.

 

STREDNÁ HLINENÁ SONDA (JASKYŇA V TEMNEJ DOLINKE 2, STREDNÉ ORLIE HNIEZDO)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 30m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 932m v katastri obce Liptovský Ján.

 

STRIEBORNÁ JASKYŇA (SD-2)

Prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1995. Ochrana 159m dlhej a 31m hlbokej rozsadlinovo-rútivej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 850m v katastri obce Demänovská Dolina v Demänovskej doline.

 

STRÚŽNE I (ST-1)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.460m v katastri obce Lazisko.

 

STRÚŽNE II (ST-2)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.440m v katastri obce Lazisko.

 

STUDENÁ DIERA pri Demänovskej Doline

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 28m, hĺbkou 8m a ľadovou výplňou. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 802m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STUDENÁ DIERA pri Lazisku

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 35m s ľadovou výplňou. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.440m v katastri obce Lazisko.

 

STUDŇA NA JAME

Korózno-rútivá jaskyňa s hĺbkou 12m. Archeologické nálezy z obdobia halštatu. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.435m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STUDŇA POD OSTRÝM VRCHOM

Jaskyňa s dĺžkou 3m a hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.123m v katastri obce Kvačany.

 

STÚPAJÚCA DIERA PRI STANIŠOVSKEJ

Jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 735m v katastri obce Liptovský Ján.

 

STÚPAJÚCA TUNELOVÁ JASKYŇA (JASKYŇA V JAME 1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.013m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

STÚPAJÚCI KANÁL

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 849m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SUCHÁ JASKYŇA

Prírodná pamiatka na území NPR Demänovská dolina. Ochrana 1.414m dlhej a 32m hlbokej inaktívnej fluviokrasovej jaskyne. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska, vyznačuje sa pozoruhodnou sintrovou výzdobou. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 903m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SUCHÁ PLAZIVKA

Jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SUCHÁ ŽENA

Jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 962m v katastri obce Liptovský Ján.

 

SVAHOVÁ DEPRESIA (SONDA PRI JELENEJ)

Jaskyňa s hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

SVARÍNSKA JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 995m v katastri obce Východná.

 

SVIDOVSKÁ JASKYŇA 1

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 34m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 818m v katastri obce Malužiná.

 

SVIDOVSKÁ JASKYŇA 2

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 453m a hĺbkou 50m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 800m v katastri obce Malužiná.

 

SVIEČKOVÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 868m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

SYSTÉM HIPMANOVÝCH JASKÝŇ JSHJ

Národná prírodná pamiatka. Fluviokrasový jaskynný systém s dĺžkou 7.567m, hĺbkou 499m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v nadmorskej výške 1.488m. Skladá sa z jaskýň Starý hrad a Večná robota. Fluviokrasovo-korózna jaskyňa Starý hrad. Jeden z najvýznamnejších krasových fenoménov Slovenska. V súčasnosti neporušená a najhlbšia známe priepasť na Slovensku. Jaskyňa s hĺbkou 432m a s rozsiahlym systémom vertikálnych a horizontálnych podzemných chodieb s celkovou dĺžkou 5.101m. Má bohatú sintrovú výzdobu. Významná je z hľadiska speleologického výskumu, pretože je otázne prepojenie s ďalšími jaskyňami. Nachádza sa vo vysokohorskom krase východne od Krakovej hole /1.751,6m/ v nadmorskej výške 1.488m. Jaskyňa Večná robota (Nová sonda na Krakovej holi) je inaktívna fluviokrasovo-korózno-rútivá jaskyňa. Jaskyňa je dlhá 1.012m a hlboká 224m. Je významná z geologického a geomorfologického hľadiska. Nachádza sa v nadmorskej výške 1.551m severovýchodne od Krakovej hole /1.751,6m/. Verejnosti nie je prístupná. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠIKMÁ JASKYŇA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 891m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠIKMÁ JASKYŇA POD BAŠTOU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 14m a hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 837m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠIKMÁ KANÁLOVÁ JASKYŇA (SD-26)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 22m a vodným jazerom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 988m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠIKMÁ VRSTVOVÁ JASKYŇA (SD-15)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 915m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠINDLIARKA

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠINDLIARKA I (B-6)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 25m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 984m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠINDLIARKA II (B-6A)

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 984m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠÍPOVÁ RUŽA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.320m v katastri obce Závažná Poruba.

 

ŠKARKÉTKA

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 133m, hĺbkou 65m a občasným vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.150m v katastri obce Malužiná.

 

ŠKOLNÍKOVA DIERA

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.228m v katastri obce Bobrovec.

 

ŠKOPOVO (JASKYŇA V ŠKOPOVE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 50m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 840m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠOLDOVO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 102m, hĺbkou 51m a aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 865m v katastri obce Važec.

 

ŠPATNÁ JASKYŇA

Čiastočne zavalená jaskyňa s dĺžkou 40m a hĺbkou 7m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 898m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠRAMKULA 1

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 795m v katastri obce Východná.

 

ŠRAMKULA 2

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 797m v katastri obce Východná.

 

ŠRAMKULA 3

Korózna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 794m v katastri obce Východná.

 

ŠTEFANOVÁ 1

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 2001. Ochrana fluviokrasovej jaskyne dlhej 17.020m a hlbokej 122m v krasovom území Demänovskej doliny. Je to typický príklad jaskyne alogénneho krasu s charakteristickými tvarmi chodieb a s neporušenou kvapľovou výzdobou. Jaskyňa je významná aj z hydrologického hľadiska, nachádza sa v nej aktívny vodný tok. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 857m v katastri obce Demänovská Dolina v NPR Demänovská dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 2

Rozsadlinová a fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 178m a hĺbkou 32m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 882m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 3 (Š-3)

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 877m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 4 (Š-4)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 875m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 5 (Š-5)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 865m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 6 (Š-6)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 835m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTEFANOVÁ 39 (JASKYŇA Č.39)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 895m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ŠTIAVNICA 1

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Ďumbieri v nadmorskej výške 1.633m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠTIAVNICA 2 (Š-2)

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Ďumbieri v nadmorskej výške 1.663m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠTIAVNICA 3 (Š-3)

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Ďumbieri v nadmorskej výške 1.658m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠTIPCOVÁ 1

Jaskyňa s dĺžkou 14m a hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 1.001m v katastri obce Východná.

 

ŠTIPCOVÁ 2

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 977m v katastri obce Východná.

 

ŠTIPCOVÁ 3 (KRAKOVSKÁ JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 1.006m v katastri obce Východná.

 

ŠTRBINOVÁ V KORENI

Korózna jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 878m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŠULKOVA PRIEPASŤ (ŠTROSY, PRIEPASŤ V SOLNISKOVEJ DOLINE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m a hĺbkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 1.518m v katastri obce Východná.

 

ŠUŠTIAČKA

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 996m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TAJNÁ JASKYŇA VO SVARÍNE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v nadmorskej výške 833m v katastri obce Východná.

 

TAJOMNÝ BRLOH V KORENCI

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 19m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 914m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TATIANA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.400m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TÉČKO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.128m v katastri obce Liptovský Trnovec.

 

TEMNÁ JASKYŇA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 720m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TEMNÁ MEANDRUJÚCA JASKYŇA

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

TEPLÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 860m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TERCHOVSKÁ JASKYŇA V MOŠNICKEJ DOLINE

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 21m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Lazisko.

 

TESNÁ DIERA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 851m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TESNÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

TESNÁ JASKYŇA 1 (TESNÁ DIERA 1)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 832m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TESNÁ JASKYŇA 2 (TESNÁ DIERA 2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 843m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TESNÁ PRIEPASŤ

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

TESNÁ RÚRA POD TUNELOVOU

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 731m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TIFFANA 1

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 859m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TIFFANA 2

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 846m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TIGRIA JASKYŇA (Š-4)

Jaskyňa s dĺžkou 16m a hĺbkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Ďumbieri v nadmorskej výške 1.648m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TOČIŠTE 3 (JASKYŇA Č.3)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 923m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 4 (JASKYŇA Č.4)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 19m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 918m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 6 (JASKYŇA Č.6)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 912m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 12 (JASKYŇA Č.12)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 882m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 14

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 808m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 16 (JASKYŇA Č.16)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 804m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TOČIŠTE 36 (JASKYŇA Č.36)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 21m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 825m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TRHLINA POD POLUDNICOU

Jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri Liptovského Mikuláša, mestská časť Iľanovo.

 

TROJUHOLNÍK

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.009m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TROJUHOLNÍKOVA JASKYŇA (MIŠÍKOVA JASKYŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 939m v katastri obce Liptovské Matiašovce.

 

TROJVCHODOVÁ DIERA

Jaskyňa s hĺbkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 924m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNEL NA HRÁDKOVEJ

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 1.051m v katastri obce Kvačany.

 

TUNEL POD JAMOU

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNELOVÁ DIERA PRI OKNE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 17m a hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNELOVÁ DIERA V PETINE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 830m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA (STUDŇA)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 210m a hĺbkou 36m. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 837m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA PRI BENÍKOVEJ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 13m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 901m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA PRI PARTIZÁNSKEJ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 32m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 850m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA PRI STANIŠOVSKEJ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 734m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA S BIVAKOM (TUNELOVÁ JASKYŇA VO VEĽKOM SOKOLE)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 25m. Archeologické nálezy z obdobia halštatu a stredoveku. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 867m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNELOVÁ JASKYŇA V KAŇONE HYBICE

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 7m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 807m v katastri obce Východná.

 

TUNEL POD ÚPNOU

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 658m v katastri Liptovského Hrádku.

 

TUNEL V HRÁDOCKEJ HORE

Korózna jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 653m v katastri Liptovského Hrádku.

 

TUNEL V REPISKÁCH (TUNEL NAD ZADNOU VODOU)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.037m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

TUNEL V SKALNEJ DOLINKE

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 845m v katastri obce Východná.

 

TUNELY

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.460m v katastri obce Liptovský Ján.

 

TVAROHOVÁ JASKYŇA (SD-35)

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 55m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

UHLIŠTE (JASKYŇA Č.29)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 175m a hĺbkou 27m. Paleontologické nálezy a historické nápisy. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 890m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

UHLIŠTE 31 (JASKYŇA Č.31)

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 18m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 870m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

UHLIŠTE 32 (JASKYŇA Č.32)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 840m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ÚKRYT

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 928m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ÚKRYT POD HRADISKOM

Jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v katastri obce Liptovské Matiašovce.

 

ÚPÄTNÁ JASKYŇA V SOKOLE

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 14m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 924m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ÚPÄTNÁ PREVISOVÁ JASKYŇA (SD-17)

Korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 852m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

U TROCH MOJSEJOV

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

ÚZKA JASKYŇA

Fluviokrasovo-korózno-rútivá jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 933m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ÚZKY PROBLÉM

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.237m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

UŽOVKA

Zlomovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

VÁPENCOVÁ JASKYŇA V LÔMOCH (JASKYŇA NAD IŽIPOVCAMI)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 40m. Archeologické nálezy. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 872m v katastri obce Ižipovce.

 

VAŽECKÁ JASKYŇA

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 1968, novelizovaná v rokoch 1972,2004 a 2010. Výmera ochranného pásma 873.728m2. Ochrana fluviokrasovej jaskyne, ktorej vchod sa nachádza v nadmorskej výške 784m. Je vytvorená v strednotriasových vápencoch korózno-eróznou činnosťou vôd jedného z bočných ramien Bieleho Váhu. V riečnych nánosoch v chodbách sa uchovalo mimoriadne veľa kostí pleistocénnych zvierat, najmä jaskynného medveďa. Jaskyňa vyniká bohatstvom čistého bieleho sintra, vyzrážaného uhličitanu vápenatého (CaCO3) do stalaktitov, stalagmitov a sintrových jazierok. Vstupná časť jaskyne je známa oddávna. Jaskyňu objavil v roku 1922 František Havránek a v dnešnej podobe bola sprístupnená v roku 1954. Paleontologické nálezy. Využívaná bola počas SNP. V roku 1928 bola čiastočne sprístupnená. V roku 1954 prebehla rekonštrukcia prehliadkovej trasy a jaskyňa bola znovu sprístupnená. Jaskyňa má 530m chodieb, z toho je 325m sprístupnených. Je otvorená od začiatku februára do konca novembra. Náučná lokalita. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 784m v katastri obce Važec na jej juhozápadnom okraji.

 

VEĽKÁ ĽADOVÁ PRIEPASŤ (ĽADOVÁ PRIEPASŤ NA OHNIŠTI)

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 2001. Ochrana koróznej inaktívnej vertikálnej jaskyne na území NPR Ohnište, ktorá je hlboká 125m a má stálu ľadovú výplň. Je to najvýznamnejšia a najreprezentatívnejšia priepasť so stálou ľadovou výplňou na Slovensku. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.529m v katastri obce Liptovský Ján pod vrcholom Ohnišťa /1.538,0m/.

 

VEĽKÁ VRSTVOVÁ JASKYŇA (SD-12)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 920m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VEĽKÉ OKNO – MALÉ OKNO

Jaskynný systém s dĺžkou 168m a hĺbkou 27m. Skladá sa z jaskýň Veľké Okno a Malé Okno. Prírodná pamiatka Veľké Okno je fluviokrasová jaskyňa. Archeologické nálezy z obdobia eneolitu a doby rímskej. Priestory obývajú kolónie netopierov. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v nadmorskej výške 901m. Fluviokrasová jaskyňa Malé Okno sa nachádza v nadmorskej výške 904m. Jaskynný systém sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina na území NPR Demänovská dolina.

 

VEĽKÝ MEANDER

Jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

VEĽKÝ PORTÁL

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 43m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 870m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VENTAROLA V MACHNATOM

Rozsadlinová jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 932m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VENTAROLA V ŠINDLIARKE

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 836m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VERTIKÁLA V ŠTEFANOVEJ

Jaskyňa s hĺbkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VETERNÉ KANÁLY

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.216m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VETERNÝ PORTÁL (ZADNÉ OKNO ZASKLENÉ)

Jaskyňa s dĺžkou 35m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VHODNÝ ÚKRYT

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 955m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VIECHA (JASKYŇA V URBANOVEJ DOLINKE)

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 954m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VISUTÁ JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 780m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VISUTÁ JASKYŇA (JASKYŇA NA LAZE)

Zlomovo-fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 20m. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 795m v katastri obce Východná.

 

VISUTÁ JASKYŇA POD OKNOM

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 887m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VISUTÝ PONOR

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.302m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VODNÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

VOLOVA JASKYŇA

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.100m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VRÁTA 2 (V-2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 825m v katastri obce Lazisko.

 

VRÁTA 2 (V-2)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 18m a hĺbkou 3m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v katastri obce Prosiek.

 

VRÁTA 3

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 33m a hĺbkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 813m v katastri obce Lazisko.

 

VRÁTA 4 (V-4)

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Chočské vrchy, v Prosečnom v nadmorskej výške 739m v katastri obce Prosiek.

 

VRCHOLOVÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VŔTAČKA PÁNA STARŠIEHO

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 971m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VTÁČIA JASKYŇA pri Liptovskej Porúbke

Jaskyňa s dĺžkou 2m s aktívnym vodným tokom vytvorená v travertíne. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 641m v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

VTÁČIA JASKYŇA pri Liptovskom Jáne

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.527m v katastri obce Liptovský Ján.

 

VÝHĽADOVÁ JASKYŇA (TUNELOVÁ JASKYŇA)

Jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.320m v katastri obce Malužiná.

 

VYHLIADKA

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

VYHLIADKOVÝ PREVIS (SD-32)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.038m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYKOPANÁ JASKYŇA NAD CHODNÍKOM

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 888m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYSOKÁ JASKYŇA V OSTREDKU

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 18m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.150m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 1 (VCH-1)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.070m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 2 (VCH-2)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.065m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 3 (VCH-3)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.125m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 4 (VCH-4)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.145m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 5 (VCH-5)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.143,5m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 6 (VCH-6)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.180m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 7 (VCH-7)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 3m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.180m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 8 (VCH-8)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.220m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 9 (VCH-9)

Jaskyňa s dĺžkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.255m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 10 (VCH-10)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 8m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.410m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÁ CHROCHOTNÁ 11 (VCH-11)

Korózno-kryogénna jaskyňa s dĺžkou 9m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.170m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÝ HAVRAN II (VH-II)

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.185m v katastri obce Lazisko.

 

VYŠNÝ CHMELIENEC 1

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách v nadmorskej výške 966m v katastri obce Východná.

 

VYŠNÝ CHMELIENEC 2

Korózna jaskyňa s dĺžkou 7mm. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách v nadmorskej výške 975m v katastri obce Východná.

 

VÝVEROVÁ JASKYŇA

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 15m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Kráľovohoľských Tatrách, v Priehybe v katastri obce Malužiná.

 

VYVIERAČKA POD HRUBÝM GRÚŇOM – JUŽNÁ

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m so stálym výverom. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v katastri obce Východná.

 

VYVIERAČKA POD HRUBÝM GRÚŇOM – SEVERNÁ (VÝVIERKY POD GRÚŇOM)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m s výverom vody. Nachádza sa v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 825m v katastri obce Východná.

 

VYVIERAČKA POD STUDENOU DIEROU

Výverová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 3m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 776m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYVIERANIE 7 (JASKYŇA Č.7)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 912m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYVIERANIE 8 (JASKYŇA Č.8)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 33m a hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 880m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYVIERANIE 10 (JASKYŇA Č.10)

Fluviokrasovo-rútivá jaskyňa s dĺžkou 16m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 878m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYVIERANIE 26 (JASKYŇA Č.26)

Ponorová fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 10m s aktívnym vodným tokom. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 809m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

VYVIERANIE 30 (JASKYŇA Č.30)

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 17m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 906m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ZABUDNUTÁ JASKYŇA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 735m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZABUDNUTÁ V KORENI

Kryogénna jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 869m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZABUDNUTÝ TUNEL

Fluviokrasová jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 836m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZAMASKOVANÁ JASKYŇA

Fluviokrasovo-korózna jaskyňa s dĺžkou 12m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 735m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZÁMČISKO

Zlomová jaskyňa s dĺžkou 11m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 773m v katastri obce Východná.

 

ZÁPOĽNÁ (DŠM-1)

Národná prírodná pamiatka vyhlásená v roku 2001. Ochrana korózno-rútivej vertikálno-horizontálnej jaskyne s dĺžkou 1.813m a hĺbkou 59m. Vytvorená je v gutensteinskom triasovom vápenci so sporadickou sintrovou výplňou a jazierkami. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 755m v katastri obce Východná.

 

ZASYPANÁ DIERA NA VYŠNOM ČERVENCI

Čiastočne zasypaná jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Tatry, v Západných Tatrách, v Sivom vrchu v nadmorskej výške 1.477m v katastri obce Bobrovec.

 

ZASYPANÁ JASKYŇA

Korózna jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 653m v katastri Liptovského Hrádku.

 

ZASYPANÉ ABRI

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ZÁVRT NA MARUŠOVEJ

Jaskyňa sa nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZÁVRT NA SUCHOM

Jaskyňa sa nachádza v pohorí Podtatranská kotlina, v Liptovskej kotline, v Hybianskej pahorkatine v nadmorskej výške 911m v katastri obce Východná.

 

ZÁVRT PRI HAVRANEJ PRIEPASTI

Jaskyňa s hĺbkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v katastri obce Liptovská Porúbka.

 

ZÁVRT S PRIEVANOM

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 2m. Nachádza sa v pohorí Kozie chrbty, vo Važeckom chrbáte v nadmorskej výške 791m v katastri obce Východná.

 

ZBBD2

Jaskyňa s dĺžkou 10m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.152m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ZBOJNÍCKA JASKYŇA

Prírodná pamiatka v NPR Demänovská jaskyňa. Ochrana inaktívnej fluviokrasovej jaskyne dlhej 99m, ktorá sa vyznačuje pozoruhodnou sintrovou výzdobou. Archeologické nálezy zo stredoveku a novoveku. Bola využívaná počas SNP. Verejnosti nie je prístupná. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 866m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ZBOJNÍCKA JASKYŇA PRI SALATÍNE

Jaskyňa s dĺžkou 28m a hĺbkou 7m. Archeologické nálezy z obdobia halštatu. Využívaná bola počas SNP. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Salatínoch v nadmorskej výške 1.375m v katastri obce Partizánska Ľupča.

 

ZDENOVA DIERA

Jaskyňa s dĺžkou 5m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 876m v katastri obce Demänovská Dolina.

 

ZDYCHALOVO

Jaskyňa s dĺžkou 6m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 981m v katastri obce Liptovský Ján.

 

ŽABÍ MEANDER

Fluviokrasová jaskyňa s hĺbkou 4m. Nachádza sa v pohorí Nízke Tatry, v Ďumbierskych Tatrách, v Demänovských vrchoch v nadmorskej výške 1.475m v katastri obce Liptovská Porúbka.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist