» Bytča
Poloha: Leží v západnej časti Žilinského kraja. Je druhým najmenším okresom v kraji a má druhý najmenší počet obyvateľov v kraji.
Rozloha: 281,5 km2
Počet obyvateľov: 30 869 (k 31.12.2018)
Hustota obyvateľstva: 109,59 ob./km2
Okresné mesto: Bytča
Hranice územia: Na juhozápade hraničí s Trenčianskym krajom. Na východe hraničí s okresom Žilina a na severe s okresom Čadca.
Charakteristika územia: Územie okresu zasahuje Fatransko-tatranská oblasť a oblasť Slovensko-moravské Karpaty. Z juhovýchodu územie okresu zasahuje celok Súľovské vrchy (podcelky Manínska vrchovina a Súľovské skaly), ktorý patrí do Fatransko-tatranskej oblasti. Z oblasti Slovensko-moravské Karpaty sa na juhovýchode nachádza celok Považské podolie (podcelok Bytčianska kotlina) a na západe leží celok Javorníky (podcelky Nízke Javorníky a Vysoké Javorníky).
Najvyšší bod: Kóta na hrebeni Javorníkov v katastrálnom území obce Štiavnik (1 059,0m), celok Javorníky, podcelok Vysoké Javorníky.
Najnižší bod: Hladina rieky Váh na výtoku z okresu pri obci Maršová-Rašov (293,0m), celok Považské podolie, podcelok Bytčianska kotlina.
Na území okresu leží 1 mesto a 11 obcí.
» Zaujímavosti

Bytča
POLOHA. Mesto leží v Považskom podolí, v Bytčianskej kotline, na brehoch rieky Váh. HISTÓRIA. Pred rokom 1223 patrila prvá polovica majetku Bytče nitrianskemu biskupstvu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1234, kedy sa spomína ako terra Bycha. Rode, Boleslav, Kračun a Mykud predali druhú polovicu svojho majetku Bytča nitrianskemu biskupovi Jakubovi za 24 hrivien striebra. V roku 1378 dostala Bytča výsady …

Chránené stromy v okrese Bytča
BUK V ŠTIAVNIKU Strom bol vyhlásený za chránený v roku 1982 a 1996. Buk lesný. Zriedkavý výskyt druhu v intraviláne, má značnú estetickú hodnotu. Chránený je z kultúrneho, vedeckého a estetického dôvodu. Má obvod kmeňa 360cm, výšku 28m, priemer koruny 21m a vek 300 rokov. Stojí v časti Tarabovce. BUKY VO VEĽKOM ROVNOM Stromy boli vyhlásené za chránené v roku 1982 a 1996. Tri buky lesné. Sú chránené z estetického, kultúrneho …
Cintoríny v okrese Bytča
BYTČA. Židovský cintorín. JABLONOVÉ. Starý cintorín. Starý cintorín s náhrobnými kameňmi sa nachádza naľavo od cesty pred obcou. Stojí na ňom socha svätého Jána Nepomuckého. …

Cyklotrasy v okrese Bytča
002 – Vážska cyklomagistrála Piešťany – Trenčín – Púchov – Udiča – Považská Bystrica – Mikšová, križovatka cyklotrás - Hvozdnica, križovatka cyklotrás - Bytča – Žilina. Dĺžka 146,5km. Červeno značená cyklotrasa. Začína sa v Piešťanoch a pokračuje až do Žiliny. Prechádza cez okres zo smeru od Považskej Bystrice. Vedie po štátnej ceste okolo Vodnej nádrže Mikšová, cez Malú Bytču do Bytče. Uličkami mesta prídeme k lávke ponad Hričo …
Dopravné a športové stavby v okrese Bytča
Nemáme žiadne informácie o dopravných a športových stavbách v okrese. …
Drobná architektúra v okrese Bytča
Nemáme žiadne informácie o drobnej architektúre v okrese. …
Evanjelické kostoly v okrese Bytča
SÚĽOV-HRADNÁ Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2011. Artikulárny murovaný evanjelický klasicistický kostol bol postavený v roku 1750. Upravovaný bol v 1.polovici 19.storočia a v rokoch 1905 a 1935. Na jeho vnútornej ľavej strane bol dlhé roky napísaný veršovaný latinský nápis opisujúci veľkú povodeň. Povodeň z 2.júna 1754 zaznačil vtedajší farár Juraj Jamriška. Nápis je dnes zamaľovaný, jeho podobu je možné nájsť už iba na fot …
Galérie v okrese Bytča
Nemáme žiadne informácie o galériách v okrese. …
Historické budovy v okrese Bytča
BYTČA. Barokový dom. Barokový dom z konca 18.storočia sa nachádza v časti Hrabové. BYTČA. Sobášny palác. Pamiatkový objekt NKP Kaštieľ s areálom vyhlásený v roku 1963. Renesančná budova bola dokončená v roku 1601. Upravovaná bola v roku 1886, po roku 1904, v 60.rokoch 20.storočia a v roku 2008. Má obdĺžnikový pôdorys, viacpriestorovú dispozíciu, je dvojpodlažná s pivnicou. Je to solitér, ktorý stojí na západnej strane nádvo …

Hlboké nad Váhom
POLOHA. Obec leží na rozhraní Súľovských vrchov, Manínskej vrchoviny, Považského podolia a Bytčianskej kotliny. Leží na ľavom brehu rieky Váh, vo východnej časti okresu. HISTÓRIA. Prvá zmienka o časti Horné Hlboké je z roku 1268, o časti Dolné Hlboké z roku 1598. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1347. Obe časti boli zlúčené v roku 1961. Do roku 1998 bola obec mestskou časťou Bytče. Nariadením 180/1997 ú …