Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Výrobné stavby v okrese Považská Bystrica

Objekt č.20 – valcovňa s komínom v Považskej Bystrici

Objekt č.20. Továrenská hala s tromi loďami a vysokým tehlovým komínom. Postavená bola v rokoch 1929-1931. Je súčasťou najstaršieho areálu strojární. Začala sa stavať ako druhý objekt. Pracovať sa v nej začalo v roku 1931. Nachádza sa v areáli Považských strojární na ulici Robotnícka 2137. Od roku 2010 je zaradená medzi pamätihodnosti mesta.

Objekt č.39 – správna budova a vstupná brána v Považskej Bystrici

Objekt č.39. Správna budova továrne pôvodne so sídlom riaditeľstva, mzdového oddelenia a konštrukčnej kancelárie. Postavená bola v rokoch 1929-1930. Patrí medzi najstaršie objekty areálu strojární (začala sa stavať ako prvý objekt). Súčasťou budovy je pôvodná vstupná brána do areálu továrne. Reprezentuje kvalitnú architektúru slovenskej moderny. Nachádza sa v areáli Považských strojární na ulici Robotnícka 2139. Od roku 2010 je zaradená medzi pamätihodnosti mesta.

Objekt č.41 – sklad v Považskej Bystrici

Objekt č.41. Budova skladu z roku 1938 so strechou v tvare lomeného oblúka. Patrí medzi staršie objekty areálu strojární. Nachádza sa v areáli Považských strojární na ulici Robotnícka 2136. Od roku 2010 je zaradená medzi pamätihodnosti mesta.

Objekt č.79 – drôtovňa v Považskej Bystrici

Objekt č.79. Továrenská hala s pristavanou administratívnou časťou. Postavená bola v rokoch 1943-1944. Má zachovanú pôvodnú hmotu a konštrukčné riešenie stavby. Nachádza sa v areáli Považských strojární na ulici Robotnícka 2181. Od roku 2010 je zaradená medzi pamätihodnosti mesta.

Vodná elektráreň v Považskej Bystrici

Vodná elektráreň sa nachádza na derivačnom kanáli (Hričovský kanál) rieky Váh. Architektonicky a technicky hodnotný súbor industriálnych objektov strojovne a kanálového systému vodného diela z rokov 1958-1963. Do prevádzky bol uvedený v roku 1964. Je súčasťou Vážskej kaskády (systém 22 priehrad a vodných elektrární na rieke Váh). Sú v nej inštalované tri Kaplanove turbíny. Nachádza sa v mestskej časti Považské Podhradie. Od roku 2010 je zaradený medzi pamätihodnosti mesta.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist