Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Ľudová architektúra v okrese Dolný Kubín

DLHÁ NAD ORAVOU

 

Súbor sýpok.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Na dolnom južnom konci obce pod Žiarom sa nachádzajú zachované objekty starých drevených zrubových sýpok z 2.polovice 19.storočia. Prízemné stavby s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Niektoré boli premiestnené do Skanzenu oravskej dediny v Brestovej. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Sýpka 1.
 • Sýpka 2. Fyzický zánik.
 • Sýpka 3.
 • Sýpka 4.
 • Sýpka 5.
 • Sýpka 6. Fyzický zánik.
 • Sýpka 7. Fyzický zánik.

 

DOLNÝ KUBÍN

V časti Srňacie sa nachádzajú pôvodné zrekonštruované drevenice, ktoré sú využívané ako ubytovacie objekty.

 

Ľudový dom č.10.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Zrubový ľudový dom bol postavený v roku 1850. Prízemná stavba s podpivničením, trojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v juhozápadnej časti obce Srňacie 10.

 

Ľudový dom č.11.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Kópia zrubového ľudového domu z 1.polovice 80.rokov 20.storočia. Prízemná stavba s podpivničením, štvorpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v strede obce Srňacie 11.

 

Remeselnícky dom. Florinov dom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1966. Remeselnícky farbiarsky pamätný dom. Dvojpodlažný solitér s pôdorysom v tvare L. Pamätný je v súvislosti s T. H. Florinom /1908-1973/. Stojí na Geceľskej ceste 3 na južnej strane ulice.

 

Sýpka.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1966. Zrubová sýpka bola postavená v roku 1827. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v časti Srňacie.

 

HORNÁ LEHOTA

 

Ľudový dom č.167.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1975. Zrubový ľudový dom bol postavený v 2.polovici 19.storočia. Prízemná stavba s trojdielnou, štvorpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stojí pri hlavnej ceste.

 

CHLEBNICE

Zachované zrubové domy, sýpky a senníky.

 

ISTEBNÉ

Zachované objekty ľudovej architektúry.

 

JASENOVÁ

Zachované zrubové podmurované domy z 19.storočia.

 

Pamätný ľudový dom. Rodný dom M. Kukučína.

Národná kultúrna pamiatka Ľudový dom a pamätná tabuľa vyhlásená v roku 1963. Nachádza sa v obci Jasenová 21 pri Jasenovskom potoku. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Pamätný ľudový dom. Pamätný zrubový ľudový dom, rodný dom spisovateľa Martina Kukučína /1860-1928/ bol postavený v roku 1856. Upravený bol v rokoch 1959-1960. Prízemná stavba s trojdielnou, päťpriestorovou dispozíciou a pôdorysom v tvare L. Postavil ho Ján Bencúr. V dome sa nachádza pamätná izba.
 • Pamätná tabuľa M. Kukučína. (Pozri Pamätné tabule v okrese Dolný Kubín).
 • Stodola s maštaľou. Zrubová stavba (cieň, maštaľ, sypáreň, záčin) z roku 1856. Prízemná stavba s pôdorysom v tvare L.
 • Prístrešok s bránou. Drevený prístrešok s bránou bol postavený v roku 1856. Prízemná stavba so štvorcovým pôdorysom.

 

KRIVÁ

Z pôvodných dreveníc sa zachovalo len niekoľko. Zachovala sa len jedna pôvodná vysoká brána.

 

Sýpka č.26.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1975. Kamenná sýpka bola postavená v 18.storočí. Prízemná stavba s dvojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v obci Krivá 26.

 

Sýpka č.39.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1975. Murovaná dobová sýpka z 2.polovice 19.storočia. Upravovaná bola v 21.storočí. Prízemná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Sýpka č.39 sa nachádza pred domom č.92.

 

LEŠTINY

 

Ľudový dom č.65.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1973. Zrubový ľudový dom bol postavený v 30.rokoch 19.storočia, v roku 1830. Prízemná stavba s podpivničením, trojdielnou, štvorpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa v strede obce Leštiny 65.

 

MALATINÁ

Hodnotná ľudová architektúra zrubových dreveníc. Domy č.204, 205.

 

ORAVSKÝ PODZÁMOK

 

Ľudový dom č.482.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1966. Zrubový ľudový dvojdom s hospodárskou časťou z roku 1869. Prízemná stavba s podpivničením, trojdielnou, štvorpriestorovou dispozíciou a pôdorysom v tvare L. Autormi stavby sú J a Š. Dieška. Nachádza sa v časti Dolná Lehota 482 v strede obce pri rieke.

 

PÁRNICA

V obci sa zachovalo ešte niekoľko zrubových domov so šindľovou strechou. Významná národopisná lokalita.

 

VELIČNÁ

Zachovalá ľudová architektúra.

 

Ľudový dom č.11.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Zrubový ľudový dom bol postavený na prelome 18. a 19.storočia. Upravovaný bol v 2.polovici 19.storočia. Prízemná stavba s dvojdielnou, trojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Dom č.11 stojí na „Rínku“.

 

Ľudový dom č.14.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Zrubový ľudový dvojdom bol postavený v roku 1858. Prízemná stavba s štvordielnou, päťpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Dom č.14 stojí na „Rínku“.

 

Ľudový dom č.167. Lacov dom s pecami.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2004. Zrubová omietaná budova starej fary (Lacov dom s pecami) bola postavená v rokoch 1885-1890. Prízemná stavba s podpivničením, trojdielnou, štvorpriestorovou dispozíciu a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa na „Rínku“ vedľa evanjelického kostola.

 

VYŠNÝ KUBÍN

Zachované zemianske zrubové domy z 18. a 19.storočia.

 

Ľudový dom č.95.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Zrubový omietaný ľudový dom bol postavený v 19.storočí, pred rokom 1900. Upravovaný bol v rokoch 1900 a 1912. Prízemná stavba s trojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stojí na hornom konci obce Vyšný Kubín 95.

 

Roľnícky dvor č.93.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1989. Stojí na Hviezdoslavovej ulici 93 v strede obce. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

 • Ľudový dom. Zrubový ľudový dom bol postavený v roku 1699. Upravovaný bol v 20.storočí. Prízemná stavba s podpivničením, trojpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom.
 • Maštaľ. Murovaná maštaľ (dreváreň, stodola). Má obdĺžnikový pôdorys. Nachádza sa pri dome č.93.
 • Pivnica. Kamenná pivnica s obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa pri dome č.93.

 

ZÁZRIVÁ

Zachovaná ľudová architektúra drevených zrubových domov. Najstarší z nich pochádza z 18.storočia. Nachádza sa v osade Kozinská a je sprístupnený verejnosti.

 

Ľudový dom č.51.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1975. Zrubový ľudový dom bol postavený v roku 1768. Prízemná stavba s päťpriestorovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Stojí v časti Plešivá 51.

 

ŽAŠKOV

Vzácny typ radovej zástavby zrubovými trojpriestorovými domami.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist