Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Múzeá v okrese Ilava

DUBNICKÉ MÚZEUM. Dubnica nad Váhom.

Zriadené bolo v roku 2005, od roku 2010 je presťahované do kaštieľa. Múzeum má vlastivedný charakter so zameraním na kaštieľ a rod Ilešháziovcov. Objektom záujmu je i história mesta a jeho vývoj, náboženský život a etnografia mesta a regiónu a významné osobnosti mesta. Vo svojej správe má múzeum kultúrne pamiatky a vedie evidenciu pamätihodností mesta. Súčasťou múzea je aj galéria, ktorá sa od roku 2011 stala domovom Výtvarnej Dubnice (Výtvarné spektrum – Insita) – celoslovenskej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby. Múzeum sa nachádza v ranobarokovom kaštieli Ilešháziovcov.

MESTSKÉ MÚZEUM. Ilava.

Bolo otvorené v roku 1993. Sprístupňuje verejnosti exponáty dokumentujúce históriu mesta a ľudovú kultúru priľahlej oblasti. Sú tu tri expozície: história mesta, národopisná a prírodovedná (zapožičaná z Trenčianskeho múzea).

MÚZEUM REGIÓNU BIELYCH KARPÁT. Bohunice.

V priestoroch kaštieľa sú umiestnené viaceré expozície:

Stála expozícia ľudových tradícií. V ľudovej izbe sa okrem klasického hlineného riadu i staré žehličky (piglajsy), formy a slamienky na pečivo, malá kuchárka pre každú správnu gazdinú 30.rokov 20.storočia, či tradičná kolíska a jednoduchý ženský kroj na bežné nosenie.

Sklárska expozícia, ktorá mapuje sklársku výrobu v obci Lednické Rovne od jej vzniku. Nachádza sa tu prierez výroby 20.storočia, vrátane predmetov, ktoré sa využívajú na ručnú výrobu skla, napríklad sklársku píšťalu.

Expozícia venovaná detskej spisovateľke Ľudmile Podjavorinskej, s ktorej životom a tvorbou je kaštieľ úzko spätý.

Od roku 2012 je v galerijných priestoroch kaštieľa nainštalovaná výstava diel významného rodáka obce, akademického maliara Jána Matejku (1919-1980). Vo svojich krajinomaľbách ovplyvnených expresionizmom zobrazuje krajinu Považia.

Expozícia historických motocyklov, ktoré boli vyrábané v rokoch 1947-2009 v bývalých Považských strojárňach v Považskej Bystrici od najstarších typov po najnovšie. Expozícia je súčasťou regionálneho Vlastivedného múzea so sídlom v Považskej Bystrici.

Výstava voskových figurín osobností regiónu. Nachádzajú sa tu svätý Benedikt (prvý slovenský mučeník zo Skalky nad Váhom), JUDr. Vojtech Zamarovský (spisovateľ, vedec a zakladateľ literatúry faktu), Hugolín Gavlovič (sôávny učenec a františkánsky mních), Michal Rešetka (rímsko-katolícky kňaz, učiteľ a osvietenec), Božena Riznerová Obrová (dcéra Žigmunda Riznera, heračka, ktorá hrala napríklad vo filme Katka /1949/, režiséra Jánoša Kadára, či Láska ako trám /1967/) a iní.

Expozícia, ktorá priblíži obdobie medzivojnových i povojnových čias.

Ďalšími zaujímavosťami sú výstava zvierat a motýľov z regiónu Bielych Karpát, niekoľko kusov dobového nábytku a vzácny pôvodný strop v jednej z miestností kaštieľa.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist