Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaštiele v okrese Piešťany

BOROVCE. Baroková kúria.

Baroková kúria z roku 1747.

BOROVCE. Empírová kúria.

Národná kultúrna pamiatka Kúria a záhrada vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kúria. Empírová kúria bola postavená v 1.polovici 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, je jednopodlažná s podpivničením. Nachádza sa v strede obce Borovce 59 v parku
 • Záhrada. Záhrada s historickou zeleňou z 19.storočia pri kúrii. (Pozri Záhrady v okrese Piešťany).

CHTELNICA. Chtelnický kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Pôvodne renesančný kaštieľ postavený v roku 1603. Upravovaný bol v roku 1679. V 2.polovici 18.storočia (1769) prestavaný na barokové sídlo. Má dvojtraktovú dispozíciu, nepravidelný pôdorys, je dvojpodlažný s podpivničením. Nachádza sa na ulici Družstevná 20.
 • Pavilón 1. Baroková stavba postavená v roku 1603. Upravovaná bola v 2.polovici 18.storočia. Má štvorcový pôdorys, je dvojpodlažná s podpivničením. Nachádza sa v parku pri kaštieli.
 • Pavilón 2. Baroková stavba postavená v roku 1603. Upravovaná bola v 2.polovici 18.storočia. Má štvorcový pôdorys, je dvojpodlažná s podpivničením. Nachádza sa v parku pri kaštieli.
 • Pavilón 3. Baroková stavba postavená v roku 1603. Upravovaná bola v 2.polovici 18.storočia. Má štvorcový pôdorys, je dvojpodlažná s podpivničením. Nachádza sa v parku pri kaštieli.
 • Pavilón 4. Baroková stavba postavená v roku 1603. Upravovaná bola v 2.polovici 18.storočia. Má štvorcový pôdorys, je dvojpodlažná s podpivničením. Nachádza sa v parku pri kaštieli.
 • Park. Prírodno-krajinársky anglický park s historickou zeleňou z konca 16.storočia pri kaštieli. Upravovaný bol v 1.polovici 17.storočia, v roku 1769, pred rokom 1838, okolo roku 1880 a pred rokom 1899. Nachádza sa juhovýchodne od Chtelnického kaštieľa. (Pozri Záhrady v okrese Piešťany).
 • Ohradný múr I. Severovýchodný ohradný múr bol postavený z pálenej tehly v renesancii v roku 1603. Nachádza sa v juhovýchodnej časti obce. Za pamiatkový objekt bol vyhlásený v roku 2016.
 • Ohradný múr II. Severovýchodný ohradný múr bol postavený z kameňa po roku 1840. Nachádza sa v juhovýchodnej časti obce. Za pamiatkový objekt bol vyhlásený v roku 2016.

CHTELNICA Neskorobaroková kúria.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Neskorobaroková kúria postavená v roku 1777. Je dvojpodlažná s podpivničením. Nachádza sa v strede obce Chtelnica 51.

CHTELNICA. Poľovnícky zámoček.

Bývalý poľovnícky kaštieľ sa nachádza v závere Chtelnickej doliny severne nad obcou. Niekdajší poľovnícky zámoček Pálfiovcov patril ku kaštieľu v obci. Dnes je to rekreačné zariadenie Slovnaftu Bratislava a po dohode je tu možnosť ubytovania a stravovania. Pre verejnosť je v ňom otvorený bufet.

KRAKOVANY. Bývalá sladovňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Ranobaroková kúria postavená v 1.polovici 18.storočia. Má štvorkrídlový uzatvorený pôdorys, je jednopodlažná s podpivničením. Nachádza sa v časti Stráže 204.

MORAVANY NAD VÁHOM. Kaštieľ rodiny Turzovcov (Čákiovcov).

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Kaštieľ má stredoveký pôvod. Dokazuje to situovanie objektu na terase nad údolím kedysi inundačného územia Váhu, ktoré tvorilo jeho prirodzenú ochranu, ako aj dispozícia, skladajúca sa zo samostatných budov scelených až renesančnou prestavbou v 2.polovici 16.storočia. Touto prestavbou získal kaštieľ zhruba dnešný vzhľad. V tom čase stáli vedľa seba dve poschodové budovy ukončené vysokou oblúčikovitou atikou a pravdepodobne so sgrafitami na fasádach. Priestrannejšia budova so vstupným vestibulom a reprezentačnými klenutými priestormi na poschodí okolo ústrednej chodby bola na nároží zvýraznená vežou a arkierom, ktoré chránili prístupovú cestu od obce na trase kostol – kaštieľ. Upravovaný bol v 17.storočí. V 18.storočí sa uskutočnili barokové úpravy objektov. Prejavili sa najmä pri riešení detailov, pri úprave niektorých klenieb a v exteriéri prístavbou balkóna na stĺpoch pred ústrednou sálou. Pomerne veľké úpravy sa vykonali v roku 1881, keď kaštieľ nadstavali o ďalšie poschodie a reprodukovali aj jeho renesančný stav. Vtedy bola pristavaná i veža a kaplnka. Posledná pamiatková úprava v 50.-60.rokoch 20.storočia (1965) vychádzala zo zachovaných hodnôt a rešpektovala aj romantické úpravy z 19.storočia. Kaštieľ má pôdorys nepravidelného obdĺžnika, dvoj a trojtraktovú dispozíciu, je trojpodlažný s podpivničením. Na klenbách reprezentačných priestorov na prízemí sú typickým prvkom štukové ornamenty geometrických a rastlinných vzorov. Navzájom prepojené budovy kaštieľa uzatvárajú nádvorie. Pre budovy kaštieľa je charakteristické ich ukončenie vysokou oblúčikovitou atikou nad rytmicky pravidelne členenými fasádami. Hlavná budova je členená vežou, hranolovým a kruhovým arkierom. V riešení fasády výrazne vystupuje prístavba kaplnky. PO 2.svetovej vojne kaštieľ spravovali slovenskí výtvarní umelci a architekti, ktorí tu organizovali časté medzinárodné sympózia spojené so sochárskou tvorbou. V súčasnosti patrí kaštieľ zahraničným fyzickým osobám, ktoré sa o budovu ani o priľahlé priestory nestarajú. Kaštieľ sa nachádza v severnej časti obce Moravany nad Váhom 161.
 • Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie. (Pozri Kaplnky v okrese Piešťany).
 • Park. Prírodno-krajinársky anglický park s historickou zeleňou z 2.polovice 18.storočia. Upravovaný bol v roku 1881 a v 70.rokoch 20.storočia. Má nepravidelný pôdorys. Nachádza sa pri kaštieli. V parku sa z obdobia medzinárodných sympózií, ktorú tu organizovali slovenskí výtvarníci a architekti, nachádza galéria plastík od umelcov z celého sveta. (Pozri Parky v okrese Piešťany).
 • Obytná stavba. Renesančná budova bola postavená v 2.polovici 16.storočia. Upravovaná bola v 50.rokoch 20.storočia a v roku 1965. Má dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, je dvojpodlažná s podkrovím. Chodbová budova sa nachádza na ulici Kaštieľska 13 západne od kaštieľa.
 • Hospodárska stavba. Murovaná renesančná hospodárska stavba bola postavená v 1.polovici 17.storočia. Upravovaná bola v 19.storočí, v 1.polovici a v 60.rokoch 20.storočia. Prízemná stavba s podpivničením, jednotraktovou dispozíciou a pôdorysom v tvare L. Stavba č.11 sa nachádza juhozápadne od kaštieľa.

PEČEŇADY. Klasicistický kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a park vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Klasicistický kaštieľ postavený v roku 1820. Má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný s podpivničením. Autorom stavby je M. Pollacek. Nachádza sa v obci Pečeňady 66.
 • Park. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z 19.storočia pri kaštieli. Za pamiatkový objekt bol vyhlásený v roku 2014. (Pozri Parky v okrese Piešťany).

RAKOVICE. Klasicistický kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a park vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Kaštieľ. Pôvodne renesančný kaštieľ zo 17.storočia (1675). Klasicisticky upravený bol v 1.polovici 19.storočia. Má obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný. Nachádza sa v obci Rakovice 25 v parku.
 • Park. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou zo 17.storočia pri kaštieli. Upravovaný bol v 19.storočí. (Pozri Parky v okrese Piešťany).

SOKOLOVCE. Barokový kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ a park vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Pamätný kaštieľ. Barokový kaštieľ zo 17.storočia. Upravovaný bol v 2.polovici 18.storočia. V 19.storočí prebehli neslohové úpravy, bola pristavaná veža v talianskom novogotickom slohu. Posledné úpravy v 20.storočí (1956). Má dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare nepravidelného U, je dvojpodlažný s piatimi podkrovnými podlažiami a podpivničením. Pamätný je v súvislosti so Sovietskou armádou. Schodiskový solitér sa nachádza v strede obce na ulici Piešťanská 82 juhozápadne od kostola. Dnes je v ňom liečebný ústav.
 • Park. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z 18.storočia pri kaštieli. Má nepravidelný pôdorys. Upravovaný bol v 19.storočí. Nachádza sa v ňom Golgota z 18.storočia. (Pozri Parky v okrese Piešťany).

VRBOVÉ. Baroková kúria.

Broková kúria z konca 17.storočia.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist