Krížom-krážom.eu

Facebook profil

» Prešov

Poloha:  Leží v južnej časti Prešovského kraja. Je tretím najväčším okresom v kraji, má najväčší počet obyvateľov a najväčšiu hustotu obyvateľstva v kraji.

Rozloha:  934 km2

Počet obyvateľov:  175 038  (k 31.12.2018)

Hustota obyvateľstva:  187,01 ob./km2

Okresné mesto:  Prešov

Hranice územia:  Na juhu hraničí s Košickým krajom. Na východe hraničí s okresom Vranov nad Topľou, na severovýchode s okresmi Svidník a Bardejov, na severozápade s okresom Sabinov a na západe s okresom Levoča.

Charakteristika územia:  Územie okresu zasahuje zo západu okrajovo Fatransko-tatranská oblasť, z juhu oblasť Lučensko-košická zníženina, z juhovýchodu Matransko-slanská oblasť, zo severovýchodu oblasť Nízke Beskydy, centrálnu a severozápadnú časť pokrýva Podhôľno-magurská oblasť, z juhozápadu oblasť Slovenské rudohorie a zo severu okrajovo oblasť Východné Beskydy. Z Fatransko-tatranskej oblasti je to celok Branisko (podcelky Sľubica a Smrekovica). Z oblasti Lučensko-košická zníženina je to celok Košická kotlina (podcelok Toryská pahorkatina). Z Matransko-slanskej oblasti je to celok Slanské vrchy (podcelok Šimonka). Z oblasti Nízke Beskydy sú to celky Beskydské predhorie (podcelky Hanušovská pahorkatina a Záhradnianska brázda) a Ondavská vrchovina. Z Podhôľno-magurskej oblasti sú to celky Bachureň, Spišsko-šarišské medzihorie (podcelky Stráže a Šarišské podolie) a Šarišská vrchovina (podcelky Chminianska brázda, Sedlická brázda a Širocká brázda). Z oblasti Slovenské rudohorie je to celok Čierna hora (podcelky Bujanovské vrchy, Roháčka a Sopotnické vrchy). Z oblasti Východné Beskydy je to celok Čergov.

Najvyšší bod:  Patria (1 170,5m), celok Branisko, podcelok Smrekovica.

Najnižší bod: Hladina rieky Torysa na výtoku z okresu pri obci Seniakovce (197,4m), celok Košická kotlina, podcelok Toryská pahorkatina.

Na území okresu ležia 2 mestá a 89 obcí.

» Zaujímavosti

Abranovce

Bajerov

Brestov

Brežany

Budovy v okrese Prešov

PREŠOV. Altánok. Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1984. Klasicistický altánok nad žriedlom z 1.polovice 19.storočia. Dvojpodlažná stavba s centrálnou dispozíciou a osemuholníkovým pôdorysom. Nachádza sa pri ceste na Margecany.   PREŠOV. Altánok na Svätoplukovej. Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1997. Romantický altánok z 19.storočia. Je postavený z kameňa a tehly. Dvojpodlažná stavba s nepravidelným pôdory …

Bytové domy v okrese Prešov

PREŠOV. Hlavná 13. De Rossiho dom. Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Secesný bytový dom zo začiatku 20.storočia. Upravovaný bol v 1.polovici 90.rokov 20.storočia. Má dvojtraktovú dispozíciu, pôdorys v tvare L a C, je dvojpodlažný s podpivničením. Pavlačový nárožný dom sa nachádza na ulici Hlavná 13 pri ulici Weberova v Mestskej pamiatkovej rezervácii.   PREŠOV. Hlavná 21. Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v r …

Bzenov

Čelovce

TOPlist