Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Pamätníky, pomníky a pamätné miesta v okrese Brezno

BREZNO. Pamätník E. Príhradného.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1979. Liatinový pamätník Ernesta Príhradného z 2.polovice 19.storočia. Nachádza sa v lokalite Padličková na brehu Hrona.

 

BREZNO. Pomník J. Chalúpku.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník spisovateľa Jána Chalúpku /1791-1871/ z roku 1935. Autorom je Ľ. Majerský. Nachádza sa na Štefánikovom námestí v Pamiatkovej zóne.

 

BREZNO. Pomník padlým.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1973. Pomník padlým v 2.svetovej vojne.  Autorom je J. Kubička. Nachádza sa na Štefánikovom námestí v Pamiatkovej zóne.

 

BREZNO. Pomník padlým pod Ďumbierom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v SNP. Upravovaný bol v roku 1951. Nachádza sa pod Ďumbierom pri chate SNP.

 

BREZNO. Pomník padlým v SNP.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v SNP z roku 1952. Autormi sú T. Bártfay a A. Kornhauzerová. Nachádza sa na Štefánikovom námestí v Pamiatkovej zóne.

 

BREZNO. Pomník umučeným.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník 31 umučeným počas SNP 12.12.1944. Nachádza sa pri ceste na Tisovec.

 

ČIERNY BALOG. Pomník J. Dekréta-Matejovie.

Pomník organizátora lesného hospodárstva a rodáka z osady Dobroč Jozefa Dekreta-Matejovie.

 

ČIERNY BALOG. Pomník padlým partizánom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým partizánom z roku 1951. Autormi sú O. Čičátka a A. Slatinský. Nachádza sa pri dome kultúry v obci.

 

ČIERNY BALOG. Pomník zavraždeným partizánom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník zavraždeným partizánom, obetiam fašizmu, z roku 1959. Nachádza sa v lokalite Dobroč za obcou.

 

DOLNÁ LEHOTA. Pamätník brigády.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1980. Pamätník 2.československej paradesantnej brigády, ktorá pôsobila v tomto priestore, bol odhalený v roku 1976. Autormi sú J. Kubička a Mojz. Nachádza sa v lokalite Krpáčovo-Čermné.

 

HORNÁ LEHOTA. Pomník S. Chalúpku.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1983. Pomník básnika Sama Chalúpku /1812-1883/ z roku 1974. Jeho autormi sú S. Biroš, Mojžiš a Učnany. Nachádza sa na námestí v obci.

 

HORNÁ LEHOTA. Pomník padlým.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v 1. a 2.svetovej vojne z roku 1945. Nachádza sa v strede obce.

 

HRONEC. Pomník padlým partizánom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým partizánom z roku 1955. Nachádza sa pred ÚNZ.

 

JASENIE. Pamätné miesto.

Národná kultúrna pamiatka Pamätné miesto s pomníkom vyhlásená v roku 1963. Nachádza sa v Lomnistej doline. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Priestor pamätný. Miesto bojov v SNP a miesto štábu.
  • Partizánsky bunker. Sídlo Jegorovovho štábu z roku 1944 počas bojov s SNP.
  • Pomník. Stojí na mieste dočasného hrobu Jána Švermu.

 

NEMECKÁ. Pamätné miesto.

Národná kultúrna pamiatka Pamätné miesto a pamätník vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Pamätné miesto. Pamätné miesto umučených obetí počas SNP bolo odhalené pravdepodobne v roku 1961. Nachádza sa pri bývalej vápenke. Vraždenie v Nemeckej, v bývalej vápenke, prebiehalo od 4. do 11.januára 1945 a po strele do tyla skončilo v plameňoch vápennej pece okolo 900 ľudí. Tieto vraždy vykonali príslušníci Einsatzkommanda 14 pod velením šéfa banskobystrického oporného bodu EK 14 SS-Obersturmfuhrera Kurta Herberta Deffnera a členovia POHG z Považskej Bystrice na čele s nadzbrojníkom Vojtechom Horom. Dnes sa tu nachádza múzeum.
  • Pamätník. Pamätník obetiam fašizmu a umučeným počas SNP bol odhalený v roku 1959. Jeho autormi sú akademická sochárka K. Pataky, Belluš, Stančík a Mika.

 

PODBREZOVÁ. Pomník J. Švermu.

Pomník J. Švermovi sa nachádza pred budovou železiarní.

 

PODBREZOVÁ. Pomník padlým v SNP.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v SNP bol odhalený v roku 1955. Nachádza sa v časti Lopej.

 

PODBREZOVÁ. Pomník zamestnancom závodu.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník zamestnancom závodu padlým v SNP bol odhalený v roku 1946. Nachádza sa pred hotelom.

 

POHORELÁ. Pomník F. Coburgovi.

Pomník Ferdinandovi Coburgovi z roku 1841 sa nachádza v novogotickom liatinovom pavilóne, ktorý sa nachádza na ulici 1.mája v časti Pohorelská Maša.

 

POHRONSKÁ POLHORA. Pomník padlým v SNP.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v SNP bol odhalený v roku 1954. Autormi sú Rybárik a Drobil. Nachádza sa na námestí.

 

POLOMKA. Pomník štrajku drevorubačov.

Národná kultúrna pamiatka Pomník vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Originál pomníka. Pomník štrajku drevorubačov, tzv. Polomskej vzbury, z roku 1936 bol odhalený v roku 1957. Autorom je L. Sichman. V roku 2014 bol umiestnený do priestorov obecného úradu.
  • Kópia pomníka. Kópia pomníka štrajku drevorubačov, tzv. Polomskej vzbury, z roku 1936 bol vytvorený v roku 2014. Nachádza sa pred domom kultúry.

 

ŠUMIAC. Pomník padlým partizánom.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým partizánom bol odhalený v roku 1954. Autormi sú Pavol Bán a A. Slatinský. Nachádza sa v parku.

 

ŠUMIAC. Pamätník SNP.

Pamätník SNP sa nachádza na Kráľovej holi.

 

TELGÁRT. Pomník padlým v SNP.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Pomník padlým v SNP bol odhalený v roku 1954. Autorom je J. Hučko. Nachádza sa pri obecnom úrade.

 

ZÁVADKA NAD HRONOM

Pamätník SNP.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist