Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Parky v okrese Partizánske

BOŠANY

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1963. Prírodno-krajinársky park z 18.storočia sa nachádza pri Kaštieli v strede obce na ulici SNP v časti Veľké Bošany. Upravený bol v 19.storočí.

 

BRODZANY

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1963. Okolo renesančného kaštieľa sa rozprestiera park z roku 1690. Upravený bol v 18.storočí, v polovici 19.storočia a na prelome 19. a 20.storočia. V rokoch 1986-2000 bol zrekonštruovaný. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou a vzácnymi drevinami, ktorý dali vysadiť Natália, dcéra Gustava von Friesenhofa a švagriná A. S. Puškina, Alexandra Gončarová. Park bol založený koncom 19.storočia a na prelome 19. a 20.storočia bola zrealizovaná druhá úprava parku. Základ parku tvoria domáce stromy, obohatené o cudzokrajné stromy, najmä platany. O park sa staral dvorný záhradník Jozef Knížek. V parku s nepravidelným pôdorysom sa nachádzajú vodné kaskády na potoku Geradza. Pretekajúci potok je zvýraznený rozšírenými vodnými plochami a jazierkom v južnej časti parku. Spolu s evanjelickou kaplnkou, ktorá je zároveň hrobkou majiteľov kaštieľa, vytvárajú zaujímavú turistickú atrakciu. Pred budovou Friesenhofovej knižnice je francúzsky park z kompozične upraveného vždyzeleného buxusu s dominujúcou fontánou. V parku stojí pomník A. S. Puškina a busty 10 významných osobností slovenskej a ruskej literatúry od popredných slovenských výtvarníkov. Plocha parku je 7,2ha. Park je oplotený, vstup umožňujú dve veľké kované brány.

 

KLÁTOVA NOVÁ VES

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1977. Anglický prírodno-krajinársky park, založený v rokoch 1860-1880, sa rozprestiera pri novobarokovom Kaštieli v strede obce. V parku s historickou zeleňou sa nachádzajú rôzne hodnotné exotické dreviny. Park upravil a rozšíril Leopold Haupt-Stummer.

 

KLÁTOVA NOVÁ VES. Janova Ves.

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ s areálom vyhlásený v roku 1996. Dendrologicky bohatý park s historickou zeleňou pôvodne založený v roku 1838 a v roku 1906 upravený. Rozprestiera sa okolo secesného Kaštieľa na juhovýchodnom okraji obce. Pôvodný park s nepravidelným pôdorysom rozšíril a upravil Leopold Haupt-Stummer, ktorý tu tiež vybudoval rybníky. Nachádza sa tu jeden veľký a tri menšie rybníky. Je to rozľahlý prírodno-krajinársky park, ktorý má veľký krajinársky význam. V parku sa nachádza romantická Brána z 2.polovice 19.storočia, Most s kovaným zábradlím a romantická Váza z 2.polovice 19.storočia. Jedinečná tvarová a farebná kompozícia použitých ihličnatých a listnatých drevín predstavuje vzorovú krajinársku úpravu.

 

PARTIZÁNSKE

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1963. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z 15.storočia sa rozprestiera okolo Vodného hradu na Šimonovianskej ulici.

 

PARTIZÁNSKE. Malé Bielice.

Okolo kaštieľa sa rozprestiera malý park.

 

VEĽKÉ UHERCE

Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ a park vyhlásený v roku 1963. Rozprestiera sa pri Thonetovskom kaštieli. Prírodno-krajinársky park s historickou zeleňou z roku 1860. Pozostáva z pravidelných častí v okolí kaštieľa a z voľnej krajinárskej úpravy v ostatných priestoroch.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist