Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Veľké Uherce

POLOHA.

Obec leží vo východnej časti okresu obkolesená severnými svahmi Tribeča. Leží na brehoch rieky Drahožica, juhovýchodne od okresného mesta.

HISTÓRIA.

Prvá uznaná písomná zmienka je z 27.11.1274, kedy sa obec spomína ako Vgrich v listine kráľa Ladislava IV., ktorou tento majetok v dištrikte Oslany daroval magistrovi Štefanovi Čákovi, strýkovi Matúša Čáka Trenčianskeho. Originál tejto latinsky písanej listiny je v štátnom archíve v Brne. Ďalšie názvy: 1293 Vgrovch, 1321 Vgroch, 1352 Nogvgrouch, Magna Wgrouch, 1773 Welke Uhercze, 1808 Welké Uhrowce, 1920 Veľké Uherce. V roku 1321 obec patrila stolnobelehradskému mešťanovi. V roku 1351 daroval Ľudovít Veľký obec šľachticom Mikulášovi a Štefanovi z Baračky. Tí obec darovali zemanom z Lefantoviec. Šľachtici z Baračky koncom 14.storočia vymreli a ich panstvo zdedili Bosányiovci. V roku 1388 patrila časť obce panstvu Sivý Kameň, časť zemanom z Lefantoviec. V roku 1527 časť obce pripadla panstvu Topoľčianky, časť Bosányiovcom, neskôr Révayovcom a Majláthovcom. V roku 1622 bola obec spustošená Turkami. Koncom 18.storočia sa časť obce dostala do vlastníctva Hunyadyovcov, časť Bacskádyovcov z Baštína. V roku 1601 mala obec 6 kúrií, faru, školu, 3 majere. 3 mlyny a 69 domov, v roku 1828 mala 96 domov.V roku 1827 tu založili skláreň, v roku 1865 panstvo Topoľčianky kúpil Michal Thonet, postavil tu továreň a začal výrobu svetoznámeho ohýbaného nábytku a parkiet. Počas krízy v rokoch 1921-1923 závod zastavil výrobu a zanikol. Mnohí robotníci sa vysťahovali, časť obce trpela chronickou nezamestnanosťou. V 2.polovici 20.storočia väčšina obyvateľov pracovala v priemyselných a stavebných podnikoch v Partizánskom, Prievidzi, Topoľčanoch, Dubnici nad Váhom, Novákoch a Bánovciach nad Bebravou.

HISTÓRIA OSÍDLENIA.

Archeologická lokalita. Na blízkom vrchu Michalov stál včasnofeudálny hrad, na ktorom sídlil kráľovský špán. Tento hrad si udržal svoje postavenie aj v 12.storočí. Po postavení hradu Hrušov v 13.storočí stratil Michalov svoj význam a postupne zanikol.

V chotári obcí Veľké a Malé Uherce bolo praveké výšinné sídlisko nazývané Hradisko a blízko neho bolo praveké sídlisko Podhradie.

Povrchové nálezy trojrozmerných pamiatok z týchto lokalít pod vrchom Šípok dosvedčujú, že boli osídlené už na konci starej železnej doby (halštatská doba) v období 700 p. n.l. – 400 p. n.l.

Bolo tu sídlisko púchovskej kultúry z konca mladej železnej doby (laténska doba) z obdobia 400 p. n.l. – 0 a začiatku rímskej doby (0 – 380).

OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ.

 

Človek.

Kaštieľ.

Kostol.

Kaplnka.

Historické budovy: Budova školy, Thonetova vila.

Zvyšky protitureckej pevnosti.

Pamätníky: Hrob A. Grznára, Neznámemu rumunskému vojakovi, Pomník na Drahožickej hute, 1.svetová vojna, 2.svetová vojna, Spoločný hrob padlých partizánov.

Pamätné tabule: Na vyzbrojovanie, Neznámemu rumunskému vojakovi.

Príroda.

Vrchy: Veľký Vracov, Oselný vrch, Dobrotín.

Doliny: Drahožická dolina, Šamorová, Trstená dolina.

PR Dobrotínske skaly.

Drahožická dolina.

Rieka Nitra.

VN: Báger, Kolačno, Veľké Uherce.

Dobrotínska jaskyňa.

Park.

Chránený strom Veľkouherská lipa.

Skalný útvar Vracovské skaly.

Turistika.

Cyklotrasy /8321, Z1/

Turistický chodník /5412/.

MESTÁ A OBCE V SUSEDNOM OKRESE V BLÍZKOSTI OBCE.

Okres Prievidza: Horná Ves, Oslany, Radobica.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist