Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaplnky v okrese Poprad

HÔRKA

Baroková kaplnka z roku 1736.

 

SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK. Kaplnka nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Národná kultúrna pamiatka Prícestná kaplnka s areálom vyhlásená v roku 2017. Nachádza sa juhovýchodne od obce, severozápadne od kaštieľa. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Prícestná kaplnka. Klasicistická prícestná rímsko-katolícka Kaplnka nepoškvrneného počatia Panny Márie bola postavená koncom 18.storočia. Upravovaná bola koncom 20.storočia. Prízemná stavba s lichobežníkovým pôdorysom.
  • Oporný múr s oplotením. Klasicistický oporný múr s oplotením bol postavený koncom 18.storočia. Upravovaný bol koncom 20.storočia. Má polkruhový pôdorys.
  • Sadovnícka úprava. Prírodno-krajinárska sadovnícka úprava s historickou zeleňou z konca 18.storočia. Nachádza sa okolo kaplnky.

 

SPIŠSKÝ ŠTIAVNIK. Kaplnka zvestovania Panny Márie.

Rímsko-katolícka Kaplnka zvestovania Panny Márie sa nachádza od roku 1669 v Biskupskom kaštieli. Na jej výstavbu sa použili aj pôvodné gotické kamenné články z bývalého kartuziánskeho kláštora na Kláštorisku v Slovenskom raji. Oltár z roku 1835 je od levočského maliara J. Czanczika.

 

VYSOKÉ TATRY. Kaplnka Presvätej Bohorodičky, Nepoškvrnenej čistoty.

Budova na Skalnatom plese bola postavená už v roku 1937 ako vrchná stanica visutej lanovky z Tatranskej Lomnice, od roku 2000 však chátrala. V roku 2013 v nej Tatranský skrášľovací spolok zriadil galériu s vyhliadkou, neskôr aj čitáreň a kníhkupectvo. V roku 2015 tu vznikla kaplnka, ktorej iniciátorom bol Mikuláš Patrik Kolesár, predseda spolku. Vybudovali ju a pomohli zariadiť ľudia z azylového domu v Žakovciach. Je to najvyššie položená kaplnka v strednej Európe v nadmorskej výške 1.751m. Posvätil ju prešovský arcibiskup a metropolita grécko-katolíckej cirkvi na Slovensku vladyka Ján Babjak 1.7.2015 počas archijerejskej svätej liturgie. V grécko-katolíckej kaplnke sa nachádza súdobý ikonostas. V nedeľu sa v kaplnke pravidelne striedajú grécko-katolícke a rímsko-katolícke bohoslužby.

 

VYSOKÉ TATRY. Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie.

Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie bola prestavaná z budovy starej pošty v Tatranskej Polianke. Rímsko-katolícka farnosť Vysoké Tatry odkúpila budovu od Sanatória v Tatranskej Polianke v roku 1994 a následne tam po nevyhnutných stavebných úpravách bola zriadená kaplnka, zasvätená úcte Sedembolestnej Panne Márii. Kaplnku posvätil diecézny spišský biskup Mons. František Tondra 10.decembra 1995. Generálna rekonštrukcia budovy bola prevedená v rokoch 2006-2007, kedy budova dostala nový vzhľad v interiéri aj exteriéri.

 

VYSOKÉ TATRY

Romantická novorománska kaplnka z 2.polovice 19.storočia. Nachádza sa v časti Starý Smokovec.

 

VYSOKÉ TATRY. Kaplnka svätého Salvatora.

Kaplnka svätého Salvatora z roku 1890. Autorom stavby je Gedeon Majunke. Nachádza sa v časti Dolný Smokovec.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist