Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Výrobné stavby v okrese Banská Štiavnica

BANSKÁ BELÁ. Belianska dedičná štôlňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Belianska dedičná štôlňa. Nachádza sa pri hradskej na kilometri 31,6.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Brettschneiderova továreň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1999. Eklekticistická budova továrne na obuv, tzv. Brettschneiderovej továrne, z roku 1895. Upravovaná bola v roku 1919. Má dvoj a trojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare L, je dvojpodalžná s podpivničením. Nachádza sa na ulici Mládežnícka 14-20 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Horná Bieber dedičná štôlňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Horná Bieber dedičná štôlňa. Má zrekonštruovaný kamenný portál. Už v 14.storočí odvodňovala bane v oblasti obce Štiavnické Bane. V roku 1604 v nej boli prvýkrát na svete použité priestorové čerpadlá na čerpanie banských vôd. V roku 1619 to boli čerpadlá na konský pohon, v roku 1625 čerpadlá s kývavým pákovým prevodom. V roku 1627 tu bol prvýkrát na svete použitý pušný prach na odstrel horniny. Nachádza sa na ulici F. Urbánka v časti Štefultov.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Klopačka.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1955. Vežovitá renesančno-baroková kamenná stavba baníckej klopačky z roku 1681. Upravovaná bola v 18.-19.storočí. Štvorpodlažná stavba má dvojtraktovú dispozíciu a obdĺžnikový pôdorys. Nachádza sa na ulici Sládkovičova 7 v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Dnes je v nej múzeum.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Kornberg štôlňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Kornberg štôlňa z roku 1549. Nachádza sa na ulici Rakytová v časti Štefultov.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Sklad.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1981. Secesná budova skladu, pražovne, zo začiatku 20.storočia. Dvojpodlažná stavba s podpivničením a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa na ulici Kammerhofská 31 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Strojovňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2004. Baroková budova strojovne, vodostĺpcového čerpacieho stroja, z roku 1759. Upravovaná bola v 19.storočí a v 2.polovici 20.storočia. Prízemná stavba s podpivničením má jednotraktovú dispozíciu a obdĺžnikový pôdorys. Solitér sa nachádza na ulici Na Žigmund šachtu 1653 pri ústí šachty Žigmund v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Svätotrojičná štôlňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Svätotrojičná štôlňa z roku 1549. Upravovaná bola v roku 1825. Nachádza sa na ulici Dolná.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Exnár.

V roku 1803 bola hlboká 573m.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Mária.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Maximilián.

Hlboká je 427m.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Michal.

V roku 1763 bola hlboká 194m.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Ondrej.

Technická pamiatka. Na halde tejto šachty bolo vybudované Banské múzeum v prírode s prístupom do podzemia. Svojou hĺbkou 433m patrila medzi najhlbšie v revíri. Dolovalo sa v nej už koncom 17.storočia.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Terézia.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Šachta Žigmund.

V roku 1763 bola hlboká 174m.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štôlňa Bartolomej.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štôlňa Glanzenberg.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Štôlňa Glanzenberg. Je jednou z najstarších dedičných štôlní banskoštiavnického baníctva pochádzajúcou už z 13.storočia. Odvodňovala bane v oblasti vrchu Glanzenberg. Nachádza sa na ulici Kammerhofská v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Je sprístupnená verejnosti počas celého roka.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štôlňa Klinger.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Štôlňa Michal.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Tabaková továreň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1955. Neskoroklasicistická budova tabakovej továrne z roku 1872. Upravovaná bola v roku 1969. Trojpodlažná stavba s podpivničením a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa na ulici Tabaková 1 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Taviareň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1973. Taviareň, tzv. Dolná huta, z roku 1872. Nachádza sa v areáli ZSNP na ulici Antolská 27.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Továreň Schindlerka.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1994. Novoklasicistická budova textilnej továrne na bielizeň z roku 1910. Trojpodlažná solitérna stavba s dvoj a trojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa na ulici Dolná 18 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Triediareň rúd.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2000. Baroková budova triediarne rúd, v súčasnosti obytný dom, bola postavená pred rokom 1858. Prízemná budova s podpivničením a pôdorysom v tvare L. Solitér sa nachádza na ulici D. Licharda 1 v Mestskej pamiatkovej rezervácii.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Vodná Bieberova dedičná štôlňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Vodná Bieberova dedičná štôlňa. Nachádza sa na ulici Obrancov mieru v časti Štefultov.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Výrobňa bryndze.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1999. Nachádza sa v Mestskej pamiatkovej rezervácii. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Výrobňa bryndze. Renesančná budova výrobne bryndze (bryndziarne) zo 17.storočia. Upravovaná bola v 19.storočí. Dvojpodlažná stavba s dvojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Solitér sa nachádza na ulici Mládežnícka 11-12.
  • Remeselnícky dom. Renesančný remeselnícky dom zo 17.storočia. Upravovaný bol v 19.storočí. Dvojpodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a jednotraktovou dispozíciou. Solitér sa nachádza na ulici Mládežnícka 13.

 

BANSKÁ ŠTIAVNICA. Wieden šachta.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Wieden šachta z roku 1519.

 

BANSKÝ STUDENEC. Kameňolom.

Podzemný kameňolom je vzácnou technickou pamiatkou. Získaval sa z neho kameň ryolit, ktorý sa používal na dláždenie ulíc, stavbu vodných nádrží a podobne. Nachádza sa asi 1km juhovýchodne od osady Kysihýbeľ.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Strojovňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Renesančná budova strojovne atmosférického čerpadla z 1.polovice 18.storočia. Dvojpodlažná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom. Autorom je J. E. Fischer. Nachádza sa v obci Štiavnické Bane 263 v smere na lokalitu Podsitnianska v Pamiatkovej rezervácii technických diel.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Jozef.

Pochádza z roku 1760 a má hĺbku 260m.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Karol.

Pochádza z roku 1760 a má hĺbku 316m.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Kristína.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Leopold.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Magdaléna.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Siglisberg.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Šachta Terézia.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1970. Ústie šachty Terézia. Nachádza sa v lokalite Horná Roveň v Pamiatkovej rezervácii technických diel.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Štôlňa Bakomi.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Horná vodná štôlňa Bakomi, Richňavskej spoločnosti,  Nachádza sa v lokalite Rychnava-Rybníky v Pamiatkovej rezervácii technických diel.

 

ŠTIAVNICKÉ BANE. Štôlňa Pachómia.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1993. Vodná štôlňa svätého Pachómia s portálom z 18.storočia. Nachádza sa v lokalite Richnava-Rybníky v Pamiatkovej rezervácii technických diel.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist