Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaplnky v okrese Bratislava I

Cintorínska kaplnka.

Pamiatkový objekt NKP Evanjelický cintorín vyhlásený v roku 1978. Ranoeklekticistická cintorínska kaplnka bola postavená v roku 1868. Upravovaná bola v roku 1976. Má obdĺžnikový pôdorys s polygonálnym záverom, je jednoloďová, jednopodlažná s pivnicou. Autorom stavby je Ignác Feigler ml. Kaplnka stojí ako solitér na evanjelickom cintoríne Kozia brána na ulici Šulekova pri Palisádach v Pamiatkovej zóne.

 

Kaplnka Panny Márie.

Pamiatkový objekt NKP Ondrejský cintorín vyhlásený v roku 1978. Klasicistická prícestná Kaplnka Panny Márie bola postavená okolo polovice 19.storočia. Upravovaná bola v 2.polovici 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys s polygonálnym záverom, jednopriestorovú dispozíciu, je jednopodlažná. Kaplnka stojí pri hlavnej bráne Ondrejského cintorína na ulici 29.augusta v Pamiatkovej zóne.

 

Kaplnka svätého Ladislava.

Kaplnka svätého Ladislava je situovaná do zadného krídla Primaciálneho paláca postaveného v rokoch 1778-1781. V roku 1780 ju založil arcibiskup Baťán. Obsahuje vzácne stropné maľby, ktoré sú pravdepodobne dielom rakúskeho maliara A. F. Maulbertscha. Klenba nesie nástennú maľbu, ktorá znázorňuje zázrak svätého Ladislava, patróna kaplnky. Tento uhorský kráľ z rodiny Arpádovcov podľa legendy udrel kopijou do skalného brala, odkiaľ vyrazil prameň vody a zahasil smäd jeho vojska. Steny kaplnky sú ozdobené maľovaným mramorovaním. Priestor kaplnky prestupuje všetkými podlažiami paláca, pričom vo výške piana nobile je zriadený veniec lodžií. Kaplnka je prístupná iba počas nedeľnej svätej omše, okrem letných prázdnin. Nachádza sa na Primaciálnom námestí.

 

Kaplnka svätej Kataríny.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Gotická Kaplnka svätej Kataríny bola postavená v rokoch 1307-1311. Je to najstaršia gotická kaplnka v Bratislave. Založil ju cisterciát František z Columby. Dostavali ju v roku 1325 a vysvätil ju biskup Ondrej zo stoličného Belehradu. Upravovaná bola v rokoch 1676-1729, 1840 a v 3.štvrtine 20.storočia. Bývalá kaplnka cisterciánov má obdĺžnikový pôdorys s polygonálnym záverom, je jednoloďová, jednopodlažná s pivnicou. Autorom klasicistickej prestavby jej uličnej fasády v roku 1840 je Ignác Feigler ml. Obnovoval sa kompletne celý interiér, všetky historicky nezaujímavé prvky sa odstránili. Kaplnke sa teda vrátil pôvodný gotický výraz v maximálne možnej miere. Reštaurátori obnovili omietky a všetky kamenné prvky. Obnova priniesla aj jeden objav. V stene je kamenný epitaf a za ním je pastofórium, teda akási nika, ktorá slúžila na odkladanie sviatosti. Epitaf reštaurátori premiestnili, pastofórium je teda odkryté a viditeľné. Kaplnka stojí v radovej zástavbe na južnej strane ulice Michalská 8 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist