Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Kaštiele v okrese Žiar nad Hronom

HLINÍK NAD HRONOM

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pôvodne renesančný opevnený kaštieľ z 2.polovice 16.storočia. Upravovaný bol v roku 1610, obnovený začiatkom 18.storočia a v 20.storočí. Začiatkom 19.storočia upravený v barokovo-klasicistickom štýle. Má dvojtraktovú dispozíciu, trojkrídlový nepravidelný pôdorys, je jednopodlažný s podpivničením. Nachádza sa na ulici Kopaničná 238.

 

LADOMERSKÁ VIESKA

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Renesančný kaštieľ z 50.rokov 17.storočia. Upravovaný bol v 19.storočí. Má trojtraktovú dispozíciu, obdĺžnikový pôdorys, je dvojpodlažný s podpivničením. Nachádza sa v časti Ladomer 84.

 

ŽIAR NAD HRONOM. Biskupský kaštieľ.

Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ s areálom vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Kaštieľ. Renesančný kaštieľ z roku 1631 postavený na staršom stredovekom základe. Dal ho postaviť Peter Pázmáň. Podľa vtedajšieho zvyku ako panské sídlo bol aj opevnený. Upravovaný bol v rokoch 1782-1794. V rokoch 1850-1869 nadstavaný. V duchu romantických náhľadov zakončili fasády pseudogotickým cimburím. V roku 1904 bol upravený. Má dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare U, je trojpodlažný s podpivničením. Nachádza sa na ulici SNP 16. Dlho slúžil ako letné sídlo banskobystrických biskupov. Od roku 1851 tu pôsobil a v roku 1869 aj zomrel Dr. Štefan Moyzes. Na jeho počesť tu bola v roku 1987 zriadená pamätná izba. Na čelnej fasáde je aj pamätná tabuľa venovaná pamiatke Dr. Štefana Moyzesa. V kaštieli boli kedysi kaplnka, knižnica, archív i cenné obrazy. Menením užívateľov od roku 1918 sa väčšina hodnôt postupne zničila. V kaštieli sa realizovali po roku 1950 účelové interiérové úpravy. V súčasnosti kaštieľ využíva Obchodná akadémia.
  • Biskupský park. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z roku 1870 pri kaštieli. Upravovaný bol v 2.polovici 20.storočia. Sú v ňom stromové aleje a pravidelná sieť komunikácií. Rozľahlý starobylý park, v ktorom dominujú stáročné lipy. (Pozri Parky v okrese Žiar nad Hronom).
  • Pomník Š. Moyzesa. (Pozri Pamätníky, pomníky a pamätné miesta v okrese Žiar nad Hronom).
  • Altánok. Barokový altánok. Nachádza sa severovýchodne od kaštieľa.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist