Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaštiele v okrese Bratislava II

PODUNAJSKÉ BISKUPICE. Kaštieľ Lieskovec.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1985. Neskorobarokový kaštieľ Lieskovec, Lusthaus, bol postavený v 2.polovici 18.storočia. Celý komplex lesov pri Podunajských Biskupiciach členili pravouhlé prieseky a na okraji lesa stála horáreň. Okolo roku 1780 dal pri nej arcibiskup Jozef Baťán postaviť jednopodlažný letný kaštieľ, v ktorom sa príležitostne zdržiaval počas svojho pobytu v Biskupiciach. Kaštieľ, pôvodne postavený ako barokový, v 19. a 20.storočí prestavali na nemocnicu. V interiéri je niekoľko miestností s pruskými klenbami, zachovalo sa aj pôvodné zábradlie schodiska a empírový reliéf s troma hlavami. Je to trojpodlažná budova s osemosou fasádou. Na prízemí je členená oknami s pásovou šambránou, nad ktorými je štukový ornament a polkruhová nadokenná rímsa. Kaštieľ sa využíval ako sklad a v súčasnosti chátra. Posledná úprava prebehla po roku 1945. Stojí na Lieskovskej ceste v lesíku Lieskovec.

 

PODUNAJSKÉ BISKUPICE. Kúria Juraja Alberta.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1985. Kúria Juraja Alberta bola postavená v 18.storočí. Dal ju postaviť hlavný finančný dozorca bratislavského arcibiskupského panstva Juraj Albert. Prestavaná a rozšírená bola v 1.polovici 19.storočia. Má nepravidelný pôdorys, je jednopodlažná s podkrovím a pivnicou. Stojí na ulici Linzbothova 16 v parku. V súčasnosti sa v kúrii nachádza Múzeum obchodu.

 

RUŽINOV. Čákiho kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1989. Čákiho kaštieľ bol postavený koncom 19.storočia v eklekticistickom slohu. Solitér má nepravidelný pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je trojpodlažný s pivnicou. Bol letným sídlom grófa Čákiho. Stavbu malebného kaštieľa začali v roku 1899 a pravdepodobne dokončili v roku 1902. Autorom stavby je Ferdinand Kittler. Je postavený na mieste staršej klasicistickej stavby z 2.polovice 18.storočia, ktorej zvyšky boli zakomponované do novej budovy. Objekt v roku 1933 kúpili rádové sestry, zrekonštruovali v rokoch 1935-1940 a zriadili v ňom nemocnicu. V časti kaštieľa, kde bývala koniareň, je dodnes liečebňa. V roku 1954 bol kaštieľ zoštátnený. Po roku 1956 v rokoch 1968-1969 bol opravovaný. Využívanie stavby na nemocničné účely zasiahlo do stavebno-technickej podstaty budovy. V roku 1989 štát objekt vrátil cirkvi. Rehoľné sestry začali objekt rekonštruovať. Rekonštrukcia prebehla v rokoch 1995 a 2003-2006. V interiéri dominuje hlavná vstupná hala so schodiskom k reprezentačným miestnostiam na poschodí. Exteriér blokového typu je architektonicky členený rizalitmi, vežičkami a bohatou novohistorizujúcou tektonikou pilastrov, stĺpov, ríms a ornamentálnou dekoráciou. Kaštieľ stojí v lokalite Prievoz na ulici Krásna 22 v severozápadnej časti parku.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist