Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaštiele v okrese Liptovský Mikuláš

BEŇADIKOVÁ. Kúria klasicistická.

Klasicistická kúria z 1.polovice 19.storočia.

 

BEŇADIKOVÁ. Kúria renesančná.

Pôvodne renesančná kúria zo 17.storočia. Klasicisticky prestavaná s čiastočne zachovanými renesančnými klenbami.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kaštieľ Jána Lehotského.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Klasicistický komposesorátny kaštieľ bol postavený v 1.tretine 19.storočia. Upravovaný bol v rokoch 1976-1980. Má pôdorys v tvare L, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s pivnicou. Solitér č.82 stojí v strede obce.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kaštieľ klasicistický.

Klasicistický kaštieľ z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 1.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 2.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 3.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 4.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 5.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 6.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 7.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KRÁĽOVA LEHOTA. Kúria klasicistická 8.

Klasicistická kúria z 19.storočia.

 

KVAČANY. Dlhá Lúka.

Kaštieľ zo 16.storočia, prestavaný v 19.storočí.

 

LIPTOVSKÉ BEHAROVCE. Kúria.

Kúria z 2.polovice 19.storočia.

 

LIPTOVSKÉ BEHAROVCE. Kúria klasicistická.

Klasicistická kúria z 1.polovice 19.storočia.

 

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Renesančný kaštieľ.

Pamiatkový objekt NKP Hrad vyhlásený v roku 1963. Renesančný kaštieľ sa nachádza severne a západne od zrúcaniny hradu. Vybudovaný bol v rokoch 1600-1603 v renesančnom slohu. Upravovaný bol v 18.storočí, v rokoch 1812, 1813, v 20. a 21.storočí. Má pôdorys v tvare L, dvojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. (Pozri Hrady v okrese Liptovský Mikuláš).

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Barokový kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a sypanec vyhlásená v roku 1991. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Barokový kaštieľ bol postavený v 17.storočí. Upravovaný bol v 2.polovici 18.storočia, v rokoch 1840,1955 a v 60.rokoch 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný s pivnicou. Solitér, kultúrny dom, stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Jána Čajaka 132 pri ceste v juhovýchodnej časti obce.
 • Sypanec. Stavba z kameňa bola postavená v štýle ľudového staviteľstva. Stál v areáli barokového kaštieľa. Fyzický zánik.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Gáborovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1991. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Neskorobarokový kaštieľ bol postavený v 2.polovici 18.storočia. Upravený bol v 1.polovici 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na Kalinčiakovej ulici  109 pri ceste.
 • Sýpka. Kamenná stavba v štýle ľudového staviteľstva bola postavená v 2.polovici 18.storočia. Má jednopriestorovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažná. Stojí juhozápadne od kaštieľa.
 • Stodola. Kamenná a drevená rámová stodola bola postavená v 19.storočí v štýle ľudového staviteľstva. Má obdĺžnikový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je jednopodlažná. Stojí juhozápadne od areálu kaštieľa.
 • Maštaľ. Kamenná maštaľ bola postavená v 2.polovici 18.storočia v štýle ľudového staviteľstva. Má obdĺžnikový pôdorys, trojpriestorovú dispozíciu, je jednopodlažná. Stojí pri stodole juhozápadne od kaštieľa.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Hilbertovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1967. Renesančný kaštieľ bol postavený v 17.storočí. Upravovaný bol v 18.storočí a po roku 1830. Má jedno a dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare L, je dvojpodlažný s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Starojánska 25 v strede obce západne od evanjelického kostola.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Kazimírovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Klasicistický kaštieľ bol postavený začiatkom 19.storočia. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia. Má pôdorys v tvare L, je jednopodlažný s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Starojánska 247.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Ľubovský (Pištovský) kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a sypanec vyhlásená v roku 1991. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Ľubovský alebo Pištovský kaštieľ. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený v 17.storočí. Upravovaný bol v 1.tretine 19.storočia a v roku 1955. Má pôdorys v tvare U, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný. Stojí v Pamiatkovej zóne na Starojánskej ulici 90.
 • Sypanec. Renesančný sypanec bol postavený na prelome 17. a 18.storočia. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. Stojí juhovýchodne od kaštieľa.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Kaštieľ „Za vodou“.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený koncom 15.storočia. Upravovaný bol v 17.storočí, koncom 18.storočia, v 1.polovici 19.storočia, začiatkom a v 2.polovici 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný. Solitér, kasíno, stojí v Pamiatkovej zóne pri potoku Štiavnica, na ulici Za vodou 169.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Kúria. Fara katolícka.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kúria. Neskorobaroková stavba z 18.storočia, upravovaná bola koncom 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s podkrovím. Katolícka fara stojí v Pamiatkovej zóne na Farskej ulici 116.
 • Sypanec. Murovaný sypanec, garáž, v štýle ľudového staviteľstva bol postavený v 18.storočí. Má obdĺžnikový pôdorys, dvojpriestorovú dispozíciu, je jednopodlažný. Stojí v areáli katolíckej fary.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Nemešovsko-barnovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený okolo roku 1565. Upravovaný bol v roku 1588, koncom 16.storočia, v 2.štvrtine 17.storočia, v 3.štvrtine 18.storočia a v 80.rokoch 20.storočia. Má tojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného L, je jednopodlažný s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na Starojánskej ulici 17.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Neskoroklasicistický kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Neskoroklasicistický kaštieľ bol postavený v 1.polovici 19.storočia. Upravovaný bol v 80.rokoch 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s podkrovím a pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Starojánska 22.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Ňáriovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený v 2.polovici 16.storočia. Upravovaný bol v polovici 17.storočia, v 2.polovici 18.storočia a po roku 1955. Má nepravidelný pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. Stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Starojánska 66.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Pálovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Renesančný kaštieľ bol postavený v 14.storočí. Upravovaný bol v 2.polovici 15.storočia, v 16.storočí, na prelome 16. a 17.storočia a na prelome 17. a 18.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s pivnicou. Sieňový solitér stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Fraňa Kráľa 69 juhovýchodne od kostola.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Szentiványiovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Renesančný kaštieľ postavený v 17.storočí. Klasicisticky upravený bol v roku 1834. Ďalšie úpravy po roku 1919 a po roku 1948. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s podkrovím a pivnicou. Chodbový solitér stojí v Pamiatkovej zóne na Kúpeľnej ulici 140 v parku v severozápadnej časti areálu.
 • Liečebný dom. Klasicistická stavba liečebného domu, bývalých stajní, bola postavená v roku 1834. Upravovaná bola po roku 1919 a po roku 1948. Má dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare L, je jednopodlažná s podpivničením. Chodbový solitér stojí pri kaštieli na Kúpeľnej ulici 141 v juhovýchodnej časti areálu.
 • Park. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou bol zriadený v 30.-40.rokoch 19.storočia. Má nepravidelný pôdorys. Nachádza sa v strede areálu kaštieľa. (Pozri Parky v okrese Liptovský Mikuláš).

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Šándorovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Klasicistický kaštieľ bol postavený v 17.storočí. Upravovaný bol okolo roku 1830, v roku 1916 a v 2.polovici 20.storočia. Má pôdorys v tvare L, je jednopodlažný s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na Starojánskej ulici 60.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Tomášovský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Barokový kaštieľ bol postavený v 2.polovici 16.storočia. Upravovaný bol okolo roku 1738 a koncom 20.storočia. Má pôdorys v tvare L, jednotraktovú dispozíciu, je jednopodlažný s podkrovím a pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na Starojánskej ulici 70 v strede obce.

 

LIPTOVSKÝ JÁN. Jonášovská kúria.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1991. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kúria. Neskorobaroková stavba bola postavená v 2.polovici 18.storočia. Upravovaná bola v roku 1967. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne na ulici Jána Čajaka 130.
 • Sypanec. Stavba z 2.polovice 18.storočia v štýle ľudového staviteľstva. Má trojpriestorovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažná. Stojí severovýchodne od kúrie.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Bývalá Pongrácovská kúria v Liptovskej Ondrášovej.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančná kúria bola postavená v roku 1686. Upravovaná bola na prelome 18. a 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažná s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne v časti Liptovská Ondrášová, v lokalite Pod Čerencom 110.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kaštieľ Vranovo v Palúdzke.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Renesančný kaštieľ rodiny Paluďai bol postavený pred rokom 1610. Upravovaný bol okolo roku 1636, v 18.storočí a v 2.polovici 19.storočia. Má trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare U, je jednopodlažný s podpivničením. Solitér sa nachádza v severnej časti areálu na ulici Vranovská 1.
 • Socha J. Jánošíka. (Pozri Sochy a busty v okrese Liptovský Mikuláš).
 • Aleja s historickou zeleňou. Zriadená bola v 2.polovici 19.storočia. Nachádza sa pred kaštieľom na východnom okraji areálu. (Pozri Parky v okrese Liptovský Mikuláš).

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Klasicistická kúria v Okoličnom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1983. Klasicistická kúria bola postavená v 1.polovici 19.storočia. Upravovaná bola v 20.storočí. Má pôdorys v tvare L, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s pivnicou. Solitér stojí v časti Okoličné v Pamiatkovej zóne na Kláštornej ulici 50.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kúria Pongrácovcov v Liptovskej Ondrášovej. 

Národná kultúrna pamiatka Kúria s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kúria. Renesančná kúria bola postavená v roku 1685. Upravovaná bola koncom 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažná s pivnicou. Solitér stojí v Pamiatkovej zóne vo východnej časti Liptovskej Ondrášovej v lokalite Pod Čerencom 4 v záhrade s historickou zeleňou.
 • Záhrada. Záhrada s historickou zeleňou bola zriadená v 1.polovici 19.storočia. pri kúrii. (Pozri Záhrady v okrese Liptovský Mikuláš).
 • Sýpka. Murovaná sýpka stojí v areáli kúrie v záhrade s historickou zeleňou na juhovýchodnom okraji areálu. Je jednopodlažná.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Kúria v Beniciach.

Klasicistická kúria zo začiatku 19.storočia stojí v časti Benice.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Neskorobaroková kúria v Okoličnom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Neskorobaroková kúria bola postavená v 1.polovici 18.storočia. Upravovaná bola v 1.polovici 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s pivnicou. Solitér stojí na východnom okraji časti Okoličné na Gazdovskej ulici 13.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Okoličániovský kaštieľ v Okoličnom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne neskororenesančný kaštieľ bol postavený v 1.polovici 17.storočia. Barokovo bol upravený v roku 1714. Ďalšie úpravy v rokoch 1955-1956 a 1987-1990. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je trojpodlažný s pivnicou. Solitér stojí v časti Okoličné v Pamiatkovej zóne v blízkosti kostola na Páleníckej ulici 7 v strede obce.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Paluďaiovský kaštieľ v Palúdzke.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a sýpka vyhlásená v roku 1963. Nachádza sa v časti Palúdzka, na Palučanskej ulici, severne od evanjelického kostola. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Klasicistický kaštieľ bol postavený v 2.tretine 17.storočia. Upravovaný bol koncom 18.storočia a v roku 1985. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný. Kaštieľ, dnes hotel Bocian, stojí na Palučanskej ulici 30.
 • Sýpka. Klasicistická stavba z obdobia okolo polovice 19.storočia. Upravovaná bola v roku 1985. Prízemná stavba s podpivničením a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa západne od kaštieľa.

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Pongrácovská kúria.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Najstaršia, pôvodne renesančná, svetská budova z 30.rokov 15.storočia, ktorá bola sídlom rodiny feudálneho šľachtica Pongráca. Palatínska kúria bola upravovaná v roku 1630, v 18.storočí, koncom 70.rokov 20.storočia a v rokoch 2002-2005. Radová nárožná prejazdová budova má pôdorys v tvare L, dvakrát trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažná s pivnicou. Na severnej strane dvora sa zachovali zvyšky opevňovacieho múru so strieľňami. Stavba spolu s Kostolom svätého Mikuláša tvorila malú pevnosť, ktorá bola údajne obmývaná vodami Váhu. Pôvodný gotický sloh prekryli neskoršie prestavby a viaceré úpravy, najmä renesančné. Dnes sa v klasicistickej budove nachádza expozícia diel významného slovenského grafika a maliara Kolomana Sokola /1902-2003/, ktorá je súčasťou Galérie Petra Michala Bohúňa. Budova stojí v Pamiatkovej zóne na Námestí osloboditeľov 28, na rohu s ulicou Moyzesova.

 

LIPTOVSKÝ ONDREJ. Kúria rodiny Andreánsky.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2014. Pôvodne renesančná kúria zo 17.storočia (1665-1678). Upravovaná bola v období polovica 18. až začiatok 19.storočia a v období začiatok až polovica 20.storočia. Má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažná s podpivničením. Má zachovanú arkádu na nádvorí. Solitér č.59 stojí v severovýchodnej časti obce pri katolíckom kostole.

 

PARTIZÁNSKA ĽUPČA. Bývalý poľovnícky kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Bývalý poľovnícky kaštieľ bol postavený v renesančnom slohu v 17.storočí. Upravovaný bol v polovici 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. Stojí v Pamiatkovej zóne v strednej časti obce č.117.

 

PODTUREŇ. Renesančný kaštieľ 1.

Pôvodne renesančný kaštieľ z 2.polovice 17.storočia bol barokovo upravený v 18.storočí.

 

PODTUREŇ. Renesančný kaštieľ 2.

Pôvodne renesančný kaštieľ zo začiatku 17.storočia bol v 18.storočí barokovo upravený.

 

PODTUREŇ. Kúria rodiny Pottornyay (Forgáčovská kúria).

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Kúria rodu Pottornyay bola postavená v renesančnom slohu v 2.polovici 16.storočia. Upravovaná bola v polovici 18.storočia, klasicisticky upravená v roku 1845, v 2.polovici 19.storočia a v 20.rokoch 20.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je dvojpodlažná s pivnicou. Solitér stojí v parku v obci č.25.

 

PROSIEK. Marcelovský kaštieľ.

Renesančný Marcelovský kaštieľ z konca 16.storočia. Stojí pri ňom chránený strom dub letný.

 

SMREČANY. Rokokový kaštieľ.

Pôvodne rokokový kaštieľ z roku 1750 bol klasicisticky prestavaný na začiatku 19.storočia. V 20.storočí bol prebudovaný. Dnes sa v ňom nachádza dom sociálnych služieb.

 

SVÄTÝ KRÍŽ. Klasicistická kúria.

Klasicistická kúria z 1.polovice 19.storočia.

 

VLACHY. Kaštieľ rodiny Kubíni (Lóňai).

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančný kaštieľ bol postavený na prelome 15. a 16.storočia. Kaštieľ rodu Kubíni alebo rodu Lóňai. Upravovaný bol v polovici 16.storočia, začiatkom 17.storočia, koncom 18.storočia, v 19.storočí a v roku 1957. Má obdĺžnikový pôdorys, štvortraktovú dispozíciu, je dvojpodlažný s pivnicou. Solitér stojí na východnom okraji obce č.5.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist