Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaštiele v okrese Bratislava I

Kúria Brämmerova.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Renesančná stavba bola postavená na prelome 15. a 16.storočia. Upravovaná bola v roku 1600, v 1.tretine 18.storočia a v 19.storočí. Má štvorkrídlový uzatvorený pôdorys, jedno, štvor a päťtraktovú dispozíciu. Je trojpodlažná s podkrovím a pivnicou. Prejazdová nárožná stavba stojí na nábreží Dunaja na ulici Žižkova 18 v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Nachádzajú sa v nej Hudobné múzeum a Múzeum kultúry Maďarov, ktoré sú súčasťou Slovenského národného múzea.

 

Kúria Kamperova.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Renesančná stavba bola postavená v roku 1601. Upravovaná bola v 18.storočí. Má štvorkrídlový uzatvorený pôdorys, je dvojpodlažná. Stojí na ulici Žižkova 12 v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Nachádza sa v nej Archeologické múzeum, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.

 

Kúria Zsigrayova.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Neskororenesančná stavba bola postavená v 1.polovici 17.storočia. Dal ju postaviť Zsigray zo Stupavy, úradník grófa Pálfiho, ako dvojpodlažnú budovu, ktorá bola v 18.storočí po požiari stavebne upravovaná. Po požiari bratislavského podhradia v 19.storočí budovu obnovili, nadstavili tretie podlažie a zväčšili o zadné balkónové časti dvorných krídiel. Má pôdorys v tvare U. Na portáli je erb v rokajovej kartuši. Stojí na ulici Židovská 17 v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Nachádza sa v nej expozícia Múzea židovskej kultúry, ktoré je súčasťou Slovenského národného múzea.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist