» Žilinský kraj

Poloha: Leží na severozápade Slovenska. Rozlohou je tretím najväčším krajom na Slovensku. Má tretí najväčší počet obyvateľov a tretiu najmenšiu hustotu obyvateľstva na Slovensku.
Na území kraja sa nachádza najsevernejší bod Slovenska Modrálová, pri obci Oravská Polhora, okres Námestovo (49˚36´51´´ severnej zemepisnej šírky a 19˚27´01´´ východnej zemepisnej dĺžky).
Rozloha: 6 808,5 km2
Počet obyvateľov: 691 368 (k 31.12.2018)
Hustota obyvateľstva: 101,52 ob./km2
Krajské mesto: Žilina
Hranice územia: Na východe hraničí s Prešovským krajom, na juhu s Banskobystrickým krajom a na juhozápade s Trenčianskym krajom. Jeho severozápadnú hranicu tvorí štátna hranica s Českou republikou a severnú hranicu tvorí štátna hranica s Poľskom.
Charakteristika územia: Územie kraja patrí do subprovincií Vnútorné Západné Karpaty a Vonkajšie Západné Karpaty. Z Vnútorných Západných Karpát sem zasahuje Fatransko-tatranská oblasť (celky Chočské vrchy, Kozie chrbty, Malá Fatra, Nízke Tatry, Podtatranská kotlina, Starohorské vrchy, Strážovské vrchy, Súľovské vrchy, Tatry, Turčianska kotlina, Veľká Fatra, Žiar a Žilinská kotlina) a oblasť Slovenské stredohorie (celok Kremnické vrchy). Z Vonkajších Západných Karpát sem zasahujú oblasti Slovensko-moravské Karpaty (celky Javorníky a Považské podolie), Západné Beskydy (celky Jablunkovské medzihorie, Moravsko-sliezske Beskydy a Turzovská vrchovina), Stredné Beskydy (celky Kysucké Beskydy, Kysucká vrchovina, Oravské Beskydy, Podbeskydská brázda, Podbeskydská vrchovina, Oravská Magura a Oravská vrchovina) a Podhôľno-magurská oblasť (Oravská kotlina, Podtatranská brázda a Skorušinské vrchy).
Najvyšší bod: Bystrá (2 248,4 m), celok Tatry, podcelok Západné Tatry, časť Liptovské Tatry, okres Liptovský Mikuláš.
Najnižší bod: Hladina rieky Váh (293,0 m) na výtoku z kraja pri obci Maršová-Rašov, celok Považské podolie, podcelok Bytčianska kotlina, okres Bytča.
Žilinský kraj sa delí na 11 okresov. Nachádza sa v nich 19 miest a 296 obcí.
» Zaujímavosti

Abramová
POLOHA. Obec leží v severnej časti okresu v Turčianskej kotline. Leží severne od okresného mesta. HISTÓRIA. Obec vznikla po roku 1262. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1268. Je to malá obec s rebríkovým pôdorysom, ktorá vznikla v 2.polovici 13.storočia. Ďalšia zmienka o obci pochádza až z roku 1400. HISTÓRIA OSÍDLENIA. OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ. Človek. &n …

Babín
POLOHA. Obec leží v juhozápadnej časti v okresu v Oravskej kotline. Leží naľavo od riečky Hruštínka na brehoch Skalnatého potoka juhozápadne od okresného mesta. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1564. Obec vznikla na valašskom práv a patrila oravskému panstvu. V 2.polovici 17.storočia počas kuruckých vojen spustla. V 18.storočí obec zasiahla vlna epidémií a vysťahovalectva. V rokoch 1923 a 1934 vyh …

Belá
POLOHA. Obec leží v severovýchodnej časti okresu Žilinskej kotline. Leží na sútoku Varínky a Belianskeho potoka východne od okresného mesta. HISTÓRIA. Obec sa prvýkrát písomne spomína v roku 1378. Patrila panstvu Strečno, neskôr panstvu Starý hrad. Okolie obce bolo významným bojiskom počas 2.svetovej vojny. Súčasťou obce je i osada Nižné Kamence. HISTÓRIA OSÍDLENIA. Pri povrchovom prieskume b …

Belá-Dulice
POLOHA. Obec leží v centrálnej časti okresu na rozhraní Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry. Leží juhovýchodne od okresného mesta na brehoch Belianskeho potoka. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1282. Vznikla spojením dvoch obcí. Do roku 1848 patrila blatnickému panstvu. HISTÓRIA OSÍDLENIA. Dulický hrádok z včasnej doby dejinnej, laténu s nepravidelným pôdorysom sa nachádza juhov …

Beňadiková
POLOHA. Obec leží v centrálnej časti okresu v Liptovskej kotline. Leží na pravom brehu rieky Váh východne od okresného mesta. HISTÓRIA. Obec sa prvýkrát písomne spomína v roku 1352 ako Detryhfalna. Vznikla zo starej občiny obce Uhorská Ves. HISTÓRIA OSÍDLENIA. Pri stavbe železnice v roku 1871 bolo objavené lužické popolnicové pole. OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ. Človek. & …

Beňadovo
POLOHA. Obec leží v centrálnej časti okresu v Podbeskydskej vrchovine. Leží na brehoch Beňadovského potoka západne od okresného mesta. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1663. Je to najmladšia oravská dedina. Pôvodná osada vznikla vysťahovaním časti obyvateľstva z obce Ťapešovo na svoje pozemky a poľany. Územie obce bolo zaľudnené až okolo roku 1752. HISTÓRIA OSÍDLENIA. OPLATÍ S …

Benice
POLOHA. Obec leží v južnej časti okresu v Turčianskej kotline. Leží južne od okresného mesta na brehoch rieky Turiec. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1267. HISTÓRIA OSÍDLENIA. OPLATÍ SA NAVŠTÍVIŤ, VIDIEŤ A PREJSŤ. Človek. Príroda. Turistika. …

Bešeňová
POLOHA. Obec leží na východnej hranici okresu v Podtatranskej kotline. Leží na pravom brehu Váhu pod Vodnými nádržami Bešeňová a Liptovská Mara východne od okresného mesta. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o pôvodne poľnohospodárskej obci pochádza z roku 1279. Ďalšia zmienka je z roku 1503. HISTÓRIA OSÍDLENIA. V okolí travertínov na území obce bolo objavené neolitické a eneolitické sídlisko, depoty a poh …

Bitarová
POLOHA. Obec leží v severnej časti okresu v Žilinskej kotline. Leží juhozápadne od okresného mesta. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1393. V 17.storočí v údoliach pri obci vznikli rybníky, ktoré patrili panstvu Lietavského hradu. HISTÓRIA OSÍDLENIA. Na viacerých lokalitách na okolitých pahorkoch sa našli sídliská z mladšej doby bronzovej, z neskorohalštatského obdobia. …

Blatnica
POLOHA. Obec leží v juhovýchodnej časti okresu na rozhraní Turčianskej kotliny a Veľkej Fatry. Leží južne od okresného mesta na brehoch Gaderského potoka. HISTÓRIA. Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1230. Vyvinula sa z podhradia hradu Blatnica, postaveného v 13.storočí. Spomína sa v súvislosti s ním v roku 1300. Bola známa ako obec olejkárov a šafraníkov, ktorí cestovali najmä do Poľska a Ruska. Počas SNP v …