Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Vodopády v okrese Liptovský Mikuláš

ČERVENÉ PIESKY

Prírodná pamiatka je súčasťou NPR Prosiecka dolina. Ochrana trvalého 15m vysokého vodopádu, vytvoreného na tektonickom styku rôzne odolných hornín. Voda pritekajúca z flyšu sa po krátkom úseku na vápencoch prepadá do dolomitového podložia. Nachádza sa v bočnej tiesňave Prosieckej doliny.

 

MACHNATÔ

Vodopád sa nachádza v Nízkych Tatrách, v NAPANT-e v NPP Demänovské jaskyne v nadmorskej výške 950 na toku Machnatô. Je to 15m vysoký vodopád, výrazný skalný stupeň s horninovým podložím z dolomitov a vápencov. Je to štruktúrne geologický genetický typ vodopádu. Nachádza sa  pri obci Demänovská dolina.

 

OBLAZSKÝ VODOPÁD

Trvalý 1,1m vysoký vodopád sa nachádza v tiesňave Kvačianky asi 30m pod mlynom Oblazy. Jeho dno tvoria mohutné vápencové bloky: V jednom mieste sa voda Kvačianky prelieva cez mohutný blok a tvorí malý vodopád. Je chránený.

 

RÁZTOCKÝ VODOPÁD

Vodopád na území NPR Kvačianska dolina. Je to 7,6m vysoký trvalý vodopád v Hájskej tiesňave na severe Kvačianskej doliny. Má kolísajúci prietok a vznikol na styku rôzne odolných hornín vo vápencovom podloží. Je chránený.

 

SKOKY. Biela skala.

 

ŠARAFIOVÝ VODOPÁD

Vodopád sa nachádza v Západných Tatrách, v TANAP-e v nadmorskej výške 1.480m na Šarafiovom potoku. Je to súbor vodných skokov v dĺžke toku asi 20m. Najvyšší z nich dosahuje výšku asi 3,5m. Šírka toku nad vodopádom je 1m. Horninové podložie tvoria biotitické a dvojsľudné pararuly. Je to glaciálny, selektivný, genetický typ vodopádu. Nachádza sa pri obci Žiar.

 

VODOPÁD V KVAČIANSKEJ DOLINE 1

Bezmenný vodopád  sa nachádza na Roháčskom jarku, čo je ľavostranný prítok Kvačianky. Je to 11,9m vysoký vodopád, v ktorom voda padá kolmo z vápencového brala. Vznikol na styku rôzne odolných hornín.

 

VODOPÁD V KVAČIANSKEJ DOLINE 2

Bezmenný vodopád sa nachádza v strednej časti tiesňavy Kvačianky, tesne pod vtokom prítoku Roháčsky jarok. Je 1,1m vysoký a vodopád a čereje sa vytvorili v úseku odolnejších vápencových lavíc mierne uklonených proti toku. Je chránený.

 

VODOPÁD V KVAČIANSKEJ DOLINE 3

Bezmenný občasný vodopád sa nachádza v tiesňave Borovianky v jej najužšom mieste. Je 1,7m vysoký. Voda sa pri zvýšenom stave prelieva cez skalný stupeň, v suchom období sa voda stráca. Je chránený.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist