Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Pažiť

POLOHA.

Obec leží na juhozápadnom okraji Hornonitrianskej kotliny, na sútoku tokov Drahožica a Pažitský potok. Leží pri východnej hranici okresu na ľavom brehu rieky Nitra, východne od okresného mesta.

HISTÓRIA.

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1351, kedy sa spomína ako Pasyth (ďalšie názvy: 1396 Pasych, 1808 Pažiť). V tom roku ju kráľ Ľudovít Veľký daroval zemanom Mikulášovi a Štefanovi z Baračky. V roku 1395 obec darovali lefantovským paulínom. Baračkajovci vymreli v roku 1396 a ich dedičmi sa stali Bošianskovci. V roku 1527 patrila obec panstvu Topoľčany, v roku 1601 Dóczyovcom, koncom 17.storočia patrila časť obce rodine Hunyadyovcov a časť Rudnayovcom, Kubínyiovcom a Bošányovcom. V 2.polovici 19.storočia tu získal lesný majetok rod Thonet a preto od roku 1865 bola obec majetkom Thonetovcov. V roku 1601 mala obec 14 domov, v roku 1828 mala 20 domov. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom. Začiatkom 20.storočia pracovali aj v závode v Partizánskom. V 2.polovici 20.storočia časť obyvateľov pracovala v Partizánskom, Novákoch a Zemianskych Kostoľanoch. Koncom Súčasťou obce je v minulosti samostatná obec Mohelnice, ktorá sa v roku 1808 spomína ako Mohelnicza, Mohelnica. Spomína sa do roku 1828.

HISTÓRIA OSÍDLENIA.

V lokalite Hradisko bolo objavené osídlenie zo starej bronzovej doby (staršia bronzová doba) z obdobia 2.300 p. n.l. – 1.600 p. n.l. a zo starej železnej doby (halštatská doba) z obdobia 700 p. n.l. – 400 p. n.l.

Pod ním bolo odhalené žiarové pohrebisko z okruhu lužickej kultúry z mladej bronzovej doby (mladšia doba bronzová) z obdobia 1.200 p. n.l. – 1.000 p. n.l. a keltsko-dácka osada.

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.

 

Človek.

Kostol.

Príroda.

Veľký vrch.

PR Veľký vrch.

Rieka Nitra.

VN Báger.

Chránený strom Veľkouherská lipa.

Turistika.

Cyklotrasa /2308/.

MESTÁ A OBCE V SUSEDNOM OKRESE V BLÍZKOSTI OBCE.

Okres Prievidza: Čereňany, Oslany.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist