Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Výrobné stavby v okrese Púchov

DOHŇANY. Dujkov mlyn.

Pôvodný vodný mlyn manželov Jána a Anny Dujkovcov musel ustúpiť výstavbe železnice Púchov-Horní Lideč a v roku 1929 ho zbúrali. Podstatne väčší mlyn Emila Dujku, potomka majiteľov prvého mlyna, bol postavený v  roku 1936. Poháňal ho elektrický pohon, pričom elektrickú energiu vyrábali Francisciho turbíny. Voda bola privádzaná mlynským náhonom z Bielej vody. Nový mlyn bol technicky na vyššej úrovni. Postavili ho pri hlavnej ceste a mal tri podlažia. V roku 1951 bol majiteľom mlyn znárodnený a stal sa majetkom štátu. Vtedy do neho boli nasťahovaní nájomníci (býval tam policajt, učitelia i zamestnanci družstva). Manželia Dujkovci si preto začali stavať druhý dom a neskôr sa presťahovali. Vybavenie mlyna je dobre zachované. Stavba i technológia mlyna sú pôvodné.

LEDNICA. Pálenica.

Stará gazdovská pálenica z roku 1898.

 

PÚCHOV. Modrotlačiarska dielňa.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1989. Nachádza sa na ulici Mudroňova 12. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Remeselnícky dom 1. Pôvodný remeselnícky dom v ľudovo-klasicistickom štýle z roku 1911. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a trojtraktovou dispozíciou.
  • Remeselnícky dom 2. Pôvodný garbiarsky dom postavený v štýle ľudového staviteľstva koncom 19.storočia. Prízemná stavba s podkrovím, trojpriestorovou dispozíciou a pôdorysom v tvare L.
  • Modrotlačiarska dielňa. Pôvodná stavba bola postavená v roku 1836 a prestavaná bola v roku 1898. Dom s modrotlačiarskym strojom bol postavený v štýle ľudového staviteľstva v 2.polovici 19.storočia. Upravovaný bol v rokoch 1992-1993. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a dvojpriestorovou dispozíciou.
  • Modrotlačiarska dielňa. Dom s modrotlačiarskym strojom postavený v štýle ľudového staviteľstva koncom 19.storočia. Upravovaný bol koncom 20.storočia. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a jednopriestorovou dispozíciou.
  • Modrotlačiarska dielňa. Ručná modrotlač s kalandrom postavená v štýle ľudového staviteľstva v 20.rokoch 20.storočia. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a dvojpriestorovou dispozíciou.
  • Modrotlačiarska dielňa. Dom s modrotlačiarskym strojom postavený v štýle ľudového staviteľstva koncom 19.storočia. Upravovaný bol koncom 20.storočia. Prízemná stavba s obdĺžnikovým pôdorysom a jednopriestorovou dispozíciou.

PÚCHOV. Vodná elektráreň Dolné Kočkovce

Elektráreň bola postavená v roku 1936. Výstavba hate pre hydroelektráreň začala v roku 1932.

PÚCHOV. Vodná elektráreň Nosice

Elektráreň je súčasťou vodných diel vybudovaných na Váhu. Sú to haťové zdrže s bočnými kanálmi, na ktorých sú vodné elektrárne /Vážska kaskáda/.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist