Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Ruiny a základy v okrese Prievidza

HANDLOVÁ. Pozostatky vstupnej kamennej brány.

Pozostatky vstupnej kamennej brány do mesta na Dolnom konci. Do roku 1927 to bol vstup do mesta.

 

HORNÉ VESTENICE. Základy kostola.

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1967. Kostol z poveľkomoravského obdobia bol postavený v lokalite Hôrka, východne od obce, v 10.-12.storočí. V 13.storočí tu bol gotický kostol. Na prelome 14.-15.storočia bol rozšírený a prestavaný na renesančnú kaplnku, ktorá po postavení nového kostola slúžila už iba ako modlitebňa. Táto kaplnka bola zasvätená svätému Michalovi, archanjelovi. V 16.storočí bola stavba renesančne rozšírená. V roku 2000 boli základy tohto zaniknutého objektu obnovené a od roku 2002 otvorené verejnosti. Kostol mal obdĺžnikový pôdorys s rovným záverom a bol jednoloďový.

 

PRIEVIDZA. Pivnica a dom „Nebo“.

„Nebo“ bol ľudový názov jediného poschodového domu v tejto najstaršej časti mesta. Zachovaná pivnica na konci Dlhej ulice je vymurovaný skalný previs. Vchod do pivnice je opatrený štyrmi kamennými blokmi, usporiadanými do tvaru oblúka. Na oblúku je zachovaný nápis: „Curavit György Polerecky Anno 1763“. Senátor Juraj Polerecký sa uvádza v roku 1765 i s manželkou Teréziou Lemonyovou ako donátor oltára pätnástich svätých pomocníkov v piaristickom kostole. Rovnako je uvádzaný v súvislosti so vzburou prievidzských žien ako významný predstaviteľ mesta. Podľa ľudovej povesti sa traduje, že tu v pivnici bolo vyústenie legendárnej tajnej chodby, vedúcej z kláštora piaristov, ba až z Bojnického zámku. Istý čas slúžila na uskladnenie tovaru prievidzskej firmy Carpathia.

 

ZEMIANSKE KOSTOĽANY. Základy stredovekej stavby.

Pri kostole sa zachovali základy stredovekej stavby (socha gotickej Madony je uložená vo Vlastivednom múzeu v Bojniciach).

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist