Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Výrobné stavby v okrese Bratislava II

RUŽINOV. Lodná dielňa.

Národná kultúrna pamiatka Lodná dielňa a lodný výťah vyhlásená v roku 2014. Nachádza sa v lokalite Nivy v Zimnom prístave pri južnom bazéne. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Lodná dielňa. Železobetónová dielňa postavená v rokoch 1943-1944. Upravovaná bola v rokoch 1945-1947. Prízemná stavba s jednotraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom.
  • Lodný výťah. Lodný výťah bol vybudovaný v 30.rokoch 20.storočia. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika.

 

RUŽINOV. Obilné silo.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2015. Železobetónové obilné silo Ludwigovho mlyna bolo postavené v rokoch 1934-1934. Solitérna desaťpodlažná stavba s podpivničením a obdĺžnikovým pôdorysom. Realizátormi stavby boli Pittel§Brausewetter. Nachádza sa na ulici Metodova oproti budove gymnázia na ulici Metodova 2 v lokalite Nivy.

 

RUŽINOV. Plynáreň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1990. Areál bol postavený v roku 1935. Upravovaný bol v roku 1995. Areál SPP sa nachádza na ulici Mlynské Nivy 44. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Kotolňa. Budova kotolne má obdĺžnikový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je jednopodlažná. V súčasnosti sa v nej nachádza Plynárenské múzeum.
  • Komín. Tehlový komín bratislavskej plynárne.
  • Výrobná hala s laboratóriom. Výrobná hala, sulfátka, s laboratóriom má obdĺžnikový pôdorys, dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná. Za pamiatkový objekt bola vyhlásená v roku 2012. V súčasnosti sa v hale nachádza Plynárenské múzeum.

 

RUŽINOV. Prečerpávacia stanica.

Národná kultúrna pamiatka Prečerpávacia stanica vyhlásená v roku 2011. Stanica stojí v časti Nivy na severnom brehu Dunaja v západnej časti Zimného prístavu 2. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Prečerpávacia stanica. Vodárenská prečerpávacia stanica odpadových vôd s technologickým zariadením bola postavená v novorenesančnom slohu v rokoch 1904-1905. Upravovaná bola v 50.-70.rokoch 20.storočia a v roku 1984. Má pôdorys v tvare nepravidelného obdĺžnika, jedno a dvojtraktovú dispozíciu, je jednopodlažná s podkrovím a pivnicou. Autorom stavby je F. Riedl.
  • Technologické zariadenie.

 

RUŽINOV. Prístavný sklad.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1986. Prístavný sklad bratislavského prístavu č.7 stojí ako solitér v časti Nivy na ulici Pribinova 24. Postavený bol v rokoch 1921-1922 v štýle klasicizujúcej moderny. Má obdĺžnikový pôdorys, trojtraktovú dispozíciu, je štvorpodlažný s pivnicou. Autorom stavby je Dr. Ing. Karol Skorkovský.

 

RUŽINOV. Uhorská cvernová továreň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2008. Budova Uhorskej alebo Bratislavskej cvernovej továrne bola postavená v industriálnom štýle v rokoch 1904-1905. Upravovaná bola v roku 1910, v 30.rokoch 20.storočia a v roku 1965. Budova má obdĺžnikový pôdorys, štvortraktovú dispozíciu, je štvorpodlažná. „Cvernovka“ stojí v časti Nivy na rohu ulíc Páričkova 18 a Svätoplukova.

 

RUŽINOV. Veľká pradiareň.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2008. Hlavná továrenská budova veľkej cvernovej pradiarne bola postavená v roku 1909 v štýle historizujúcej secesie, má obdĺžnikový pôdorys, šesťtraktovú dispozíciu, je štvorpodlažná s podkrovím a pivnicou. Autorom projektu je Mayeredel a stavbu realizovala firma Pittel§Brauseweter. Danubius – cvernovka, neskôr Závody MDŽ, stojí v časti Nivy na Trnavskej ceste a križovatke ulíc Miletičova, Jégého a Záhradná.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist