Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Výrobné stavby v okrese Poprad

HRANOVNICA. Modrotlačiarska dielňa.

Národná kultúrna pamiatka Dielňa a sklad vyhlásená v roku 1986. Stavby v štýle ľudového staviteľstva. Nachádza sa v strede obce Hranovnica 152. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Dielňa modrotlačiarska. Budova z 2.polovice 19.storočia. Prízemná stavba s jedno a dvojtraktovou dispozíciou a pôdorysom v tvare U.
  • Sklad modrotlačiarne. Solitérna budova farbiarne z roku 1920. Prízemná stavba s dvojtraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom.

 

POPRAD. Brána.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1986. Bývalá vstupná brána vagónky z roku 1921. Autorom je D. Haláth a spol. Nachádza sa na ulici Hviezdoslavova.

 

POPRAD. Elektráreň a komín.

Národná kultúrna pamiatka Elektráreň a komín vyhlásená v roku 2003. Nachádza sa na ulici Hviezdoslavova 12 pri železničnej stanici. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Elektráreň. Eklekticistická budova starej parnej elektrárne z roku 1911. Upravovaná bola v roku 1959 a v 90.rokoch 20.storočia. Dvojpodlažná stavba s podpivničením, jednotraktovou dispozíciou a obdĺžnikovým pôdorysom. Dnes je v nej galéria.
  • Komín. Tehlový komín starej elektrárne z roku 1911. Upravovaný bol v roku 1959. Má kruhový pôdorys.

 

POPRAD. Merica na obilie.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1986. Merica na obilie z roku 1775. Je uložená v depozite. Nachádza sa v časti Spišská Sobota. Fyzický zánik.

 

POPRAD. Trafostanica.

Pamiatkový objekt NKP Nemocnica s areálom vyhlásený v roku 2015. Modernistická vežová stavba postavená v roku 1931. Upravovaná bola v 50.-60.rokoch 20.storočia. Má dvojpriestorovú dispozíciu, pôdorys v tvare L, je dvojpodlažná. Nachádza sa v časti Kvetnica 414 v areáli nemocnice.

 

POPRAD. Vodáreň 1.

Pamiatkový objekt NKP Nemocnica s areálom vyhlásený v roku 2015. Vodárnička, studňa, postavená v modernistickom slohu v rokoch 1931-1935. Solitér má jednopriestorovú dispozíciu, kruhový pôdorys, je jednopodlažná. Nachádza sa v časti Kvetnica 414 v areáli nemocnice.

 

POPRAD. Vodáreň 2.

Pamiatkový objekt NKP Nemocnica s areálom vyhlásený v roku 2015. Vodárnička, studňa, postavená v modernistickom slohu v roku 1935. Solitér má jednopriestorovú dispozíciu, kruhový pôdorys, je jednopodlažná. Nachádza sa v časti Kvetnica 414 v areáli nemocnice.

 

SVIT

Typizované výrobné haly, budovy a obytná štvrť robotníckych domkov z lícového muriva, s rovnými strechami a záhradkami. Podobný architektonický typ a výraz ako v industriálnom mestečku Partizánske.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist