Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Vrchy v okrese Považská Bystrica

JAVORNÍKY

 

Veľký Javorník /1.071,5m/ – najvyšší vrch Javorníkov, ktorý leží v hlavnom hrebeni. Terén je plochý a časť hrebeňa je odlesnená. Poskytuje nevšedné výhľady na okolité horstvá. Cez vrch vedie červeno značený turistický chodník /0842/.

 

Stratenec /1.055,0m/ – výhľadový vrch na hlavnom hrebeni Javorníkov s pamätníkom oslobodzovacích bojov. Na vrchu je rozhľadňa. Cez vrch vedie červeno značený turistický chodník /0842/.

 

Malý Javorník /1.019,0m/ – výhľadový vrch na hlavnom hrebeni Javorníkov. Je tam núdzový prístrešok. Križovatka značených turistických chodníkov /0842,2695/.

 

Klapy /653,7m/ – bralnatý hrebeň budovaný vápencami a vápnitými pieskovcami, s pestrou mozaikou rastlinných a živočíšnych druhov. Výhľadový vrch nad vodnou nádržou Nosice, výhľady na okolité horstvá. PR Klapy. Cez vrch vedie žlto značený (8581).

 

Holíš /533,2m/ – výhľadový vrch nad Vodnou nádržou Nosice. Výhľady na okolité horstvá. Cez vrch vedie modro značený turistický chodník /2693/.

 

STRÁŽOVSKÉ VRCHY

 

Strážov /1.213,3m/ – najvyšší vrch Strážovských vrchov, ktorý vysoko prevyšuje svoje okolie. Tvorí ho masív pozostávajúci z piatich vrcholov. Podľa najvyššieho vrcholu je pomenované celé horstvo. Samotný vrchol je skalnatý a poskytuje takmer kruhový rozhľad. Pod vrcholom sú nad sebou dve lúčne plošiny. Na vrchol vedie červeno značený vrcholový chodník /0801V/. NPR Strážov.

 

Hrubá Kačka /1.037,1m/ – vrch v hrebeni Strážovských vrchov medzi sedlom Samostrel a Sádockým vrchom. Vrchol je s časti pokrytý horskými lúkami. Výhľady na okolité horstvá. Popod vrchol vedie zeleno značený turistický chodník /5643/.

 

Ostrá Kačka /938,0m/ – vrch na severovýchod od Hrubej Kačky. Mimo značených turistických chodníkov.

 

Ostrá Malenica /909,2m/ – dolomitový vrch, ktorý už v minulosti lákal uznávaných botanikov: A. Rochel, Dr. J. Ľ. Holuby, Dr. K. Brančík. Na vrcholovú vyhliadku vedie zeleno značený vrcholový chodník /5587V/.

 

Srniak  /810,2m/ – vrch s bralnatým hrebeňom, na východ od Domaniže. Pekná skalná výzdoba na husto zalesnených svahoch.

 

SÚĽOVSKÉ VRCHY

 

Veľký Manín /890,6m/ – zalesnený vápencový vrch, najvyšší vrch Súľovských vrchov. Spolu s Malým Manínom tvoria dominantu okolia Považskej Bystrice. Oba vrchy majú jednotný geologický vývoj. Ich oddelenie je výsledkom riečnej erózie, ktorá vytvorila hlbokú tiesňavu. Zaujímavosťou je bohatý výskyt muflóna obyčajného, ktorý k nám bol dovezený zo Stredomoria. Manínska populácia pochádza z Čiech a a tak výborne sa jej tu darí, že často dochádza k premnoženiu početných stavov. Z vrcholu sú obmedzené výhľady na Považské podolie a Javorníky. Svahy Veľkého a Malého Manína tvoria NPR Manínska tiesňava. Cez vrchol vedie žlto značený turistický chodník /8580/.

 

Malý Manín /812,6m/ – zalesnený vápencový vrch. Spolu s Veľkým Manínom tvoria dominantu okolia Považskej Bystrice. Oba vrchy majú jednotný geologický vývoj. Ich oddelenie je výsledkom riečnej erózie, ktorá vytvorila hlbokú tiesňavu. Mimo značených  turistických chodníkov. Svahy Malého a Veľkého Manína tvoria NPR Manínska tiesňava.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Považská Bystrica

HORNÝ PRAMEŇ Horný prameň je zachytený pre skupinový vodovod. Nachádza sa v dol …

Vrchy v okrese Považská Bystrica

JAVORNÍKY   Veľký Javorník /1.071,5m/ - najvyšší vrch Javorníkov, ktorý …

Doliny v okrese Považská Bystrica

HLUCHÁ DOLINA Dolinka, ktorá sa nachádza v Strážovských vrchoch pod vrchom Soko …

Pamätné izby v okrese Považská Bystrica

BRVNIŠTE. Historická škola - Dom tvorivosti, zručnosti a tradičných remesiel. Z …

Územia európskeho významu v okrese Žilina

KĽAK /SKUEV0240/ Územie európskeho významu bolo vyhlásené Výnosom Ministerstva …

TOPlist