Krížom-krážom.eu

Facebook profil
« späť

» Zvonice v okrese Liptovský Mikuláš

BOBROVNÍK

 

JALOVEC

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1993. Drevená rámová zvonica z roku 1871. Upravovaná bola v rokoch 1923 a 1974. Dvojpodlažná stavba s jednopriestorovou dispozíciou a štvorcovým pôdorysom. Nachádza sa v strede obce na návsi.

 

KRÁĽOVA LEHOTA

Pamiatkový objekt NKP Kostol s areálom vyhlásený v roku 1990. Rámová drevená zvonica postavená v štýle ľudového staviteľstva v roku 1803. Dvojpodlažná stavba s jednopriestorovou dispozíciou, štvorcovým pôdorysom. Stojí pred hlavnou fasádou rímsko-katolíckeho Kostola Najsvätejšej Trojice v časti Svarín nad sútokom potokov.

 

LIPTOVSKÝ HRÁDOK

Národná kultúrna pamiatka Zvonica a vážnica vyhlásená v roku 1963. Tvoria ju viaceré pamiatkové objekty:

  • Zvonica. Murovaná zvonica, klopačka bývalej maše, bola postavená po roku 1772 v štýle neskorého baroku. Upravovaná bola v rokoch 1979-1981 a 2004. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je trojpodlažná. Spolu s budovou vážnice tvorili súčasť hrádockého železiarskeho podniku z konca 18.storočia. Stojí v lokalite Maša-Podjaková východne od mesta. Nachádza sa v nej expozícia baníctva a hutníctva.
  • Vážnica. (Pozri Výrobné stavby v okrese Liptovský Mikuláš).

 

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 2010. Drevená rámová zvonica bola postavená v roku 1830. Upravovaná bola v roku 2009. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je dvojpodlažná. Stojí v časti Demänová v strede obce na ulici Revolučná.

 

LIPTOVSKÝ PETER

Zvonica z roku 1850.

 

LIPTOVSKÝ TRNOVEC

Zvonica z polovice 19.storočia.

 

PAVČINA LEHOTA

Národná kultúrna pamiatka vyhlásená v roku 1963. Drevená zrubová zvonica z roku 1883 slúžila ako merač času a signalizačné zariadenie. Slúžila súčasne ako márnica. Upravovaná bola v rokoch 1924, 1963 a v 90.rokoch 20.storočia. Má štvorcový pôdorys, jednopriestorovú dispozíciu, je dvojpodlažná. Autorom stavby je staviteľ Repa. Stojí na cintoríne pri ceste do obce.

 

TRSTENÉ

Pamiatkový objekt NKP Kostol a zvonica vyhlásený v roku 1963. Drevená zvonica bola postavená v štýle ľudového staviteľstva v 17.storočí. Má štvorcový pôdorys. Stojí pri rímsko-katolíckom Kostole všetkých svätých.

 

UHORSKÁ VES

 

VETERNÁ PORUBA

 

VLACHY

 

VÝCHODNÁ

Drevená zvonica stojí pri kostole.

» Najnovšie

Pramene a studničky v okrese Trenčín

ADAMOVSKÉ KOCHANOVCE. Studňa vo dvore domu č.1. Prameň minerálnej vody sa na …

Pramene a studničky v okrese Prievidza

Nemáme žiadne informácie o prameňoch a studničkách v okrese. …

Pramene a studničky v okrese Partizánske

VEĽKÝ KLÍŽ Pod hradbami starodávneho kláštora vyviera voda. Nachádza sa tam …

Pramene a studničky v okrese Nové Mesto nad Váhom

DASTÍNSKA KYSELKA V NOVEJ LEHOTE Minerálny alkalický prameň pramení v&nb …

Pramene a studničky v okrese Myjava

PRAMEŇ POD BRADLOM Prameň s pitnou vodou sa nachádza na južnom svahu vrchu B …

TOPlist