Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Ľudová architektúra v okrese Nové Mesto nad Váhom

BECKOV

Z 19.storočia sa zachovali murované domy pod tvrdou krytinou.

BOŠÁCA

Zachované hlinené domy z 19.storočia s valbovou slamenou a šindľovou strechou. V sadoch zrubové stodoly a sušiarne na ovocie.

BZINCE POD JAVORINOU

Z 19.storočia sú hlinené domy s maštaľou a šopou pod spoločnou valbovou slamenou alebo šindľovou strechou.

ČACHTICE

Z 19.storočia sú hlinené domy a zrubové stodoly pod valbovou slamenou strechou.

KÁLNICA

Zachované hlinené sedliacke domy, tzv. domy s výškou a sedlovou strechou, murovaným štítom a podkrovím. Podkrovie bolo využívané ako skladový priestor, prístupný z dvora. Zachovali sa tu i pôvodné murované domy s poschodiami.

LUBINA

V chotári obce kopanice. Z 19.storočia sú hlinené i murované domy s maštaľou a šopou pod spoločnou valbovou slamenou, neskôr aj šindľovou strechou. Za zrubovými stodolami stoja sušiarne na ovocie.

Domy s pôdorysným rozmerom. Vpredu bola izba, za ňou pitvor s pecou, komora a hospodárske stavisko. Vchod bol do pitvora. Pred celým domom bol pozdĺžne násyp, po ktorom sa prechádzalo do domu. Takáto usadlosť bola na dlhej a úzkej parcele a pri dedení sa delila priečne. Tak vznikali viac domové dlhé dvory. Dnes ešte stoja Majtásech a Sabršech dvory. Zachoval sa aj ľudový kroj.

MORAVSKÉ LIESKOVÉ

V obci a na kopaniciach sa zachovali hlinené domy s valbovou slamenou strechou z 19.storočia a zrubové vodné mlyny. Zo začiatku 20.storočia sú murované domy. Tiež sa zachoval ľudový kroj.

POBEDIM.

Z 19.storočia sa zachovali hlinené domy s valbovou slamenou strechou. Vchod do pitvora je zdôraznený výpustkom. Kuchyňa, komora a hospodárske stavby sú vo dvore alebo pristavané k izbám do uhla. Na dvorovej strane je predĺžená strecha, chrániaca podstrešie s murovanými stĺpmi.

Roľnícky dom.

Zachovalá stavba z roku 1878 stojí v blízkosti fary. Pôvodný interiér z 19.storočia. Dom bol rozšírený o hospodársku časť. Obytná časť pozostáva z izby, kuchyne (pitvora) a komory. Staviteľ Michal Kuchar. Hospodárska časť bola postavená postupne v rokoch 1883-1890. Poslednou je maštaľ pre kone z roku 1912. Je v ňom zariadenie typické pre roľnícke obydlie, je tu i pec na pečenie chleba. Nachádza sa tu expozícia národopisu, archeológie a histórie obce.

PODOLIE

Z konca 19.storočia sa zachovali hlinené domy s valbovou slamenou strechou. Vchod do pitvora a komory je zvýraznený výpustkom. Hospodárske stavby i obytná časť stoja pod spoločnou strechou.

POTVORICE

Z 19.storočia pochádzajú ojedinelé hlinené domy s valbovou slamenou strechou. Hospodárske stavby sú za obytnou časťou vo dvore.

STARÁ LEHOTA

V chotári obce sú kopanice. Z 19.storočia sa zachovalo niekoľko veľkých hospodárskych dvorov, obostavaných obytným trojpriestorovoým hlineným domom a hospodárskymi stavbami pod spoločnou valbovou slamenou strechou.

TRENČIANSKE BOHUSLAVICE

Ľudový dom č.19.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1996. Budova postavená v roku 1855 z tehly pálenej i nepálenej má obdĺžnikový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s pivnicou. Stojí pri hlavnej ceste v obci Trenčianske Bohuslavice 19.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist